Badem Yağı Faydaları

Badem Yağı Neye İyi Gelir?

Merhaba dostlarııım, bloğuma hoş geldiniiz 🙂

Bugün sizlere bakım rutinimde olmazsa olmaz bir üründen bahsedeceğim: Badem Yağı Faydaları … Badem yağını ben genellikle saç, tırnak, kirpik bakımında kullanıyorum. Bazen de cildimin çok kuruyan bölgelerini nemlendirmesi ve bakım yapması amacıyla kullanıyorum. Yaklaşık 6-7 senedir vazgeçilmezim olan bir üründür kendisi! Hatta doğal saç maskesi yaptığım dönemlerde de boolca kullanırım ve bebek saçlarının çıkmasını, uzamasını kolaylaştırdığını düşünüyorum. Bu yazımda da sizlere badem yağının faydaları, saça nasıl uygulanır, badem yağı ne işe yarar ondan bahsedeceğim. Dilerseniz hemen başlayalım.

Badem Yağı Faydaları
Badem Yağı Faydaları

Tatlı Badem Yağı Nedir?

Tükettiğimiz bademden elde edilen yağdır. Doğal bir yağ olup omega 9 gibi birçok yağ asitleri ve vitaminleri bünyesinde barındırır.

Badem Yağı Ne İşe Yarar?
Badem Yağı Ne İşe Yarar?

Tatlı Badem Yağı Faydaları

 • Sedef ve egzamaya iyi gelir. Bunda da badem yağının nemlendirme ve yatıştırma özelliğinden kaynaklanmaktadır.
 • Doğal badem yağı kullanımına özen gösterilmelidir. Kimyasallar ile karıştırılmış ürünler faydadan çok zarar getirmektedir. Bu yüzden kullandığınız ürünün doğal olmasına, soğuk sıkım olmasına özen gösterin.
 • İyileştirici etkisi bulunur.
 • Cildi nemlendirme özelliği bulunur. Bir iki damla alıp avuç içlerinizde ısıtın ve yüzünüze, boynunuza masaj yaparak uygulayın.
 • Saçları nemlendirir. Özellikle kuru saçlara sahip olanlar tek başlarına serum olarak kullanabilir. Böylece saçların nem ihtiyacını karşılayabilir.
 • Saçlara serum olarak uygulanabilir. Duş almadan 3-4 saat önce tüm saça badem yağı uygulanıp bekletilmeli hatta hindistan cevizi yağı, fındık yağı eklenerek etki daha da artırılabilir. Bu karışım bebek saçlarının çoğalmasında etkilidir.
 • Saçların parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Saçları güçlendirir ve onarır.
 • Saç hücrelerine iyi gelir.
 • Kuruyan ve özellikle kış aylarında çatlayan dudaklara çok iyi gelir, nemlendirir.
 • Vücutta çatlak olan bölgelere öncelikle kuru fırçalama yapıp sonrasında badem yağı ile nemlendirebilirsiniz.
 • Kuru olan el, ayak tırnaklarını nemlendirme açısından oldukça başarılıdır.
 • Vücudu nemlendirmek amacıyla kullanılabilir.
Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?
Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Birkaç damla badem yağını avuçlarınızda ısıtın, saçlarınızı yıkadıktan sonra nemli, ıslak saçlarınızın uç kısmından  orta boyuna kadar uygulayın. Diplerine getirmemeye çalışın aksi halde yağlanabilir. Badem yağı yoğun yapıda olduğu için günlük bakımlarda saç diplerine getirmemenizi öneririm.

Ciltte yaraları iyileştirici, yatıştırıcı etkisi vardır. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve canlılık kazandırır. Badem yağını makyaj çıkarıcı olarak da tek başına kullanılabilir. Suya dayanıklı ürünleri kolay bir şekilde çıkarır.

Badem Yağı Neye İyi Gelir?
Badem Yağı Neye İyi Gelir?

Badem Yağı Neye İyi Gelir?

Deneyimlerime dayanarak saçlara iyi geldiğini düşünüyorum. Bebek saçlarını uzatıyor ve bence yeni saç oluşumunu destekliyor. Özellikle düzenli kullanımda çok etkili! Saçlara aynı zamanda parlaklık ve canlılık kazandırıyor. Argan yağının tek başına kullanımı bile bence saçlarda çok fark yaratıyor. Farklı yağlarla desteklendiğinde ve düzenli kullanımda çabuk etki ettiğini söyleyebilirim.

Bakım Yağı Nasıl Kullanılır?
Bakım Yağı Nasıl Kullanılır?
Tatlı Badem Yağı Saça Faydaları
Tatlı Badem Yağı Saça Faydaları

Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂 Bir sonraki yazımda görüşürüz, sizi seviyoruuum 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir