Keskin Çizgileri Yumuşatmak!

Herkese Merhabalar 🙂
Uzunca süredir yazmayı planladığım bir yazı ile sizlerleyim. Herkesin hayatında en az bir kere söylediğini düşündüğüm bir kelime “hayatta yapmam (gitmem, yemem, düşünmem gibi eylemleri çeşitlendirmek mümkün)” dediklerimizi ele almak istiyorum.
Gözlemlerim ve kendi yaşantımda çıkardığım sonuçlar aslında o büyük konuştuğumuz cümlelerde yaşadığımızı düşünüyorum. Daha açık bir ifade ile “hayatta kremalı bir yemek yiyemem ” dediğin bir anda kendini kremalı bir makarna yerken bulursun ve “iyi ki yemişim o makarnayı” dersin. O makarnadan aldığın tat önceki yaşantına göre kat kat iyi gelir. Buna “büyük konuşmayacaksın işte ” demek bana biraz sert geliyor. Ya da bulunduğun durumda mutlu olduğunu ifade etmekten korkmak olarak görüyorum. Bu durumda ki şu an yaşadıklarım “hayatta yapmam” dediklerim üzerine kurulu ve hayal ettiğimden daha iyi bir konuma getirdi beni o cümleler…. O cümleler hayatımıza dokunur, şekillendirir ve bizi biz yapar. Hayatımızdan mutluysak bunu bir kötü çekimmiş gibi algılamamak gerek diye düşünüyorum.
“Hayatta gazetecilik okumam “, “o okula hayatta gitmem”, ” o kızla hayatta konuşmam” dediğiniz anda ışık hızında onu yaşar bulursunuz kendinizi… Hayatınıza anlam kattıysa ne mutlu :)) Ama kötü bir çekim olarak döndüyse kendinizi de suçlamaktan, yıpratmaktan vazgeçin. Hayat eskiye oranla o kadar hızla akıyor ki bir taraftan yakalamak lazım ve hayatın içerisine girmek gerek. Fakat deneyimlerinizi gözardı etmeden, mutlu olmak için her “anın” tadını çıkararak…
Görünenin ötesini görmeye çalışmak hayatımızı anlamlandırır ve tek bir bakış açısından kurtarır sizi… Bence tek bir bakış açısı tehlikeli bir durumdur. Tek bir bakış açısı insana kesin çizgiler çizdirir, bağlandırır, sorgulatmaz… Beklenmeyen bir durum gerçekleştiğinde ise “hayal kırıklığı ” olur.
İnsanları yargılamadan, yaptığı işi eleştirmeden, bir olayı sorgularken kesin çizgiler yaratmamak hem sizi yormaz hem de olanı daha iyi analiz etmenizi sağlar.
Buraya kadar sıkılmadan okuduysanız ne mutlu bana :)) Bu aralar sosyal bilimcilerin kuramlarıyla çok iç içe olduğum gözönüne alınırsa daha çok hayata dair paylaşımlarla buralarda olacağım. Umarım sıkılmazsınız.
Okuduğunuz için çok teşekkür ederim, yeni yazılarda görüşmek üzere… 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir