Zeki Kayahan Coşkun’la Kafanız Hayrolsun Gösteri Detayları

Merhabalar 🙂

Yıllardır sevgilimle hayalini kurduğumuz ilk gösteri için bu kadar heyecanlandığımız ve en sonunda bu yıl gitme fırsatını yakaladığımız için çok mutluyduk. Özellikle benim gibi radyo programı dinlemeden yapamıyorsanız böyle stand up gösterileri ile hem sevdiğiniz birini gerçekten tanıma fırsatı elde etmiş oluyorsunuz hem de gerçek performansları hakkında daha çok fikir sahibi olmuş oluyorsunuz.
zeki_kayhan_02
Bu gösteriyi yazıp yazmama arasında çok gidip geldim. Çünkü bizim için tam bir hayal kırıklığı oldu. 13 Mart 2016 Yenimahalle Kültür Merkezi’nde saat 18:00 sıralarında gösteri başladı. Öncelikle şunu belirtmeliyim: Nihat Sırdar’ın gösterisinde Zeki’nin oyunu daha kalabalık olur bu kadar olmaz diyorduk fakat Zeki’nin gösterisinde daha az sayıda kişi vardı. Salon küçüktü ve tam dolmamıştı. Nihat Sırdar’la Bütün Kazlar Toplandık Gösteri detaylarını okuyabilirsiniz. Nihat Meb Şura Salonundaydı ve 1000 kişinin üzerinde bir izleyicisi mevcuttu. Zeki’de ise 500’ü geçmedi. Korkudan sokağa çıkmadık değildi gerçekten salonun mimarisi o kadar tuhaftı ki neredeyse sahneyle oturma düzeni iç içeydi.
P_20160313_173807
Yenimahalle Kültür Merkezinin önünde inanılmaz heyecanlıydık. Zaten Kültür Merkezi’nin dışardan görünümü muh-te-şem.. İçi ise; büyük kafeteryası, uzun yürüyecek alanı ve minicik salonları… Dedik ki yok gösteri güzel geçecek bu sefer sürekli karşınıza çıkan görevliler, birine soruyorsunuz oturma planı için farklı 5 kişi daha soruyor aynı şeyleri cevaplandırıyorsunuz.
P_20160313_175540

P_20160313_180534
Neyseki sonunda Zeki Kayahan Coşkun sahnede görüldü. Beklediğimden çok farklıydı. 10 senedir düzenli radyo programını dinleyince beklentim çok mu fazlaydı diye sürekli kendime sordum. Özensiz, sürekli bel altı şakaları(!), egoist tavırları, sürekli izleyiciden bir şeyler beklemesi gözümdeki değerini düşürdü. Radyo programında yer alan olayları anlatsa belki daha iyi olurdu. Aklını toparlayamaması ve gösterinin yorduğunu söylemesi benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Çünkü Nihat Sırdar ve Sivrisinek bir gün öncesinden Ankara’ya gelmiş sabah 7’den 9’a kadar canlı yayın yapmış yine aynı şekilde akşam 18.00 ile 20.00 arası yayını bitirip bir saat sonra sahnede yerini almıştı ve abartmadan söylemek istiyorum 3 saat gösteri boyunca gülmüştük. En sonunda hüzünlendirici, düşündürücü bir hikaye ile gösteri son bulmuştu. Yani asıl yorulan ve işini yapan Nihat Sırdar’dır artık benim gözümde… Eğer Zeki’yi dinleyecekseniz radyo’dan dinleyin ama gösteride sürekli izleyiciden bir şey beklemesi performansını düşürüyor. Biz en çok seyirciye güldük. Seyirciler renk kattı sadece… Birkaç arkadaşımda gösteride idi onlarla konuştuğumda da gösteri hakkında memnuniyetsizlik vardı.
8e4b7f9a-d4bc-4094-b07b-3d18df46358f
Son olarak gösteri arasında sürekli telefonları kapatın uyarısı yapıyordu. Fakat öğrendik ki 18.35 civarında Güvenpark’ta patlama olmuş ara verildi ve ailelerimize ulaşma çabamız vardı. Hayatımın en kötü dakikalarıydı. Dedim ya biz yakınlarını ararken elleri titreyen nesiliz. Daha sonrasında gösteriyi bıraktık ve annemi arayacağım döneceğim diyerek gitti sevgili Zeki Kayahan Coşkun… 5 dakika sonra güvenlik görevlileri tüm salonu boşalttı. En azından dürüstlük beklerdim bu konuda… Hepimizin canı yanıyor, hepimiz korkuyoruz ve sürekli birbirimizi merak eder haldeyiz. Toplumca birbirimizi merak ediyoruz.
P_20160323_113136
Özetle; en çok hayal ettiğim gün en kara şekilde sonlandı. Çok canımız yandı. Hâlâ yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Ama şuna inanıyorum ki gerçekten yaralarımızı sararken en kötü günde işimizi yapabildiğimizden daha iyi yapalım çünkü gerçekten buna ihtiyacımız var. Birbirimize güvenmeye ihtiyacımız var. Yapamıyorsak bir şeyleri yapamadım farklı yoldan devam edeceğim diyebilme cesaretine ihtiyacımız var. Kanaatimce Zeki Kayahan Coşkun’a diyeceğim: Yiyemeyeceğin Muzu Soyma…

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir