Ankara’da Toplu Taşıma Araç Hizmetine Zam !

İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerde ulaşıma yapılan zamlara Ankara Büyükşehir Belediyesi de katıldı. Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu’nca belirlenen yeni toplu taşıma tarifesine göre EGO, Ankaray ve metrolarda tam biniş 2 TL’den 2,35 TL’ye, indirimli biniş ise 1,50 TL’den 1,75 TL’ye çıktı.
Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, UKOME Genel Kurulunun aldığı karar doğrultusunda EGO, Ankaray ve metro ücretlerinde tarife değişikliği yapıldığı vurgulandı. Açıklamada, 4 Şubat Perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere EGO otobüsleri, metro ve Ankaray’da tam biniş ücretinin 2,35 lira, indirimli biniş ücretinin ise 1,75 lira olarak belirlendiği bildirildi. Bu ulaşım araçlarındaki transfer (aktarım) ücretlerinin de 0,80 kuruş olmasına karar verildiği ifade edildi.

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNDE 2,55 OLDU

Belirlenen yeni tarifeye göre özel halk otobüslerinde ise (ÖTA, ÖHO) tam biniş ücretinin 2,40 TL’den 2,55 TL’ye, indirimli biniş ücretinin 1,50 liradan 1,75 liraya yükseltildiği, minibüs seferlerinde kısa mesafe ücretinin 2,40 TL’den 2,55 TL’ye, uzun mesafe ücretinin ise 2,75 TL’den 2,90 TL olarak belirlendiği açıklandı.

Belediye açıklamasında zamma gerekçe olarak ‘işletim maliyetlerinde meydana gelen artışlar’ gösterildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Ankara’da toplu taşıma ücretlerinde 1 Eylül 2011 tarihinden bu yana geçen 5 yıllık sürede sadece bir kez tarife değişikliği yapılmış, bu da 19 ay önce tam yolcuda 0,25 kuruş, indirimli yolcu ücretinde ise 0,20 kuruş olarak gerçekleşmiştir. Bunun dışında herhangi bir artış yapılmadan hizmet sürdürülmeye çalışılmıştır. Kamu hizmeti olarak görülen ve kar amacı güdülmeyen toplu ulaşım hizmetinde, yatırım maliyetleri ile işletme maliyetlerindeki artışlar, sürdürülebilir bir toplu taşıma hizmetinin sunulması noktasında tarife değişikliği yapılmasını kaçınılmaz kılmıştır.”
Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi

Sadece Ankara’ya olmayacak tepkilerim başta söyleyeyim. İnternet gazeteciliği alanında ilerlemeyi düşündüğümden yakın bir zamanda dava arkadaşlarımla kendi oluşturacağımız sitemizde kendi haberlerimizi yayınlamaya başlamayı düşünüyoruz. Takipte kalın benden söylemesi çok zorlu işler peşinde olacağız 😀 Neyse daha fazla uzatmadan gündemden düşürülen ama benim içim içimi yiyen haberle devam edelim. Yaklaşık bir haftadan uzun süredir zamlı fiyattan toplu ulaşım araçlarına para yatırıyoruz.
İktidar sözünü tutuyor ne kadarda masum görünüyor değil mi ? İstediğiniz zammı veririm beni iktidara getirin sonra da ben onu almasını bilirim der gibi. İlk olarak ekmeklere uygulandı, elektrik faturaları ocak ayı gelmeden kabarmaya başladı, su faturaları da keza yine vergilere aktarılıyor çoğu… Doğal gaza zam gelmeyecek (ti). Görünürde gelmedi de fakat cepten çıkan ve alınan metreküp arasında dağlar kadar fark var. İnsanlığı çok düşünürsünüz görünüşte kendi milletiniz söz konusu olduğunda her şeye zam yapıyorsunuz YETER !
2011’den beri zam yapılmıyormuş ben iki vasıta ile okuluma gidiyorum dönüşte toplam 4 vasıta ediyor. Az çok bu işin içerisinde biri olarak öyle güzel para çekiyorlar ki ruhunuz duymuyor. Özellikle aktarma yapıyorsanız vay halinize ! kendimi hâlâ enayi gibi hissediyorum. Çoğu durumu olmayan, ihtiyacı olan kesim ne yapacak bu durumda sorarım. Sonra suç oranları artıyor, e biraz kendinize bakın hiç mi çok konuştuğunuz insanlığı düşünmüyorsunuz. Düşünseniz böyle olmaz gerçi. En büyük hayallerim arasında halkla iç içe olup, gösterilerde bazı şeyleri anlatmak. Bunun için gereğinden fazla öğrenmem gereken konu, gazeteciliğin çaylak dönemleri (mesleğimde hiç bitmeyecek olan ) ve destek gerekiyor. Onu da yapacağız ben inanıyorum. Bir gün milletim siyasetçilerden hesap soracak cesareti yakalayacak, ben inanıyorum. Ayrıca yatırım ve işletme maaliyetleri arttığı için zam yapıldığı söyleniyor, kaç senedir verdiğimiz vergilerle Ankara’nın borcu katlanarak devam ediyor. Biz çalışalım, yiyin devlet büyüklerimiz ! Padişahım çok yaşa öyküsü bizim durumda !
Lütfen her zamma evet deyip geçiştirmeyin, diğer ülkelere baktığınızda bu afrika ülkeleri de dahil bizden ucuza kullanıyorlar günlük ihtiyaçlarını… Lütfen hangi şehirde yaşıyorsanız yaşayın, tepkinizi gösterin. Ülkem bunları haketmiyor !

Buraya Tıklayarak ! otobüs zammına karşı tepkinizi gösterebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir