Corona Virüsü Önlemleri

Corona Virüsü Önlemleri Neler?

Merhaba güzel okuyucularım,

Bugün konumuz Corana virüsü ve bu virüse karşı nasıl önlem alınabilir buna değineceğim. Corana hastalığı hakkında çok fazla bilgi bulmak mümkün ancak ben de bu konuda kendi görüşlerimi belirtmek istiyorum. Gözlemlediğim kadarıyla bu konuda da gerek basında gerekse sosyal medyada çok fazla bilgi kirliliği var. Corana “pandemi” hastalığı olarak nitelendirildi. Yani geniş bir alana yayılan ve insanları etkileyen salgın hastalıklar olarak nitelendirilebilir. Geçtiğimiz günlerde de Türkiye’de Corona hastalığı teşhis edildi. Bu durum bazı kesimlerde panik havası yaratırken bazılarında ise vurduyumduymaz ve hafife alma örneği olarak tepkiler verildi.

Ülkemiz bu konuda çok başarılı bir şekilde mücadele ediyor bence… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve sağlık çalışanlarının dikkatli çalışmaları sonucunda bu salgını hafif şekilde atlatacağımızı umuyorum. Her ne kadar ülkemizde eleştiri yapılacak çok nokta varsa da takdir edilmesi gereken konulara da değinilmesi gerek. Özellikle sosyal medya üzerinden manipülatif şekilde paylaşım yapanlar maalesef paniğe neden oluyor. Corona virüsü çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Özellikle İtalya’da bir günde 250 kişi hayatını kaybedince ve olağanüstü hâl ilan edilmesi olayın ciddiliğini gösteriyor. Bu durum hafife alınabilecek bir durum değil! Ancak aklı selim ve objektif kalarak bu durumu atlatabileceğimizi düşünüyorum. Ki vatandaşlarımızın da bu konuda bilinçli olduğunu düşünüyorum. Önlemlerimizi alacağız! Kimsenin hakkını gasp edecek kadar marketleri yağmalamayıp, kolonya maske fiyatlarını artırıp ticari kazanç elde etmek şu dönemde vicdansızlıktır!

Corana virüsü hızlı yayıldığı için mümkün olduğunca az dışarı çıkmak gerekiyor. Ancak market alışverişi yapılacak ya da işe gitme durumu vs varsa önlemler de alınmalı.

Sağlık Tedbirleri Nelerdir?
Sağlık Tedbirleri Nelerdir?

Corona Virüsü Önlemleri Neler?

 • Mini boy kolonyalar mevcut onlardan kullanmak (80 derece olmalı!),
 • Kalabalık alanlardan mümkn olduğunca bulunmamak,
 • Elleri sık sık ve iyi bir biçimde yıkamak,
 • Öpüşmemek, tokalaşmamak,
 • Kahvehanelerde gitmemek,
 • Mümkün olduğunca hastanelerde bulunmamak gidiliyorsa randevu sistemi ile gitmenizi öneririm. Aksi halde çok vakit geçirmekten kaçınmak gerekiyor. Bu durumda hamile ve bebekleri olan kişiler bir tık daha dikkat etmeli!
 • Kolonya, maske kullanılmalı!
 • Beslenmeye önem verilmeli ancak abartılmamalı! Sarımsak iyi gelir turşu iyi gelir diye milleti gaza getirip durumu abartan doktorları dinlemeyin lütfen! Sağlıklı evde yapılan yemekleri yeterince ve dengeli şekilde tüketmek gerekir. Aksi takdirde fazla tüketim yarardan çok zarar getirir unutmayın!
 • Toplu taşıma araçlarını mümkün olduğunca az kullanmak gerekiyor. Kullanıldığında da kolonya ile eller dezenfekte edilmeli ve en yakın sürede eller yıkanmalı!
 • Evi havalandırmak, hijyene dikkat etmek gerek.
 • Evde dahil kimseyle öpüşme, sarılma olmamalı! Çünkü sadece sizin değil çevrenizi de etkileyen bir virüs… Anne, baba, eş çocuklarınızı da etkiliyor. Sadece kendinizden sorumlu değilsiniz, çevrenizden de sorumlusunuz unutmayın lütfen!
 • Günlük yeteri kadar su tüketimi de önemli!
 • Lütfen resmi kaynakları takip edin! Kaynağı belirsiz içeriklere itibar etmeyin! Şüpheleriniz olabilir ama bu dönemde kafayı yememek için de sakin olmak gerek.  Bununla ilgili acı bir tecrübe yaşamıştım. Elazığ depreminde kan gerekliydi. Belediye duyuru yaptı. Sonrasında kan ihtiyacı giderildiğine dair bilgi paylaşıldı ve hastanelerde kalabalık yaratılmaması gerektiği söylendi. Kan ihtiyacı olduğu tweti öyle yayıldı ki insanlar sonrasına bakmadı bile! Bir gazeteciyi uyardığımda da tv’de yayınlandığını gerçek olduğunu söyledi. Ben ise Belediye’den yapılan resmi açıklamayı göndermiştim. O yüzden mümkün olduğunca sağ duyulu davranıp resmi kaynaklara güvenmek gerek…
 • Ben spor salonu üyeliğimi dondurdum 15 gün boyunca… Ancak evde kendi pratiğime devam ediyorum. Evinizde spor yapabilirsiniz ya da tek başına açık havada yürüyüş yapılabilir. Kalabalık ortama girmemeyi unutmamak gerek yalnızca!
 • Okullar tatil edilse de Avm, park vs gitmemek de fayda var.
 • Hafta içi zorunlu randevularım kaldı sadece ancak kendimi iyi hissetmezsem iptal etmekten de çekinmeyeceğim. (Bu süreçte benim gibi 2020 gelini olacaklara kolaylıklar, sabırlar diliyorum 😀 )
 • En eeen önemli konulardan biri ise ziyaret kabul etmeyin lütfen ve ziyarete gitmeyin! Hah bir de evde bebeği, çocuğu olanlara gidip öpeceğim, mıncıracağım dye çocuğu salya sümük öpenlerden olmayın! Normalde de bunun yapılmasına da izin vermeyin, sanırım en tahammül edemediğim noktalardan biri! Eğer bu tarz kişiler varsa çocuklarınızın yanına iki metre uzaktan yaklaştırmayın! Çocuğun da özel, mahrem alanı olduğunu, her önüne gelenin öpemeyeceğini öğretin lütfen lütfen! Ama her şeyden önce bunu siz yapın! Çocukların psikolojisini ne kadar etkilediğini ilerleyen dönemde örnek vererek anlatacağım ama hastalığı önlemek için kimseyle öpüşmeyin efendim!
 • Corona virüsüne enfetkte olduğunuzu düşünüyorsanız randevu alıp hastaneye gitmeyin. 184 ‘ü arayı bilgi verin onlar sizi gelip alıyorlar.
 • Bu arada Sağlık Bakanlığından geliyoruz evleri dezenfekte edeceğiz diyen fırsatçı dolandırıcılar oluyor. Onlara itibar etmeyin, kapıyı açmayın lütfen!
 • Önlem alacağım diye eve marketi satın almaya kalkışıyorsanız aşırı panik halindesinizdir! Yapmayııınnn! Eve gerektiği kadar alışveriş yapmak gerekiyor. Aldığınız ürünlerinde besleyici olmasına özen gösterin lütfen! Makarna ile hastalıık yenilseydi İtalya yenerdi. Sebze, bakliyat vs daha besleyici ve bağışıklığı güçlendirici olduğunu unutmamak gerekiyor.
Corona Virüsü Önlemleri Neler?
Corona Virüsü Önlemleri Neler?

Son olarak evde vakit geçirdiğiniz sürece kitap okuyun, belgesel izleyin. Bu dönemi gözlemleyince aklıma hep Körlük kitabı geliyor. Okumadıysanız şans verin, mümkün olduğunca sakin kalmaya çalışın ancak önlemlerinizi de alın! Bana bir şey olmaz demekle iş bitmiyor siz sadece kendinizden değil çevrenizdeki insanlardan da sorumlusunuz. Umarım en kısa sürede bu dönemi de atlatırız. Sağlıcakla kalın 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir