Siyasi Olaylara Genel Bir Bakış

Siyasi olaylarla ilgili yazılarımı biraz bekletmeyi düşünsem de ülkemde yaşanan olaylar buna müsade etmiyor. Herkeste inanılmaz bir öfke patlaması deyim yerindeyse çatacak yer arama potansiyeli var. Korkumuz öfkeye mi dönüşüyor? Çaresizlik hissi bir yerde insalarda başkaldıramamaya, itiraz edememeye itiyor gibi geliyor. Son yaşanan, artarak devam eden terör olaylarına herkesin başka bir görüşü ekleniyor. Haber izleyen, okuyan,okumayan herkes farklı bakış açısında fakat tek ortak nokta hepimiz milletçe tedirginiz. Aslında bugünkü konum biraz daha cesaretli olmaya teşvik etmek, olayları analiz edebilmek… İktidarıyla, muhalefetiyle, dış güçlerin planlarıyla ilgili… Bu yazımda bir bakıma benim bakış açım olacak ve yorumlara her zaman açığım, farklı düşünüyorsanız da yorum yazmayı unutmayın.

Türkiye’nin bulunduğu konum ilkokullardan beri öğretilen stratejik konumu bakımından önemli olan, yeraltı zenginlikleri, turizm,petrolleri olan ülkelere komşuluk, liman ülke olması gibi birçok kategoriyi içinde barındırması açısından oldukça önemli… Asyada bir ülkeyseniz ve konumuzda önemliyse her an tüm tehditlere karşı hazırlıklı olmak zorundasınız. Askeri, teknolojik, eğitim, kültür, donanım konusunda her an gelişmeye hazır ve tüm olaylara soğukkanlı yaklaşabilmeniz tehditleri bir nebze de olsa azaltacak, millete güç verecektir.

17.02.2016 tarihinde Ankara’da meydana gelen patlamayı TAK terör örgütü üstlendi. TAK terör örgütü 2011 yılında hem Antalya hem de Ankara olmak üzere iki bombalı saldırı bunun haricinde 4 farklı yerlerde ve farklı şehirlerde yine bombalı saldırı, ve 2015’te Sabiha Gökçen Havalimanındaki patlamayı üstlendi. Şunu belirtmekte fayda var. TAK, YPG,PYD,PKK bunların hepsi terör örgütüdür, Türkiye’nin milli birlik ve beraberliğine tahammül edemeyen, dış güçler tarafından sürekli beslenen aciz terör örgütleridir.

Genel olarak güvenlik bakımından her zamankinden daha dikkatli olmak zorundayız, askerimize, polisimize daha çok sahip çıkmalıyız ve her şeyden önce onlara biz yardımcı olmalıyız. Hemen genel bir siyasi çekişmelere girmek istiyorum çünkü çok ağır eleştiriler duyuyorum ve tahammül edemiyorum. Ortadoğu sürekli karışıklık içerisinde bu bir gerçek fakat son zamanlarda nasıl bu hale geldi bir bakalım. Rusya’ının özellikle Putin’in çok sert ve tehdit edici davranışları ile sürekli Esad’ı desteklemesi, buna karşılık ilk başlarda ABD’nin sessiz kalması ve aynı şekilde Avrupa devletlerinin yaptığı politik hatalarından kuvvet alan ülkeler, sonrasında başlayan mülteci akınları Avrupayı korkuturken Rusyanın daha da sertleşerek Ortadoğuya egemen olma düşüncesi ve eskiden izleyemediği güçlü politikayı yani sıcak denizlerden itibaren Ortadoğuda söz sahibi olup ABD’den daha üstün olma hırsı tüm olayları tetiklemeye devam ediyor. Rusya Esad’ı destekliyor, ABD sonradan PYD’yi Işide karşı olan muhalifleri destekliyor güya Işid’i bitirme politikaları altında neler dönüyor. Bu sürece dahil olmak isteyen Avrupa Birliği ülkeleri karışan Ortadoğuya kendilerinin de dahil edilme çabası içerisinde.. En güzel örneği; Fransa’da yaşanan patlama olayı. Ben biraz da bu olayı 11 Eylül Amerikasına benzetiyorum. Onu da detaylı yazacağım fakat şu kadarını özet geçeyim; bazı ülkeler sırf çıkarları doğrultusunda hedefi kendi ülkelerine yöneltip suçu başka gruplara atarak saldırı politikaları izlerler. Bunları Avrupada olan patlamalara baktığımızda çıkarabiliriz. Sınırımızdan geriye kalan bölgelerde üç farklı grup var ve hepsi de birbirine karşı çatışan dış güçler tarafından inanılmaz destek görüyorlar. Ülkeler hızlı bir şekilde ittifak kuruyorlar, Türkiye yalnız bırakılmaya çalışıyor buna karşılık Suudi Arabistan ile anlaşmamız maalesef bize artı getirmese de güvenmesek de başka alternatifimiz yok. Ki Suudi Arabistanla ABD’de önceden zaten anlaşmalılar, ABD işini biliyor din duyguları diyemese de farklı isimlerle herkesi kutuplaştırmaya devam ediyor. Dış politikanın özeti bu şekilde fakat ayrıntılarını ele alacağım. Fakat demem o ki; Türkiye’nin kendi terör örgütü dışında çok büyük sorunları var. Özellikle dış politikada; bu konuda itiraz edilmiyor hatta bir Akp milletvekili’nin sözü; “Bunları yaşamamızın nedeni Asya’da bulunmamız.”

Ele aldığım konularda Türkiye’nin tepkisi nasıl ? Bana göre çok çok iyi değil çünkü Türkiye dış siyasette yalnızlaştırılmaya kendi içinde kutuplaşmaya gidiyor. Olaylarda duygusal davranıyor siyasetçiler, her şeyde söz sahibiyim beni dinlemezseniz küstüm oynamıyorum politikası var. Bu da maalesef bize eksi olarak yansıyor. Daha soğukkanlı ve düşünceli olmakta fayda var. Bana göre en iyi örneği bu hafta verdiğimiz şehitlere rağmen milletimin bu kadar suskun olması… Alıştırılmamalı, acı bizim, o canlar bizimdi. Kimse şunu yapmamalı; sevdiklerim iyi, yanımdalar ; hayat akıyor deyip yola erkenden devam etmek, alışmak niye? Ne yapalım dediğinizi duyar gibiyim protesto edin, yazılarınızda o kıymetli canlara yer verin, milletçe birlik olalım biz birlik oldukça dışarıya vereceğimiz cevap şimdi yaptığımızdan daha etkili olacaktır. Kutuplaşmayalım, insanca geldik şu dünyaya insanca ölelim, kalleşçe değil.

Başka ne yapabliriz? Yaptığımız işin en iyisini, bir manavsa bunu okuyan en iyi meyveyi sebzeyi satıp, müşterileriyle iyi ilişki kursun mesela, bir öğretmense en iyi şekilde öğrencilerin duygularını incitmeyecek şekilde versin dersini, insanlığı anlatsın, bir hukukçuysa önce neden hukuka önem verilmeli ona değinsin, hakların nasıl korunması gerektiğini nasıl savunulacağını anlatsın. Her şeyden önce kavga eden iki çocuk görürseniz ayırın onları, insanlığın bu olmadığını anlatmaya çalışın. Hatta büyüklere de… Eğitim her şeyden önemlisi, okuyun uyduruk dizilerden olmasın bilgimiz, eleştirebildiğimiz, öğrenebildiğimiz kitaplar bizim en büyük yardımcımız olmalı. Her şeyden önce merhametimizi kaybetmeyelim, bize bir şey dayatılmaya çalışılıyorsa sorgulayın, bize her verilen mükemmel değil önemli olan bunu fark edebilmek ve bilinçli davranabilmek.

Unutmayın bilgi güçtür, bilgi her şeydir. Kazanmak için bilmek, bilmek için çalışmalıyız. Yorulmadan, dimdik ve birlik beraberliğimize önem vererek…. İnsanları eleştirmek kolay fakat biraz da anlayarak birbirimize el uzatalım. Bu vatan kolay kurulmadı milletim bunun farkında ve bu vatanı yıkmayı çalışanlar şunu bilsinler ki hiçbir zaman buna taviz verilmeyecek… Tarihimiz boyunca yorulsak da toparlanmasını biliriz, ben milletime güveniyorum. Azınlık siyasetçilerine güvenmesem de buna dıştaki güçler de dahil tek güvendiğim milletimdir.

Saygılar…
Meryem AVCI

Bunları da beğenebilirsiniz

2 yorum

  1. Ankara’daki patlamayı TAK üstlenmişti ancak şahsın adı Abdulbaki Sönmez olarak açıklandı, resmi kaynaklar ise bundan önce Salih Neccar adında YPG’li bir şahsın adını vermişlerdi.

    Ancak TAK’ın Abdulbaki Sönmez adıyla açıkladığı canlı bombanın fotoğrafının montaj olduğu meydana çıktı. Kullanılan fotoğraf Google’da “vesikalık fotoğraf erkek” araması sonucunda ilk 10 içerisinde çıkan bir fotoğraf.

    -https://pbs.twimg.com/media/Cbl-06NUEAAyI6l.jpg [Orijinal olan]
    -https://pbs.twimg.com/media/Cbl-1GNUYAIOXyk.jpg [TAK’ın yayınladığı montajlı fotoğraf]

    Bunu da buraya not düşmek istedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir