BB Krem İle CC Krem Arasındaki Fark Nedir?

BB Krem İle CC Krem Arasındaki Fark Nedir?

Merhaba güzelleriiim, bloğuma hoş geldiniiiz :))

Bugün birkaç arkadaşımdan soru alınca hemen yazmalıyım dediğim bir konudan bahsedeceğim: BB Krem İle CC Krem Arasındaki Fark Nedir? Kozmetik sektörü o kadar hızlı dönüşüyor ki eskiden tek bir formülasyonda ürünler yeterken artık birçok alternatif bulabiliyoruz. Bir taraftan güzel olsa diğer yandan hangi ürünü niçin kullanacağız kafa karışıklığı yaratıyor. Bunun içinse en kestirme yol bloglar ya da vloglara göz atmak tabii :)) Ben de kendi kullandığım ürünler ve araştırdığım kadarıyla size BB krem ile CC krem arasındaki fark nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

BB Krem Nedir? / Ne İşe Yarar?
BB Krem Nedir? / Ne İşe Yarar?

İçindekiler

BB Krem Nedir? / Ne İşe Yarar?

BB kremin genel açılımı “Blemish balm” yani leke kremi yahut “beauty balm” yani güzellik kremi olarak kullanılıyor. BB krem biraz daha fondöten yapısına yakın fakat bir tık daha az kapatıcı olan ürünlerden oluşuyor. Çoğunun amacı cilde aydınlık, sağlıklı bir görünüm kazandırmak… Birçok BB kremin içerisinde spf yani güneş koruma faktörü bulunmakta ancak bana göre gün içerisinde yetersiz gelebilmekte… Özellikle yaz aylarında ekstra güneş kremi sürmek gerekiyor.BB kreme daha sıvı bir fondöten demek daha doğru olacaktır. Renkli nemlendirici olarak adlandırılsa da özellikle kuru ciltler tene uygulamadan mutlaka günlük nemlendiricilerini de uygulamalı… Cildi nemlendirip makyaja hazırlamak ten ürünlerinin daha doğal ve güzel durmasını sağlayacaktır.

CC Krem Nedir? / Ne İşe Yarar?
CC Krem Nedir? / Ne İşe Yarar?

CC Krem Nedir? / Ne İşe Yarar?

CC kremin genel açılımı ise “colour correcting” yani renk eşitsizliklerini giderme vaadi var. Diğer bir açılımı ise “complexion correcting” yani cilt dengeleyici olarak geçiyor. Bu tarz ürünlerin içerisinde yeşil, sarı tonlarında renk eşitleyici tonlar bulunur. Bunlar sayesinde ciltteki kızarıklar, sivilceler, morluklar vs kapanma hedeflenir. Yine CC kremin içerisinde de kremler ve spf faktörü bulunur. Bazılarında spf bulunmayadabilir, bu tamamen sizin tercihiniz. Kapatıcı özelliği BB kreme göre daha azdır. Yine canlı, sağlıklı bir görünüm kazandırır cilde… Bazılarında ise antioksidan özelliği bulunan cildi iyileştirmeyi hedefleyen maddeler bulunabilir.

BB Krem İle CC Krem Arasındaki Fark Nedir?
BB Krem İle CC Krem Arasındaki Fark Nedir?

BB Krem İle CC Krem Arasındaki Fark Nedir? / Nasıl Uygulanır?

Genel olarak özetlemek gerekirse:

  • BB krem daha yoğun kapatıcılığa sahiptir.
  • BB krem cildi nemlendiren güneşe karşı koruyan bir özellik içerebilir.
  • BB krem sıvı fondötene benzetilir.
  • CC krem ise ciltteki renk dengesizliğini ortadan kaldırmayı hedefler.
  • Bazı CC kremlerde cildi iyileştirme vaadi olabilir.
  • CC kremlerde de BB kremlerde olduğu gibi cildi sağlıklı gösterme hedefler arasındadır.
  • CC kremler yapı olarak daha ince ve az kapatıcıdır.
BB Krem İle CC Krem Nasıl Uygulanır?
BB Krem İle CC Krem Nasıl Uygulanır?

Nasıl uygulanır?

Ben daha çok sünger ya da parmaklarımla uyguluyorum. Sünger kullanacaksam mutlaka ıslatmaya özen gösteriyorum aksi halde sünger ürünü emerse geriye bir şey kalmıyor. 😀 Yahut ellerimle uygulayıp üzerinden pıt pıt hareketlerle süngerimden geçiyorum. İki ürünü kullanmadan önce mutlaka cildimi nemlendirmeye özen gösteriyorum. (Kuru ciltli biriyim.)

BB Krem İle CC Krem Arasında Ne Fark Var?
BB Krem İle CC Krem Arasında Ne Fark Var?

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Kullandığım ürünler için bloğumun arama kısmına “bb krem yorumları” ya da “cc krem yorumları” yazarsanız incelediğim tüm konuları bulabilirsiniz canlarım :)) Bu tarz istediğiniz ürünler varsa da lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayın! 🙂

Bloğumdaki makyaj ürünleri incelemlerimi merak ederseniz Makyaj Kategorisine ışınlanabilirsiniz. 🙂

Bloğumu beğendiyseniz yeni yazılarımdan haberdar olmak için Instagram, Facebook ve Google Plus hesaplarımı takip edebilirsiniz. Hoşçaaakaalııın 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir