Yoga Ne İşe Yarar?

Ardha Chandrasana

Merhaba dostlarııım, bloğuma hoş geldiniiiz 🙂

Bugün sizlere Instagram’dan çok soru aldığım bir konu ile birlikteyim: Yoga ne işe yarar, neden yoga yapılır? Hikayelerimi takip ediyorsanız günlük pratiklerimden videolar paylaşıyorum. Hepsini olmasa da yeni duruşları ya da güçlenmek istediğim pozlardan ufak kesitleri Instagram hesabımda bulabilirsiniz. 14 aydır yoga yapıyorum ve neredeyse hiç ara vermedim. Buna nikah süreci vs de dahil; matım her yerde benimleydi. Hatta evimizin baş köşesinde ve en çok kullandığım malzeme diyebilirim. 😀 Öncelikle Instagram’dan benimle ilgili çok fazla sorulan soruları cevaplandıracağım. Bir sonraki spor yazım ise motivasyonumu nasıl sağlıyorum ona değineceğim. Dilerseniz Yoga ne işe yarar onu açıklayayım.

Karga Duruşu
Karga Duruşu

Yoga Yapmak Ne İşe Yarar?

Yoga aslında bir felsefe ve pratikleri gerektiriyor. Yoga sadece spor olarak da görülebiliyor ancak içerisinde ayrı bir felsefe, düşüncede barındırıyor. Yoga her şeyden önce kendinizle yüzleşmenizi, kabullenmenizi, kendinize şefkatle yaklaşmanızı, kimseyle karşılaştırmamanız gerektiğini zamanla öğretiyor Başlangıç aşamasında bunu çözümlemek zor olsa da ilerleyen dönemde bunu fark edebiliyorsunuz. Derinleşmek sadece pozlarda da değil günlük yaşantımızda, hayata bakış açımızda da farklı bakmayı öğretiyor.

Herkesi her şeyi bütünleyici bir şekilde kabul ediyor. Hayatımıza derinlik ve anlamlılık kazandırıyor. An’da kalmayı, duygu ve düşüncelerin kontrolünü sağlıyor! Nee kontrol mü diyebilirsiniz; evet kontrol sağlıyor. Kontrol etmek öncesinde benim için her şeydi! Bir olayı planlar eğer planladığım gibi gitmezse kendimi yer bitirirdim. Ancak yogadan sonra olayları değil zihnimi, duygularımı, düşüncelerimi kontrol ederek olacak olanları kabul ederek hayatımı genişlettiğimi fark ettim. Yol tabii hâlâ çok uzun, belirsiz; ancak hissettirdikleri çok daha mutlu olmamı sağlıyor. Bir de Allah aşkına şunun farkına varalım. YOGA DİN DEĞİLDİR!

Yoga Yapmak Ne İşe Yarar?
Yoga Yapmak Ne İşe Yarar?

Neden Yoga Yapmalı?

  • Yoga, zihinsel karmaşayı azaltır. Nefes ile birlikte dengede kalmanızı sağlar. An’da kalan zihin rahatlar.
  • Yoga ruha iyi gelir. Mutsuzken mata çıkıyorsanız ders sonrasında ruhsal olarak rahatlamış ve sakin hissedersiniz.
  • Yoga, dengelenmeyi ve odaklanmayı artırır.
  • Herkes yapabilir.
  • Yoga vücudun esnekliğini artırır.
  • Yoga beden sınırlarını tanımayı ve geliştirmeyi fark ettirir.
  • Yoga, özgüveni artırır.
  • Yoga, hayatımızdaki stresi azaltır.
  • Yoga, sosyalleşmeyi sağlar. Aynı düşüncedeki insanların biraraya gelerek fikir, enerji alışverişinde bulunmasını sağlar.
Yoga Nedir?
Yoga Nedir?

Yoga Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Herkesin iş durumu, fizilsel durumu farklı olduğu için öncesinde ne için yapmak istiyorsunuz onun cevabını vermek önemli… Örneğin hareket istiyorsanız vinyasa akışları, daha derinleşmek ve yavaş bir akış istiyorsanız yin yoga tercih edebilirsiniz. Sizin, bedeninizin ihtiyaçlarına uygun sıklıkta yapılabilir. Hızlı ilerlemek istiyorsanız haftanın beş günü pratiklere devam etmeniz sizin hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır.

Ardha Chandrasana
Ardha Chandrasana

Bazen bileklerim, kollarım, bacaklarım ağrıyor diyebilirsiniz. Bunun nedeni o kasların öncesinde çalışmadığı için kendini aktive etmesi sonucu ağrılar oluşuyor. Bu ağrıların olması aslında güzeldir, sizin güçleneceğinizin işaretini veriyor. Bu durumlarda da besin değeri yüksek, protein ağırlıklı beslenmek faydalı olacaktır. Dayanın, ağrılarınız olabilir; geçecek hareket etmeye devam edin! Ancak beden sınırlarını zorlamayın! Peki sınırlarınızı zorlamayın ne demek, nerede duralım? Bedeninizde noktasal ağrılar olduğu anda dikkatlice eski poza dönmenizde fayda var. Bazen ara ara ağrılar olabilir ancak noktasal olmaması durumunda bu vücudunuzun geliştiğini gösteriyor. Aslında bedeninizle konuşuyorsunuz, ne isteyip ne istemediğini belli bir süre sonra anlayabilirsiniz. Ve önemli olan dengeyi bulmak, dengede kalmak… Kendimden örnek vermek istiyorum. Ben yogayı hareket etmek için yapıyorum ve genellikle herketli biriyim. O yüzden ateş elementine bayılıyorum. Ters duralım, kol duruşları deneyelim dediğiniz anda mutluluğum tavan yapar 😀 Ama daha derinleşme ve yavaşlama pozlarında hadi bitse de gitsek modunda olurdum. Ancak o da sağlıklı değil! Her durumda ve her derste dengelenmek çok çok önemli! Aslında hayatta da dengelenmeyi de öğretiyor yoga bize… Zor durumlarda, geçmeyecek sandığımız zamanlarda da elimizden tutuyor.

Yarım Ay Duruşu Nasıl?
Yarım Ay Duruşu Nasıl?

Haftada beş gün yoga yapmak ilerlemenize yardımcı olur. Sadece 20 dakika kendinize ayıracağınız bir zaman dilimi! Telefonda, televizyonda rahatlıkla 20 dakika geçiriyoruzdur. Neden kendinimize de bir 20-30 dakika ayırmayalım ki?  Unutmayalım ki en değerli evimiz bedenimiz, ona ne kadar iyi bakarsak, dinlersek o kadar huzurlu oluruz. Ben günlük 2 pratik yapmaya çalışıyorum. Ekstra ders anlatırken vs de üzerinden geçerken 3 pratik olmuş oluyor 😀 Ama bu benim ilerde işim olacağı için çok titiz bir şekilde çalışıyorum. Ancak siz hareket etmek, kendinizi iyi hissetmek için yapıyorsanız 20 dakika bile yeterli olacaktır. Ancak ne kadar pratik o kadar köfte, bunu da unutmamak gerek!

Yan Karga Pozu
Yan Karga Pozu
Yoga Hareketleri
Yoga Hareketleri

Instagram’dan gelen en çok sorulardan biri de ders mi veriyorsunuz, eğitim alıyor musunuz vs oluyor. Yoga Uzmanlaşma programındayım ve eğitim alıyorum. Pandemi dolayısıyla ne zaman biter tarih veremiyorum ancak tahminlerime göre 2021 yaz sonunda ders vermeye başlayacağımı umut ediyorum. Yani şu an ders veremiyorum ancak yoga eğitimini aldığım, booolcaa araştırma, okuma yaptığım bir  dönemdeyim. İnşallah 2021 bitmeden sizleri derslerimde görmek istiyorum 🙂 Hatta aklımda çok güzel fikirler var; niyetlerimi koydum ortaya çalışıyorum. Bakalım neler olacak ilerde hep birlikte görürüz 🙂 Sorularınız varsa yorumlarda, sosyal medya ya da e mail üzerinden ulaşarak iletebilirsiniz. 🙂

Tripod Baş Duruşu
Tripod Baş Duruşu
Üçüncü Savaşçı Pozu
Üçüncü Savaşçı Pozu
Ağaç Pozu
Ağaç Pozu
Baş Duruşu Faydaları
Baş Duruşu Faydaları
Yoga Hareketleri
Yoga Hareketleri
Yoga Tripod
Yoga Tripod

Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂 Bir sonraki yazımda görüşürüz, sizi seviyoruuum:)

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir