4 Aralık Dünya Madenciler Günü

Herkese merhabalar !

Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü… Öncelikle tüm madencilerimizin madenciler günü kutlu olsun. Madenciler günü sadece Türkiye’de değil dünyaca kutlanan bir gün… Fakat benim için kırık bir gün.. Neden mi ? Aklıma maden deyince Soma geliyor, facia geliyor. Biraz da amcalarımızın, abilerimizin dertlerine ortak olup, onların sesleri olmak zorundayız. Bu ülkenin en değerli en şerefli insanları benim gözümde… Ne kadar onların sorunlarına değinilmiyor, facia olduğunda taş çatlasın üç gün basında yer alıyorsa o kadar da çok yazasım bir şeyler yapasım geliyor. Sanırım gazeteciliğe adım atmadan neleri göz önüne sermek istediklerimi buluyorum. Umarım bir gün tam anlamıyla başarabilirim.

Konumuz maden günü, işlemek istediğim içerik ise insan değeri… En çok maden kazasının yaşandığı ülkeler arasında Türkiye… Benim için önemli bir gün… Mecliste madenciler hakkında iyileştime tartışmaları var mı, denetleme var mı, maden ocağının içinde kabine var mı varsa ne olarak kullanıldığı, ne kadar sürede maden ocağı denetleniyor bunların araştırılıp halka hesap verilmesi gerekiyor. En çok da madende yakınlarını kaybedenlere belki.. Maden şehitlerinin ailelerine gereken yardım yapılıyor mu? Yoksa onlarda geçim sıkıntısı derdiyle okulunu yarıda bırakıp madende mi çalışyor? Aylık 420 Tl’ye çalışıp, gün yüzü göremeyen madenciler de insan neden bunu herkes bastırmak istiyor gündeme gelmiyor merak ediyorum. Kaç çocuk yapılacağı derdine düşene kadar elindeki insanın değerini bilmek lazım.. Vatandaşının çalışma şartlarını iyileştimek gerekiyor. Ama derdimiz büyük milletvekili maaşları…Milletimiz bilinçlenmeli, susmamalı, bunları sustukça daha kötü bir hal alacak… Buradada medya giriyor işin içine, muhalefetin baskısı giriyor, tüm vatandaşların isteklerini dile getirmesi gerekiyor.

Şimdi çeşitli dönemlerde gerçekleşen maden kazalarına bakalım.

TÜRKİYE’DE YAŞANAN MADEN KAZALARI

1983 Armutçuk grizu faciası: 7 Mart 1983 tarihinde Zonguldak’ın Armutçuk beldesindeki taş kömürü ocağında meydana gelen grizu patlamasında 103 işçi yaşamını yitirmiştir.
1990 Amasya grizu faciası: 7 Şubat 1990 tarihinde Amasya’da, Yeni Çeltek Kömür İşletmesi’ne ait maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 3 işçi yanarak 65 işçi ise göçük altında kalarak hayatını kaybetmişti
1992 Kozlu grizu faciası: Türk madencilik tarihinin en büyük felaketlerinden birinde, 3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ın Kozlu ilçesindeki taş kömürü ocağında meydana gelen zincirleme patlamalarda 263 madenci yaşamını yitirmiştir.13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da 301 kişinin yaşamını yitirdiği faciaya kadar, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümlü maden kazası olmuştur.
1995 Yozgat-Sorgun grizu faciası: Yozgat’ın Sorgun ilçesinde, Matsan Madencilik Şirketi’ne ait kömür ocağında grizu patlaması sebebiyle meydana gelen kazada 38 kişi göçük altına kalarak can vermiştir.
Balıkesir-Odaköy grizu faciası: 23 Şubat 2010 tarihinde Balıkesir’in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’de, toplam 47 kişinin çalıştığı maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında 17 kişi ölürken 30 kişide yaralanmıştır.
2014 Soma kömür madeni faciası: Türkiye’de en büyük kayıbın yaşandığı maden kazasıdır. 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde, Soma Holding tarafından işletilen kömür ocağında meydana gelmiştir. Patlamanın etkisiyle madende yangın çıkmış ve çok sayıda madenci içeride mahsur kalmıştır. Faciada toplam 301 kişi hayatını kaybetmiştir.
2014 Karaman-Ermenek maden faciası: 28 Ekim’de Ermenek’te olan maden faciası..350 metre derinlikte 18 maden emekçisinin su baskını sonucunda mahsur kalarak yaşamını yitirdi.
DÜNYADA YAŞANAN MADEN KAZALARI

Benzihu: Çin’in Liaoning eyaletinde Benzi yakınında Honkeiko kömür madeninde 26 Nisan 1942’de, dünyanın en çok ölümlü kömür madeni kazası meydana geldi. Madende gaz ve kömür tozu karışımının neden olduğu patlamada bin 549 kişi hayatını kaybetti. Patlamada maden kuyusunun girişi kapandı. Japonya ordusu, kazaya rağmen 2. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar kadar ocağı işletmeye devam etti. Liaoning’in bağımsızlığını kazanmasının ardından Sovyetler Birliği’nin yaptığı soruşturma, havalandırma sisteminin kapanmasıyla karbonmonoksit zehirlenmesinin, madencilerin büyük bölümünün ölümüne yol açtığını gösterdi.
Courrieres: Fransa’da 10 Mart 1906’da meydana gelen kazada, bin 99 kişi hayatını kaybetti. Dünya tarihinin en ölümlü ikinci kömür madeni kazasının nedeni, kuyulardan birinde çıkan yangının yol açtığı büyük patlamaydı.
Mitsubişi Hojyo: Kaza, 15 Aralık 1914’te Japonya’nın Kyuşu adasında Mitsubişi Hojyo kömür madeninde meydana geldi. Japonya tarihinin en ölümlü maden kazasında, 687 kişi yaşamını yitirdi.
Laobaidong: Çin’in Şanzi eyaletinde Datong yakınında bulunan Laobaidong kömür madeninde 9 Mayıs 1960 tarihinde metan gazı patlamasının yol açtığı kazada, 684 kişi hayatını kaybetti. Bu, Çin’in en ölümlü ikinci kömür madeni kazasıydı. Felaketle ilgili bilgiler, Çin yönetimi tarafından 30 yılı aşkın süre 1992 yılına kadar örtbas edildi.
Mitsui Miike: Kaza, 9 Kasım 1963’te Japonya’da meydana geldi. 458 madencinin yaşamını yitirdiği, 833 kişinin yaralandığı kazaya, kömür tozu patlaması neden oldu. Madencilerin büyük bölümü, karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybetti. Hayatta kalan madencilerde ağır beyin hasarı görüldü. Bu, Japonya’da meydana gelen en ölümlü ikinci kömür madeni kazası oldu.
Senghenydd: Birleşik Krallık tarihinde en kötü maden trajedisi olan Senghenydd Kömür Ocağı felaketi, Galler’de 14 Ekim 1913 tarihinde meydana geldi. Yer altında kömür tozu patlamasının neden olduğu felakette 439 kişi öldü.
Wankie: 6 Haziran 1972’de Rodezya’da, şimdi adıyla Zimbabve’nin Wankie kömür madeninde bilinmeyen bir nedenden patlama yaşandı. Devam eden seri patlamar tarihin en büyük maden facialarından birinin yaşanmasına sebep oldu.
Çalışmalar sonucunda 8 madenci kurtarılırken, 3 madencininde cansız bedenine ulaşıldı. 428 madenciye ise ulaşılamadı. Madenden sızan gaz sebebiyle arama kurtarma çalışmalarına son verildi. Facia sonucunda 126’sı Rodezyalı olmak üzere farklı ülkelerden 426 maden işçisi hayatını kaybetti.
Dhori: Hindistan’ın Jharkhand eyaletinin Dhanbad yakınlarındaki Dhori kömür madeninde 28 Mayıs 1965’te yaşanan grizu patlaması ve ardından çıkan yangın sonucunda 375 madenci hayatını kaybetti. Patlamanın madencilerden birinin lambasından kaynaklandığından şüpheleniliyordu.
Chasnala: Dhori’deki kazadan 10 yıl sonra, 27 Aralık 1975’de yine Dhanbad yakınlarındaki Chasnala maden ocağında patlama yaşandı. Metan gazının alev alması sonucunda yaşanan patlamayla madenin çatısı çöktü ve madeni su bastı.
Palamadan sağ kurtulan madenciler su ve yıkıntı altında can verdi. Sonuçta 372 madenci hayatını kaybetti. Pek çok madencinin bedenine hiçbir zaman ulaşılamadı.
Oaks: 12 Aralık 1866’da İngiltere’de, Güney Yorkshire’daki Oaks kömür ocağında madencilerin karzamasından çıkan kıvılcım nedeniyle meydana geldiği düşünülen iki ayrı grizu ve kömür tozu patlaması yaşandı. 19. yüzyılın en büyük maden facialarından biri olarak tarihe geçen kazada 361 kişi hayatını kaybetti.
Monongah: ABD’nin Monongah kömür madenlerine ait iki ayrı madende 6 Aralık 1907’de grizu ve kömür tozu patlaması yaşandı. Çoğunluğunu italyan göçmenlerin oluşturduğu 361 madenci hayatını kaybetti. Elektrik aksağamından ya da lambalardan çıktığı şüphelenilen patlama sonucunda havalandırma sistemi çöktü. Havasızlık sebebiyle kurtarma çalışmaları yürütülemedi.

Kaynakça: Mynet.com

Kapitalist sistemin özgürlükçü etkisine bakın herkese mutluluk getiriyor deniliyor ya belli kesim mutlu olduğunu sanırken geniş kesim sömürülüyor. İnsanı önemsizleştiriyor. Benim aklım soma’da kalıyor maden deyince belki de o döneme tanık olduğumdan ama hâlâ aklıma geldikçe boğazım düğümleniyor. İşte o dönemden bazı kesitler…

haberEjzhBN

5378541fa785b78d79024424

561_08

Maden-Ocakları

1400217638-yılmaz-erdoğan-soma

images

içerik
Son olarak tavsiyem madencilerin hayat hikayeleri hakkında biraz fikir edinmek isterseniz Yılmaz Erdoğan’ın Kelebeğin Rüyası filmini izlemenizi öneririm. Okuduğunuz için teşekkürler, umarım madenci amcalarımızın abilerimizin unutulmadığı günlere de tanık oluruz. Hoşçakalın !

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir