Home Office Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Home Office Çalışmanın Dezavantajları

Merhaba dostlarııım, bloğuma hoş geldiniiz 🙂

Bugün sizlere 2020 yılında çoğu kişi tarafından da deneyimlenen bir durumdan bahsedeceğim: Home Office Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları … Pandemi dolayısıyla çoğu kişi evden çalışma, evden eğitime devam etmeye çalışıyor. Teknolojinin ilerlemesi bu dönemde ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bu dönemde sevdiklerimizle görüşemediğimiz durumlarda görüntülü aramalarla konuşmalarla hasretimizi gidermeye çalışıyoruz. Aynı zamanda da artık işlerimizi, eğitimimizi online olarak sürdürebiliyoruz. Bence bu çok çok kıymetli! Her durumda devam etmemiz gerektiğine yardımcı olan bir araç teknoloji! Bu dönemden önce de evden çalışan, yıllardır paramı evden çalışarak kazanan biri olarak çalışma disiplini kazanmak zor olabiliyor. Ben home office olarak çalışmaya üniversite yıllarımda başladım ve mezun olduğumda da işim hazırdı. Neler yaptım, evden çalışma disiplinini nasıl kazandım, home office çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler onlardan bahsedeyim.

Home Office Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları
Home Office Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları

Home Office İşler Nelerdir?

Yazılım, içerik üreticiliği, network marketing, e ticaret sitesi, makale yazarlığı, çevirmenlik, tasarımcı, yazarlık, ressamlık gibi birçok işleri evinizden de yapabileceğiniz mesleklerdir.

Home Office İşler Nelerdir?
Home Office İşler Nelerdir?

Ben içerik üreticisi olarak işe başladım. Sonrasında çeşitli sitelerde editörlük yaptım, makale yazarlığı yaptım.  Uzun yıllar ve üniversite boyunca kendi harçlığımı kendim kazandım. Üniversite son sınıfta da SEO sektörüne adım attım ve şu an farklı sitelere SEO çalışması yapıyorum. Aynı zamanda da kendi web sitelerimde içerik üretiyorum. Yani tamamen evden çalıştığım bir sistemim var. Eşimle birlikte çalışıyorum ve neler yapacağımıza birlikte karar vererek ilerliyoruz.

Home Office Çalışmanın Avantajları
Home Office Çalışmanın Avantajları

Home Office Çalışmanın Avantajları

 • Esnek çalışma saatleri: Çalışma saatlerini kendiniz evinizden ayarlayabiliyorsunuz. Gece verimli çalışıyorsanız sabah erken kalkma, trafiğe yetişme vs gibi sorunlar olmayabiliyor. Gece dilediğiniz gibi çalışabiliyorsunuz ya da tam tersi sabah kuşuysanız tertemiz zihinle strese maruz kalmadan işlerinize vakit ayırabilirsiniz. Ya da farklı programlar olursa da gün içinde sonrasında telafi edebilirsiniz.
 • Çalışma ortamını istediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz. Zevklerinizi çalışma ortamına taşımak çok zevkli ve motive edici! Daha verimli ve motive bir şekilde çalışmanızı sağlar.
 • Maliyet Düşebiliyor. Trafik, yeme içme giderlerinin azalması, ofis kirası ya da eşyaları için masraf yapmamak maliyeye de katkı sağlıyor. Yaşadığınız ortamdan kendi paranızı kazanmak bence muhteşem bir şey!
 • Odaklanma problemini azaltır. Eğer sessiz çalışıyorsanız ve çalışırken bölünmesini istemiyorsanız çalışma arkadaşlarınızın sohbeti, konuşmalarına maruz kalmazsınız. Ancak evde tek yaşamıyorsanız çalıştığınız müddet boyunca ev halkından çalıştığınız süre boyunca rahatsız etmemelerini söyleyebilirsiniz.
 • Stresten daha uzak kalırsınız. Trafikte, dışarıda başka bir durumda yaşanan problemlere maruz kalmamak stresi de azaltıyor.
 • Kendinize daha kaliteli vakit ayırabilirsiniz. İşlerinizi programlayıp bitirdikten sonra daha kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Kendinize, ailenize vakit ayırabilirsiniz.
Home Office Çalışmanın Dezavantajları
Home Office Çalışmanın Dezavantajları

Home Office Çalışmanın Dezavantajları

 • Rutin oluşturma zorluğu: İş devamı için bana göre rutin oluşturmak şart! Hatta bloğumda rutinlerle ilgili bir yazım vardı okumak isterseniz Günlük Rutin Oluşturmak yazıma ışınlanabilirsiniz. Esnek çalışma saati size çalışmama özgürlüğü vermiyor bunu unutmamak gerek! Her gün belli saatler arasında çalışma rutini oluşturmak programlı ve kaliteli zaman geçirmeyi kolaylaştırır.
 • Ekip, çalışma arasında iletişimsizlik: Herkesin çalışma zamanı aynı olmayabilir. Bu da iletişimsizliği beraberinde getirir. Ya da ortak çalıştığınız insanlarla mümkün olduğunca bir araya gelmek iletişimi kuvvetlendirir ve işlerinizdeki verimi artırır.
 • Dikkat dağıtacak unsurlar: Sosyal medya ilk akla gelenlerden! Telefonda ya da bilgisayarda saatlerce vakit geçirmenize neden olan, sizi işinizle ilgilenmenizi engelleyen her şeyi çalışma süresi boyunca yokmuş gibi kapatın ya da bakmayın! Aksi halde bir saatte bitecek işleriniz beş saatte biter.
 • Rutinlere sadık kalmak: Rutinlere çok fazla sadık olmak belli bir süre sonra sıkılmayı beraberinde getirebilir. Bu yüzden farklı odada ya da farklı zamanlarda çalışmak veriminizi artırabilir. Ancak burada önemli olan verimli ve zamanı iyi kullanarak çalışmak olsun!
 • Sosyal Ortamdan Uzaklaşmak! Evden çalışma, evde yaşama sosyalleşmeyi engelleyebilir. Bu durumda kurslara katılmak, spora başlamak, tiyatro ya da gösterilere gitmek sizi dinç tutar ve evle aranızda sağlıklı bir bağ olmasını destekler. Sosyallik artık sadece dışarda değil, evden çalışıyorsanız zaten bunu biliyorsunuzdur. İnternet ortamında sizin zevkleriniz, işlerinizi paylaşan birçok insan bulunuyor. Burada tanışıp birçok iş yapan, arkadaş olan insanlar var. Hatta ortak payda olduğu için dışarda olan ilişkilerden daha samimi bile olabiliyor. Ancak burada da sınırlara dikkat etmek her zaman daha güvenlidir.
Home Office Çalışma Şartları
Home Office Çalışma Şartları

Home Office Çalışma Şartları

Kendi deneyimimden bahsetmek istiyorum. Haftalık belli bir programım mutlaka olur. Bunun için görüşmem gereken kişilerle konuşurum. Sadece iş anlamında değil, o hafta bir yere gitmem gerekiyorsa da o kişilerle iletişime geçip netleştiririm. Böylelikle çalışma sürelerimi de önceden planlayabilirim. İçeriklerimi daha önceden planlayıp hazırlarım, sonrasında otomatik yayına alırım. Böyle durumlarda bir iki gün yoğun çalışırım. Diğer işlerim için önceden planlanmış bir şema olduğu için sonraki günleri ona ayırır olabildiğince kısa sürede bitirmeye çalışırım. Yine doğru planın ne kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

Genellikle öğleden sonra ve akşamları çalışmayı severim. Gece belli bir saate kadar ve sabah ilk saatleri kendime ayırırım. Yapmak istediğim alanlarda kendimi geliştirmeye çalışırım. Pandemiden önce spora giderdim, arkadaşlarımla kahvaltıya giderdim vs…. Pandemide de kitap kahve keyfi yapıyorum, yazılarımı (kişisel) yazıyorum, pratik yapıyorum, bir şeyler izliyorum. Böylece çalışmak için kendimi motive etmiş oluyorum. Ama yine zamanında yapmak önemli!

Evden Çalışma Kuralları
Evden Çalışma Kuralları

Kendi işinizi yapmak kendinize zaman ayırmayacağınız anlamına gelmiyor. Ben bunu çok sonradan öğrendim ancak bana dönüşleri çok büyük oldu. Sadece kendine vakit ayırmak da tehlikeli sadece işe yönelmek de tehlikeli! Yine dengeyi sağlayıp rutin oluşturmak işi kolaylatırır. Ayrıca 20 dakika bile olsa hareket etmek hem kendinizi iyi hissettirir hem de vücudunuzdaki enerjinin atmasına yardımcı olur. Böylelikle hem de sağlığınızı korumanızı sağlar.

İşe başlamadan önce güzel bir şekilde yemeğimi yemiş, kahvemi içmiş olmam daha iyi çalışmamı sağlıyor. İşe başlamadan ev kıyafetlerinden kurtulmak çok çok işime yarıyor. Hatta biraz makyaj yapıyorum, sevdiğim bir parfümü sıkıyorum, güzel bir müzik açıyorum. Böylece modum yükseliyor. Telefonu belli bir süre uzaklaştırıyorum işlerim bitene kadar! Sonrasında telefonda işim varsa onları halledip kendime, aileme vakit ayırıyorum. Ve iş konusunda da gerçekten takıntılı bir insanım! Bir kadın olarak kendi paramı kazanmak, kendi varoluşumu destekleyecek işler yapmak beni mutlu ve özgür hissettiriyor. Umarım yardımcı olabilidiğim bir yazı olmuştur, öneri ve görüşlerinizi lütfen yorumlarda benimle paylaşın! 🙂

Home Office Çalışma Yöntemleri
Home Office Çalışma Yöntemleri
Home Office Çalışmak
Home Office Çalışmak
Evden Çalışma Yöntemleri
Evden Çalışma Yöntemleri

Bir sonraki yazımda görüşürüüüüz, sizi seviyoruuum 🙂 Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir