Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Almak

Merhaba dostlarım,

Uzun süredir yazmayı planladığım bir konu ile buradayım. Geçen yaz sonu sevdiceğimle evimizi almıştık ancak bloğa ara vermem, ev tadilatı, eşya seçimi vs derken paylaşmam pek mümkün olmadı. Biz bu yıl (2020) evlenmeyi planlıyoruz ancak onun öncesinde çok şükür evimizi kendimiz aldık. Babalarımızdan ya da annelerimizden kalmadı ya da başka birine kredi çektirip almadık. Yani tüm sorumluluğu kendimiz aldık ve kirada oturmak yerine evimizi almayı tercih ettik. Bu arada da kendimiz kredi çekip kendimiz ödüyoruz başkası değil. Yani kredi çekmeden ev almadık. Öncelikle nasıl evimizi bulduk onu anlatayım.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evimizi Aldık | Bizim Hikâyemiz

Yıllardır ikimizde kendi paramızı kazanıyoruz ve işin aslı başkasının evinde oturma fikrine oldum olası uzaktık. Hatta Çağrı üniversitenin ikinci yılında gel evlenelim, kirada oturalım dedi. Ancak ben hazır olmadığımı düşünerek istemedim. Sadece ev konusunda değil genel anlamda hazır değildim yanlış anlaşılma olmasın. 🙂 Üniversite son sınıfta hadi evimize bakmaya başlayalım demişti Çağrı, hatta benden daha çok araştırıyordu. Abartmıyorum her sabah farklı ilanlarla uyanıyordum ve son dönemlerde tez, okul stresi derken kendimi çok da verememiştim. Biraz daha sabret, bekle diyerek bir iki ay geçti. Ben mezun oldum, ailelerimizle tanıştık, gelip gitmeler vs başladı. Sonrasında ailelerimize anlatmıştık durumu onlar da bizim için araştırmalar yapıyordu. Ben Çağrı’lara kahvaltıya gittim. Çok güzel ve heyecanlı bir gündü benim için 🙂 Tabii Çağrı’yla ilanlarda bulduğumuz evleri listeledik, araştırıyoruz sonrasında evleri gezmeye çıkacağız. Çağrı ve kayınvalidem aynı binada satılık dairelerin olduğunu söyledi. Hatta kayınvalidem evi detaylıca gezdirdi, olumlu olumsuz her şeyini objektif bir şekilde benimle paylaştı. İkna etmek için değil gerçekten kendi düşüncelerini dile getirdi. Ancak evin semt olarak yeri, yapısı, evin büyüklüğü vs benim içime sinmişti. Çağrı’ya hadi binada satılık daireleri gezelim dedim. Bu arada şunu da belirteyim ben tatile gidip geldikten sonra bakmaya başlarız diye düşünüyordum. O sıralarda da çok sevdiğimiz bir abimiz ev arıyordu eşiyle ve ev arayanlar bilir günler aylar süren bir araştırma gerektiriyor. Ben de onlardan etkilendim, hadi Çağrı biz de ufaktan bakmaya başlayalım, belki hemen bulamayız dedim ve o gün kendi oturduğu binada satılık daire olduğunu öğrenmiş. Her şey planladığımızın dışında gerçekleşiyordu bir nebze de… Ancak ben Çağrılara gittiğimde inanılmaz heyecanlıydım ve ev konusunda öyle rahatlık geldi ki anlatamam. Kayınvalidemle konuştuk, sohbet ettik ve Çağrı’yla evlere bakmaya başladık.

İlk baktığımız ev 9. kattaydı ve öyle içime sindi, öyle hayaller kurmaya başladım ki Çağrı’yla gözlerimizden kalpler çıkkıyordu 😀 Farklı iki daire daha vardı onlara baktık ancak girdiğimizle çıktığımız beş on saniye sürdü. Evler çok basık geldi, Çağrı’yla biz burada yaşayamayız dedik çıktık. Sonrasında binada Habibe ablamızla karşılaştık, o da ev aradığımızı duyunca “13. kata baktınız mı beğendiğiniz daire ile aynı hizada” dedi. BAKMADIIIK! Geri dönüp anahtarları aldık ve 13. kata çıktık. Çağrı’ların oturduğu kat bu arada! Ev öyle içimize sindi ki içinde kendimizi hayal edebiliyoruz. Başka bir yere bakalım mı ister misin Meryem dedi Çağrı ama ben istemiyordum. Sonrasında Çağrı ben fiyatını vs konuşayım bu evi alalım dedi. Ben kısa sürede tatile çıkacağım bu arada, Çağrı askerlik işlemleriyle uğraşıyor bir taraftan… Dua ediyoruz keşke bizim olsa ev diye, kooparatif olduğu için binanın oy vermesi ve fiyat belirlemesi gerekiyordu. Onu bekledik ve ben tatildeykeeennn Çağrı evimizi aldııııkkk diye aradıııııı:D Ben sevinçten çıldırıyorum tabiii 😀 Böylece evimizi almış olduk. Bizi çeken konuları özetlersem şunlar oldu:

 • Evin büyüklüğü,
 • Sıcak olması,
 • Manzarası,
 • Dairede daha önce kimsenin taşınmamış olması,
 • Ulaşım araçlarına yakınlığı,
 • Nezih semtte olması,
 • Sosyal alanlara kolay ulaşabilirlik,
 • Market, AVM’ye yakınlık,
 • Komşuların duyarlı olması,
 • Evin çevresinde park, spor salonu, okul vs bulunması,
 • Otopark bulunması

Kayınvalidemlerle komşu olacağız ve ne benim için ne de onlar için sorun bu! Evlen de görelim vs yorumları almaya başladım. Arkadaşlar insanların nasıl olduğunu ya da neler yaşadığını bilmeden yorum yapmak doğru değil! Ben kayınvalidemle her sorunumu, her şeyimi paylaşabiliyorum. Birbirimizin hiçbir şeyine karışmıyoruz aksine nasıl mutlu olacaksak hep birbirimizi destekleyici şekilde davranıyoruz. Ki biz Çağrı’yla 10 senedir birlikteyiz. Çağrı’yla birbirimizi bilerek üzecek, kıracak şeylere izin vermiyoruz. Bu zamana kadar birkaç kendini bilmez üçüncü tekil yılanlarla karşılaştık ancak biz KİMSEYE DEĞİL BİRBİRİMİZE İNANDIK! AİLELERİMİZ DE HEP BİZİ DESTEKLEDİ! Benim ailem de Çağrı’nın ailesi de ortak olarak “bizim mutluluğumuzu” önemsedikleri için benim için problem değil! Sevdiğim, saydığım ailemle kapı komşusu olmak da beni düşündürmüyor açıkçası… Ki biz eşya alma ya da farklı bir konuda olsun samimi söylüyorum ayrılığa düşmedik ya da olumsuz bir yaklaşım görmedim. Hatta evin içini kırıp her yerini yeniden yaptırdık, her iki ailenin yaklaşımı da “siz nasıl mutlu olacaksanız onu yapın” oldu. Çünkü bize “aile olma, sorumluluk alma” fırsatı tanıdılar ailelerimiz…Bu konuda da ne kadar şükretsem az gerçekten bu süreçten geçmek kolay değil! Ancak ailelerimizin anlayışlı ve yapıcı olması bizim hiç olmadığımız kadar rahat ve mutlu olmamızı sağladı.

Ev Almak
Ev Almak

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Oturduğunuz semt çok önemli! Fiyatlara da yansıyan faktör ve özellikle çocuk düşünüyorsanız çevresine dikkat etmek de gerekiyor. Çevrenizde saygılı, eğitimli, seviyeli insanların olması yaşamı kolaylaştırıyor.
 • Nasıl bir ev istediğinizi önceden kafanızda planlayın! Örneğin benim için kriterler şunlardı: büyük salon, geniş mutfak, yatak odasında balkon olması, manzarasının olması, sıcak olması, otopark olması, bağımsız salon olması, aydınlık ve ferah olması… Ne istiyorsanız en ince ayrıntısına kadar hayal etmek ne istediğinizi de bulmanızda yardımcı oluyor.
 • Bütçe belirlemek! Kredi çekecekseniz ya da birikiminizle ev alacaksanız ne kadar bütçe ayırabilirsiniz, hangi semtte bakmanız gerektiği, ne kadar büyüklükte olacağına göre değişecektir. O yüzden bütçenizin elverdiği koşullarda ev bakmak biraz daha yardımcı olacaktır.
 • Evin üzerinde ipotek ya da haciz olup olmadığını mutlaka kontrol edin! Sonrasında çok sorun yaşanabiliyor.
 • Piyasa hakkında fikriniz olsun. Çok uçuk fiyata değmeyen konutları almak zararlı olabilir. O yüzden görüşme yapmadan konut piyasasını çok detaylı araştırın.
 • Ev içinde yapılacak değişiklik için zaman ya da bütçeniz yoksa daha detaylı araştırmak gerekiyor. Ev rutubetli mi, tuvaletinde vs sorun var mı bunları mutlaka kontrol edin!
 • İçinde kendinizi hayal ettiğiniz birden çok ev varsa olumlu olumsuz yönlerini sıralayın ve bütçenizi isteklerinize göre ayarlayın! Uzun vadede ödeyeceğiniz bir kredinin yüksek olması sizi ilerleyen dönemde bunaltabilir. Her koşulu değerlendirip sağlıklı karar vermek gerekiyor.
 • Apartman düzenine ve komşuluk ilişkileri de çok çok önemli! Ailemle oturduğum binada komşuluk ilişkileri çok iyi ve her seferinde annemlere komşularınızı bana verseniz ne güzel olurdu diyordum. 😀 Şükürler olsun ki komşularım da anlayışlı ve samimiler… Çok sıkı, samimi olmak zorunda değilsiniz ancak saygısız, dengesiz insanlar yüzünden oturduğunuz yer cehenneme dönebiliyor. O yüzden en azından evi almadan fikir almak işe yarayabilir.
 • Ulaşım! Metro, otobüs, tren, taksi gibi ulaşım araçları ne kadar sıklıkta, hangi güzergahlar kullanılıyor, trafiği nasıl ev fiyatlarını ve kalitesini etkiliyor. Arabanız varsa çok problem değil ancak toplu taşıma kullanmak zorunda kaldığınızda yol bilmenin kıymeti anlaşılıyor.
 • Sosyal alanlara yakınlık! Spor salonları var mı, kurslara hemen ulaşabilir misiniz, parkları vs var mı ya da hastanelere ne kadar yakın onları kontrol etmek gerek…
Ev Almak Alırken
Ev Almak Alırken

Bizim şu an temel ihtiyaçlarımız bitti. Ancak eve yerleşince dekorasyonla vs ilgilenebileceğim. Hem de evi biz baştan yarattığımız için biraz masraf yaptık. Parke, kapı, dolapları kendimiz özel yaptırdık.  Ancak her şeyin kullanışlı, sade ve ferah olmasına dikkat ettik. Eve ne eşya alırsak yakışak düzeyde dekore ettiğimiz için de çok zorlanmadık açıkçası… Eşya alırken nelere dikkat ettik, süreci nasıl idare ettik ayrı bir yazı yazarım isterseniz 🙂 Ayrıca kütüphanemizi de birlikte dizeceğiz Instagram’da, takip etmeyi unutmayın dostlarııım 🙂

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kendi deneyimlerimizi ve fikrimizi paylaştığım bir yazı oldu. Umarım faydalı olmuştur. Sevgiler 🙂

Bir sonraki yazımda görüşürüüüüz, sizi seviyoruuum 🙂 Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir