Ernet Fırın İçi Temizleyici

Ernet Fırın İçi Temizleyici Yorumlar

Merhaba dostlarıım, bloğuma hoş geldiniiz 🙂

Bugün sizlere çok severek kullandığım ve zamanım olmadığında hemencecik fırınımı temizlememe yardımcı olan bir üründen bahsedeceğim:  Ernet Fırın İçi Temizleyici … Haftada en az 5-6 kez fırın kullanan biri olarak rutin fırın temizliğine de zaman ayırıyorum. Zamanla pişen yemek, hamur işlerinden yağ ve yemek kalıntıları oluşuyor. Hem fırına zarar veriyor hem de temizlenmezse yemeklerin üzerinde yanık kokularına sebep olabiliyor. Bu yüzden rutin fırın temizliği yapmak hem kirlerin hemen çıkmasını sağlarken hem de fırını uzun süre kullanmanıza yardımcı olacaktır. Ben genellikle zamanım olmadığı için deterjanlardan yardım alıyorum. Ancak doğal malzemelerle fırın nasıl temizlenir, fırın temizlenirken nelere dikkat edilmesi gerekiyor onları da bu postumda paylaşacağım dostlarım 🙂 Dilerseniz Ernet Fırın İçi Temizleyici İncelemesine geçelim.

Ernet Fırın İçi Temizleyici Nasıl Kullanılır?
Ernet Fırın İçi Temizleyici Nasıl Kullanılır?

Ernet Fırın İçi Temizleyici Nasıl Kullanılır?

Fırını temizlemeden önce fırın içindeki malzemeleri çıkarıyorum. Fırının ortasında yer alan metali de çıkarıyorum ve üzerine Ernet sıkıyorum. Sonrasında fırının iç siyah bölümlerine, fırın iç camına Ernet sıkıp yaklaşık beş dakika bekletiyorum. Sonrasında süngerin yumuşak kısmı ile siliyorum. Hemencecik yemek kalıntıları vs çıkıyor. Düzenli temizlik yapıldığı takdirde bu lekeler az olduğundan hemen temizliği bitiriyorsunuz zaten… İç cam temizliğini yaptıktan sonra dış cama da ernet sıkıyorum ve süngerin yumuşak kısmıyla siliyorum. Sonrasında temiz bez ile kuruluyorum. Misler gibi oluyor.

Ernet Fırın İçi Temizleyici Yorumlar
Ernet Fırın İçi Temizleyici Yorumlar

Ernet Fırın İçi Temizleyici Yorumlarım

 • Kirleri ve yağları hemencecik çıkarıyor.
 • Zorlanmaların nedeni olan kirlerin temizlenmeyip fırının tekrar tekrar çalıştırılmasından dolayı fırına iyice temas etmesi… O yüzden düzenli fırın temizliği rutinin yapılması gerekiyor.
 • Çok güzel bir şekilde  köpürüyor.
 • Bekletip temizliği yaptığınızda kirler daha kolay çıkıyor.
 • Çok yoğun deterjan koksa da başlangıçta sonradan o koku gidiyor.
 • Çok bekletmenize gerek yok bence 5 dakika bekletip süngerin yumuşak sarı kısmıyla temizlerseniz misler gibi oluyor.

Sprey mekanizması olduğu için kullanımı oldukça kolay… Ancak tamamen basmak gerekiyor yoksa hafif iç kısımda kalabiliyor. Ama bence sorun olmuyor direkt temas etmesi için bir tık güçlü uygulamayı seviyorum ben…

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?
Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Meryem deterjanlarla bizi uğraştırma doğal evdeki malzemelerle fırın temizliği nasıl yapılır derseniz sizin için ayrı öneriler paylaşmak isterim.

 • Limonlu karbonatlı su ile fırın temizliği nasıl yapılır? Bir şişenin içerisine bir adet limon, bir paket karbonat ve suyu karıştırın. Eğer şişeniz yoksa kovada olur. Onun içerisinde kullanacağınız bezi koyun ve bu karışımı fırının iç kısmına uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekletip silebilirsiniz.
 • Fırındaki yağ lekeleri nasıl çıkar derseniz çözümü Amonyak! Yarım bardak amonyak ve 2 bardak su karışımını yağ olan bölümlere uygulayın. Fırın telini vs almayı unutmayın. Karışımı uyguladıktan sonra kapağı kapatın. Yaklaşık bir iki saat bekleyin ve durulayın.
 • Fırın camı nasıl temizlenir derseniz sirkeli sabunlu su karışımını deneyebilirsiniz. Fırın camında kahverengi lekeleri önlemek için bir şişeye sirke, sıvı sabun ya da rendelenmiş sabun ekleyin. Üzerine de biraz su ekleyip karıştırın. Şişeniz yoksa bunu bir kapta da karıştırabilirsiniz. Sonrasında süngerin yumuşak kısmı ile temizleyin. Üzerinden temiz ılık su ile yıkadığınız bez ile durulayın. Fırın camınız pırıl pırıl olacaktır.
 • Fırındaki kötü koku nasıl gider derseniz limonlu sudan yardım alabilirsiniz. Ağır yemekler ya da balık yemeklerinden sonra kalan kokuyu gidermek için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bir kaba bir limon ve ılık suyu koyun. Bez yardımı ile bu karışımı fırının iç kısmına, cam kısmına uygulayın. Böylece fırındaki kötü kokular giderilmiş olacaktır.
 • Fırındaki kötü kokular nasıl temizlenir derseniz çok pratik bir yöntem daha var. O da bir kaba ılık su, 2 yemek kaşığı sabun, portakal yağı ve bir paket karbonatı ekleyin. İyice eriyinceye kadar karıştırın ve bez yardımıyla fırının iç kısımlarına camlarına uygulayın. Yaklaşık yarım daat bekleyin ılık bezle fırını durulayın. Fırınınız hem kirlerden temizlenecek hem de misler gibi kokacaktır.
Fırın Temizliği Doğal
Fırın Temizliği Doğal

Diğer temizlik önerilerim ve ev dekorasyonuyla ilgili yazılarımı bloğumdaki EV kategorisinde bulabilirsiniz.

Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂 Bir sonraki yazımda görüşürüz, sizi seviyoruuum

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir