2015-2016 Yılı Yarıyıl Tatil Süresi Ne Kadar?

30 Aralık çarlamba günü itibariyle milyonlarca öğrenci bu sorunun yanıtını arıyor. 2015 – 2016 yılında 15 tatil kaç gün olacak? İddialara göre 15 Tatil 1 ay olacak mı?
2015 – 2016 yılında sömestr tatili 1 ay mı olacak sorusu sosyal medyayı salladı. Peki milyonlarca öğrencinin merak ettiği konu ile ilgili gelişme var mı? MEB sömestr tatili ile ilgili henüz bir açıklama yapmazken 2015 – 2016 yılında sömestr tatilinin 15 gün olması bekleniyor.

2016 İkinci Dönem Ne Zaman Başlayacak?

MEB – 22 Ocak 2016 günü başlayacak olan 15 tatilin 5 Şubat 2016’da sona ereceği ve ikinci kanaat döneminin 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacağı açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 28 Eylül 2015 günü başlayan eğitim ve öğretim yılı birinci yarıyıl dönemi 22 Ocak 2016 Cuma günü sona ereceği belirtildi.
YARIYIL TATİLİ NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 28 Eylül 2015 günü başlayan eğitim öğretim yılı birinci yarıyılı 22 Ocak 2016 Cuma günü sona ereceği bildirildi.
Yarıyıl tatili, 23 Ocak-7 Şubat 2016 tarihleri arasında olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, sömestr tatilini 15 günden 30 güne çıkarmaya hazırlanıyor. ’15 tatil’ olarak bilinen sömestr 30 gün oluyor… 31 Aralık’tan 1 Şubat’a kadar olması planlanan uygulama ile enerji tasarrufu ve turizm hareketliliği hedefleniyor. Yaz tatili ise 3 aydan 2,5 aya düşecek.
KIŞ TURİZMİNE KATKI

Öğretimde reform ve yapılandırma çalışması kapsamında sömestr tatilinin uzatılıp yaz tatilinin kısaltılması planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), yürüttüğü çalışmaya göre sömestr tatili 15 günden 30 güne çıkarılacak. Buna göre sömestr tatili 31 Aralık-1 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Uygulama ile yerli turistin ülke içerisinde daha çok yer değiştirmesinden kaynaklanan ekonomide canlılık ve okullar kapalı kalacağı için yakıt başta olmak üzere milyonlarca TL’lik enerji tasarrufu hedefleniyor.
YAZ TATİLİ KISALACAK

Değişiklik ile yaz tatilinin ise 15 Haziran ile 1 Eylül arasında olması öngörülüyor. Buna göre yaz tatili 3 aydan 2,5 aya düşecek. MEB 2015 iş takviminin yayımlanmış olması nedeniyle değişiklik 2016 – 2017 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak. 2015 eğitim takvimine göre eğitim yılının ilk dönemi 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek ve sömestr tatili başlayacak. 8 Şubat 2016 Pazartesi günü 2. dönem için ders başı yapılacak. Okullar 10 Haziran 2016 tarihinde yaz tatiline girecek.

Kaynak: Ülke.com
Devamını okuyun LÜTFEN BİTMEDİ !

Okullar ne zaman açılıyor 2016 yarı yıl tatili ne zaman bitiyor işte ikinci dönem tarihi
Yarı yıl tatili başladı okullar 2016 yılının ilk yarısını tatil olarak karşıladı. Milyonlarca öğrenci sömestr tatili yapıyor. Peki ama yarı yıl tatili ne zaman bitecek ve okullar ne zaman açılıyor. İşte ikinci dönemin başlayacağı ve okulların açılacağı tarih.
Yarı yıl tatili başladı okullar2016yılının ilk yarısınıtatilolarak karşıladı. Milyonlarcaöğrenci sömestrtatili yapıyor. Peki amayarı yıl tatili ne zaman bitecek veokullar ne zaman açılıyor. İşte ikinci dönemin başlayacağı ve okulların açılacağı tarih. Milyonlarca öğrenci heyecanla beklediği yarıyıl tatiline kavuştu. 2016 yılı 15 gün yarıyıl tatili ne zaman bitiyor? Merakla beklenen sömestr tatili bugün başladı. Yarıyıl sömestr tatili için plan yapan öğrenciler ve velileri 2. dönem okullar ne zaman açılacak? diye araştırmaya başladılar. İşte merak edilen soruların cevabı haberimizde…

2016 OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Heyecanla beklenen sömestr tatili öncesi karneler dağıtıldı. Öğrenciler ve öğretmenler için bugün son ders zili çaldı ve 15 günlük yarıyıl tatil serüveni başladı. 22 Ocak tarihinde başlayan sömestr tatili, 5 Şubat tarihinde son buluyor fakat Cumartesi ve Pazar haftasonu tatili olduğu için okullar 8 Şubat Pazartesi günü başlayacak.

Fakat bu dönem nasıl değerlendirilmeli? Sömestrı verimli geçirmek isteyenler için birkaç önerimiz var. Lise ve üniversite sınavlarına hazırlananları da unutmadık. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretim Üyesi Prof. Dr. Galip Yüksel sınava hazırlanan gençlere ve ailelerine önerilerde bulundu. Peki Yarıyıl Tatili ne zaman bitecek Okullar ne zaman açılıyor 2016 tarihi. Okullar 2. dönem için 8 Şubat 2016 Pazartesi günü açılıyor. Yarıyıl tatili sınavlara hazırlanan adaylar ve diğer öğrenciler için hem eksiklikleri kapatmak, hem de dinlenmek ve eğlenmek için iyi bir fırsat. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretim Üyesi Prof. Dr. Galip Yüksel, her öğrencinin mizacına, kişiliğine, düşünme stiline göre bir çalışma programı hazırlamasının önemli olduğunu söylüyor. Ailelere de bir önerisi var: “Bugünden itibaren inanarak, çocuğunuza ‘sana güveniyorum’ mesajını verin. Onu anlamaya çalışın.” İşte Prof. Dr. Yüksel’in öğrencilere ve ailelere tavsiyeleri:

BAŞARININ YOLU VERİMLİ ÇALIŞMA ALIŞKANLIĞINDAN GEÇİYOR

Her öğrencinin mizacı, karakteri, kişiliği, düşünme stili farklı. Bu nedenle genel bir çalışma programı önermek gerçekçi değil. Bazı öğrenciler kendilerine özgü yöntemler bulup neyi, nasıl yapacaklarına kendileri karar vermeyi tercih eder. Bunlar, kendi çalışma programlarını oluşturmaktan hoşlanır. Bazı öğrenciler kuralları izlemeyi sever ve yapısı önceden belirlenmiş çalışma programlarına uymayı ister. Bazıları ise kuralları ve süreçleri değerlendirmeyi, eleştirmeyi sever. Bir öğrenci, hayatını düzene koyarsa, azmettiği işi başarabilir. İnsan doğuştan getirdiği potansiyelini değiştiremez, ancak daha uygun koşullar sağlayarak öğrenme başarısını yükseltebilir. Öğrencinin, potansiyelinin şimdiki başarı derecesinden yüksek olduğunu anlamasının yolu verimli çalışma alışkanlığı edinip çalışmasından geçiyor.

ESNEK ÇALIŞMA PROGRAMI OLUŞTURUN

Verimli çalışmanın yolu, zamanı belirlenen amaçlara uygun planlamaktan geçiyor. Planlı çalışmak, öğrenciye yaptığı çalışmanın yönünü gösterir, sık sık karar değiştirmekten kurtararak zamanı boşa harcamasını önler. Türk toplumu kültürlerarası araştırmalarda ‘esnek zaman’ yönelimine sahip bir toplum olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle katı bir çalışma programı yerine esnek bir program uygun olabilir. Planlı çalışma süreci, öğrencinin hangi konuyu/dersi, niçin, ne zaman, nasıl ve nerede çalışacağı sorularına verilecek cevapları içeren etkinlikleri planlamasıdır. Bunun için amaç ve hedefleri belirlemek ve zamanı planlamak önemli. Amaç belirlemek öğrencinin ‘Hangi konuyu/dersi niçin çalışacağım?’ sorusuna cevap araması ve bulmasıdır. Zamanı planlamak, çalışılacak dersleri ya da konuları belli sürelere bağlamakla olur.

ÖNCE SÜREYE KARAR VERİN

Günlük ve haftalık planların yapılabilmesi için önce süreye karar verilerek, belirlenmesi gerekiyor. Bu planlar çocuğun davranışını değiştirecek. Bu da bir düşünceyi dönüştürecek. Davranış değişmeden düşüncenin değişmesi beklenemez.

Günlük çalışma planı: Öncelikle amaçlar ve hedefler belirlenir. Sonra yapılacak etkinlikler yani çalışılacak dersler sıralanır. Bu dersler önem derecesine göre sınıflandırılır ve günlük plana yerleştirilir.

Haftalık çalışma planı: Bir bakıma belirlenen uzak amaçlara ulaşabilmek için yapılan plandır. Dersler haftalık plana alınırken sınavlara hazırlık, ödevler; sportif, sosyal ve kültürel etkinlikler, hobiler, kurslar ve dinleme için zaman ayırmak gerekir.

AİLELER DE ÇOCUKLARINA DESTEK OLMALI

Sınav bizim kültürümüzde sadece öğrencide değil, aile üzerinde de baskı yaratıyor. Bunu azaltmak için anne-babalar önce kendilerini tanımalı, eğitmeli ve geliştirmeli. Anne-babalar ve çocuklar olarak hepimiz acemiyiz. Herkes sahip olduğu rolü daha önce hiç deneyimlemedi. Çocuklar, ilk defa ergen oluyor ve böyle sınavlara giriyorlar. Dünya ilk defa parmaklarımız arasında (sosyal paylaşım siteleri, internet bu kadar yaygın halde). Bu süreçte çocukların öykülerini dinlemek, duygusal destek olmak, güvenildiğini hissettirmek, problemleri birlikte çözme/uzlaşma ve koşulsuz kabul uygun yaklaşımlardan. Çocuğunuz ile ilişkilerinizi gözden geçirin. Anne-babaların çocuklarını disipline etme biçimleri; sevgiyi çekme, güç kullanma ve açıklama şeklinde olabiliyor. Bugünden itibaren inanarak, çocuğunuza “sana güveniyorum” mesajını verin. Onu anlamaya çalışın. Çocuğun davranışları yerine düşünceleriyle ilgilenin. Konuştuğunuz konular hep okul, ders, sınav olmasın. Hayat bunlardan ibaret değil. Çocuklarınızla özel ve duygusal konularda sohbet edin. Hikayelerini dinleyin. Güç uygulayarak (internet kullanmayı yasaklama gibi) disipline etmek yerine açıklama yaparak kurallar belirlemeyi tercih edin.

OYUN, PROBLEM ÇÖZME ARACIDIR

İnsanların temel psikolojik ihtiyaçlarından biri, eğlenmedir. Albert Einstein “Oyunlar en neşeli araştırma biçimidir” ifadesi ile oyunun önemine işaret ediyor. Öğrenciler oyun oynarken araştırma yapabilir, yeni şeyler öğrenebilir. Oyun, öğrenmenin, çalışmanın ve değer yaratmanın baskın yollarından biri. Öğrenciler için kendini ifade etme ve keşfetme olduğu kadar problem çözme aracıdır da. Çocuğun eğlenme, bağlantı kurma, özerklik ve güç ihtiyaçlarını karşılama işlevini yerine getirebilir. Aileler, çocuklarıyla birlikte aktiviteler planlayabilir. Tiyatroya ve sinemaya gitmek, müze ya da tarihi kültürel mekanları gezmek gibi. Ayrıca evde birlikte yapılabilecek aktivite ve oyunlar tercih edilebilir.

Kaynak: Bugün.com

Özetle sevgili öğrenciler 22 Ocak 2016 tatile başladındı okula dönüş 8 Şubat Pazartesi… Bu kadar kaosa neden olacak haberi kaynak gösterilmeden ne cesaret yazılıyor anlamıyorum. Gençler sizlere tavsiyem bu gibi asılsız eğitim haberleri maalesef her sene yaşanmakta gerek sınav tarihleri olsun gerek tatil haberleri olsun. Öğrencilerde biraz kendilerine pay çıkarıyor olabilir.. Olur mu acaba bak dönem bunları getiriyor diye nereden mi biliyorum o dönemlerden bizde geçtik 😀 Türkiye Rus uçağını vurdu turizm şu an dibe vurdu özellikle kayak turizmini canlandırırız düşüncesi geldi. Tatil uzatılırsa turizm gelişir diye bir algı yaratılmaya çalışıldı. Ki bu durum bu sene olmasa da Abbas Güçlü’nün yazısında seneye uygulanacağı söyleniyor. (Kesin belli değil!) Böyle eğitim haberlerinde hemen ya meb sitesine ya da okulunuzun sitelerine, valilerin sosyal medyalarını, ya da gerekli kurumların sayfalarına bakın. Oradaki açıklamalar sizin sorularınızı yanıtlar. Tatil ile ilgili bir uzatma haberi yoksa haber asılsızdır.

Herkese iyi tatiller 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir