Corona Belirtileri

Corona Olursak Ne Yapmalıyız?

Merhaba dostlarıım, bloğuma hoş geldiniiz 🙂

Bugün sizlere corona sürecimizden bahsedeceğim. Yaklaşık bir ay önce yakalandık ve aslında çok kolay geçmedi. Biz test yaptırmadık bu arada; corona olan arkadaşlarımızla görüşmüştük ve ben de aniden ateşlenince eve kapandık. Ailelerimizle o dönemde iş yoğunluğundan görüşememiştik ki iyi ki görüşemedik diyorum düşününce… Sonrasında arkadaşımız bizim adımızı da verdi temasta olduğumuz için ve bize test yapmadan direkt ilaç verdiler eşimle… Bu arada eşimle ikimizin de pozitifti. Bazen çiftlerden biri pozitif diğeri negatif olabiliyordu. Hatta arkadaşımda yokken eşi pozitif çıktı ve evde ayrı odalarda kendilerini izole ettiler. Ancak bizde öyle bir durum söz konusu değildi. Hem Çağrı da hem de ben de belirtiler vardı.

Corona Belirtileri
Corona Belirtileri

Corono Virüsü Belirtileri

Öncelikle kendi yaşadıklarımı anlatayım. Yoğun bir günün ardından üşüttüğümü sanıyordum ve hafif göğüs ağrım vardı. Ertesi gün ateşim çıktı. Ki normalde ben kolay kolay hastalanmam, ateşim çok nadir çıkar. Çok halsiz hissediyordum, göğüs ağrım artmıştı ve ateşim çıkmıştı. Duş, vitamin takviyesi ile o geceyi geçirdim. Sonrasında arkadaşlarımızın corona testi pozitif çıktı ve temaslı olduğumuz için direkt bize sokağa çıkma yasağı geldi 14 gün ve aynı gün içinde ilaç getirdiler. Bize de test yapılması için konuştuğumuzda belirtileri gösterdiğimiz için kesin pozitifsiniz test yapsak da virüs organlara indiği için negatif çıkma olasılığı var, ilaçlarınızı kullanın dediler. Ateşli günün hemen ardından tat, koku tamamen gitti. Şöyle düşünün normalde yemek yaparken camları vs açıp diğer odalara koku gitmesin diye hassas davranan ben, hiçbir şekilde ne yemek kokusu ne parfüm kokusu hiçbir şey algılayamıyordum. İlk defa ağlayacak noktaya geldim koku da gidince ve cidden kendimi uzun süredir bu kadar çaresiz hissetmemiştim. Sadece ben değildim bu süreçte eşim, sevdiklerim, yakınlarım hatta takipçilerim de hastaydı. Şükür ki konuştuğum herkes şu an iyi ve bu süreci atlatabildik… Atlatamayan kişilerin ailelerine, sevdiklerine de sabır diliyorum.

Corono Virüsü Belirtileri
Corono Virüsü Belirtileri

Eşimde ise ateşlenme vs olmadı. İlk günler çok şiddetli baş ağrısı ve bel ağrısı vardı. Sonraki süreçlerde eklem ağrıları, göğüs ağrısı ve çok hafif öksürük vardı. Hastalığın ve ilacın etkisi ile çok halsiz hissediyordu. Ayrıca mide ağrısı problemi vardı. Eşimde de tat ve koku kaybı oldu ancak onun daha kısa sürdü. Bende sadece duyu kaybı olan günlerde hiçbir ağrı, halsizlik vs olmamıştı. Normal günlük hayatıma devam ettim. Ancak karantina bittikten sonra pratiklerimde (yoga yapıyorum) göğüs ağrısı ara ara halsizlik hissetmeye başladım. Bu göğüs ağrıları arada kendini hissettirse de ilk ateşlendiğim kadar şiddetli olmuyor. Ara ara halsizlik hissediyorum.

Corona Olursak Ne Yapmalıyız?
Corona Olursak Ne Yapmalıyız?

Corona Olursak Ne Yapmalıyız?

Öncelikle bu süreçte yalnız olmadığını bilmek, iyileşeceğine inanmak çok çok önemli… İşin aslı ben ilk dönemlerde yani mart ayında çok daha fazla korkuyordum. Ya hastalandığımda yenemezsem neler olacak diye korkuyordum. Ancak beklediğimden hafif atlattım. Bunda düzenli spor yapmamın çok çok faydasını gördüm. Hatta ara ara eşimle konuşuyorduk belki hastalandık haberimiz yoktu diye… Ancak öyle bir hastalık ki normal bir hastalık değil, diğerlerinden çok farklı! O yüzden elinizden geldiğince evde kalmaya, kimseyle temas etmemeye çalışın. Biz hastalandıktan sonra tamamen eve çekildik. Çoğu işimizi evden yapıyoruz, hatta eğitime başladım online olarak devam ediyorum mümkün olduğunca! Çünkü gerçekten kokuyoruz, hem tekrar hastalanmaktan hem de sevdiklerimize bulaştıracağız diye!

Öncelikle corona olduğunuzda eve kimseyi kabul etmeyin ve misafirliğe gitmeyin!! Dinlenin bol bol ve enerjiniz yükseldiğinde yemeklerinizi vs yapın ki halsiz kaldığınızda da beslenmenize dikkat edebilin. Tat koku kaybı olsa bile gelecekmiş gibi sağlıklı, besleyici öğünler tüketmeye çalışın. En değerli eviniz bedeniniz ve onun size bu dönemde daha çok ihtiyacı var. Evinizi bol bol havalandırın. Sevdiğiniz insanlarla iletişimde kalın. Görüntülü konuşun, dostlarınızı arayın, eşinizle karantinadaysanız birlikte oyunlar oynayabilir, dizi film keyifleri yapabilirsiniz. Biz Çağrı’yla satranç ve monopolye sarmıştık 😀 Keyif yapılır mı hastalandık diyebilirsiniz yapılır efendim! Sevdiğiniz şeyleri yapın ki olumlu anlamda beden ve zihin gelişsin virüse karşı direnç gösterebilsin. Ara ara hareket edebilirsiniz. Spor yapmayı seviyorsanız pratiğinizi evde yapabilirsiniz. Ama kendinizi yormadan, bedenin sınırlarını zorlamadan!

Sağlık çalışanlarına güvenin! Kulaktan dolma bilgilere inanmayın! Hastalığımız boyunca hem doktor hem de polis tarafından aranıyorduk. Doktorunuzun talimatlarını dinleyin. Beslenmeye, takviye almaya, bol bol evi havalandırmaya, dinlenmeye özen gösterin! Karantina bittikten hemen sonra misafir kabul eden ya da  gidenler hastalığın yayılmasında büyük paya sahip! Ben evi dezenfekte etmedim açıkçası, normal rutin temizliğimi vs yapıyorum. Ancak eve uzun süre kimseyi kabul etmedim, belli bir süre de etmeyeceğim. Çünkü ara ara belirtileri hissediyoruz ve şu anki vaka sayıları normal değil!! Eğer sizin de böyle bir imkanınız varsa evde kalmaya devam edin! Kendiniz için bile değilse sevdikleriniz aileniz için!

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir