Doğru Koşu Ayakkabısı Seçimiyle Sporu Daha Zevkli ve Rahat Hale Getirin

Dünyayı saran Covid salgını nedeniyle uzun aylar boyunca evlerimize kapandığımız bu sene içinde, hareketli yaşamın ve spor yapmanın önemini bir kere daha anlamış bulunmaktayız. Sporsuz ve hareketsiz bir yaşam sadece fazla kilolara değil; aynı zamanda kalp damar hastalıkları, tansiyon, depresyon gibi ciddi hastalıkları da tetiklemektedir. Fiziksel görüntümüzün ve ruhsal dengemizin kalitesi aynı oranda önemlidir ve bu teraziyi dengede tutabilmek için aktif bir yaşam şarttır. Sporu nasıl yaptığımız kadar, kendimize en uygun ve en iyi koşu ayakkabısını da seçmek bir o kadar önemli bir detaydır.

İçindekiler

Koşarken Neden Koşu Ayakkabısı Seçmelisiniz?

● Koşu yaparken bacaklarda ve ayaklarda büyük bir baskı oluşur. Kendimize göre ideal olan bir koşu ayakkabısını seçmek bu baskının eşit olarak dağıtılması, kas ve kemiklerimizde çeşitli yaralanmaların önüne geçilmesini sağlar.
● Cilt ve ayak şekline göre seçilmiş bir ayakkabı, esnek ve yumuşak dokusu sayesinde sporu en rahat şekilde yapmamıza olanak tanır.
● Koşu sporu ayakkabıları hızlıca yıpratan bir spor çeşidi olduğundan; kaliteli malzemelerden üretilmiş bir koşu ayakkabısı seçmek, uzun vadede maddi bir avantaj sağlar.

En İyi Koşu Ayakkabısını Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki kendimize uygun koşu ayakkabısı seçerken hangi noktalara dikkat etmeliyiz? Gelin hep beraber inceleyelim:

1. Koşu yapılacak olan zemin

Koşu yapacağınız zeminler, alacağınız koşu ayakkabısının cinsini de belirler. Açık alanda engebeli bir arazide mi yoksa yolda mı ya da spor salonunda mı daha çok koşu yaptığınızı belirlemeniz, size nasıl bir tip spor ayakkabı alacağınız hakkında da ipucu verir. Örneğin; arazide yapılacak sporlar için tabanı kalın cross diye tabir edilen arazi koşu ayakkabıları daha uygundur. Hem koşarken dengenizi korursunuz hem de engebeli arazide olası ayak burkulması ve çeşitli yaralanmaların da önüne geçersiniz. Ancak eğer düz bir yolda veya spor salonunda koşu yapacaksanız, tabanı daha ince ve yumuşak spor ayakkabıları ayaklarınızda esnek bir yapı oluşturarak sıkmaz ve daha rahat bir koşu yaparsınız. Eğer arazide giyilmesi gereken kalın tabanlı ve nispeten daha ağır spor ayakkabılarını bu tarz düz zeminlerde giyerseniz hem daha çok enerji harcamış olursunuz hem de menisküs gibi yaralanmalara da davetiye çıkartılmış olunur. Aynı şekilde düz zeminler için tasarlanmış spor ayakkabıları arazilerde giyerseniz, ayakkabının tabanı kayacağından dolayı koşu yaparken düşme riskinizi arttırırsınız ve ayak burkulması gibi kazalar yaşayabilirsiniz. Özetle, seçim yaparken ilk dikkat edeceğiniz nokta, hangi zeminde kullanacak olmanızdır.

2. Basış tarzınız ve ayak tipiniz

Yürüyüş ve koşu tarzınız ayakkabı stilinizi belirler. Bazı insanlar içe doğru basarlar, bazıları dışa doğru bazıları da normal bir basış tarzına sahiplerdir. Basış tarzını bilmeniz, koşu ayakkabısı alırken seçeneklerinizi daraltmanıza yardımcı olur. Örneğin içe doğru basıyorsanız, ayakkabının ilk iç tarafı yıpranacak demektir. Daha esnek bir ayakkabı seçerseniz, ayakkabınızın erken yıpranmasını önler ve daha rahat hareket edersiniz. Dışa doğru basıyorsanız da iç destekli bir koşu ayakkabısı tercih etmeniz hem spor ayakkabınızın dışının daha geç yıpranmasını hem de dengenizi koruyarak koşmanızı sağlayacaktır. Normal basış tarzına sahipseniz en avantajlı olan sizsiniz. Bu aşamayı geçebilirsiniz.

Ayak tipiniz de dikkate almanız gereken bir başka etmendir. Ayak parmaklarının boyu, ayakların taraklı olması, ayağın büyüklüğü gibi detaylar ayakkabınızın hem boyutunu hem de cinsini etkileyen özelliklerdir. Örnek vermek gerekirse; çok taraklı bir ayak yapınız varsa daha esnek bir ayakkabı tercih etmelisiniz ki koşu sırasında ayağınızı sıkmamalı. Parmaklarınızın çok uzun ise, deforme olmalarının önüne geçmek için ayakkabının parmak kutusu dediğimiz ön kısmının biraz daha uzun ve esnek bir yapıya sahip olması gerekir. Çünkü koşu yaparken ayak parmaklarımız istem dışı öne doğru bükülür ve dar bir alan acıya ve deformasyona sebep olur. Koşu ayakkabısını almadan önce mutlaka deneyin ve ayağınıza sıkı bir şekilde olan ayakkabıları tercih etmeyin. Çünkü ayaklar spor esnasında şişer. Bu nedenle de yarım numara daha büyük bir spor ayakkabısı daha rahat etmenizi sağlar.

3. Malzemesi

Koşu ayakkabısının kaliteli ve dayanıklı malzemeden yapılması önemlidir. Uzmanlar, ideal bir koşu ayakkabısı kullanma limitinin genelde 600 ila 800 km olduğunu belirtiyor. Bunu dikkate alarak, dayanıklı ve kaliteli malzemeden yapılmış bir spor ayakkabısı tercih etmek, erken yıpranmaları önler ve kısa zaman içinde gereğinden fazla, spor ayakkabısı için para harcamanıza da engel olur.

İdeal koşu ayakkabısı seçimi ile birlikte hareketli ve sağlıklı bir yaşama ayak uydururken, ayak ve bacak sağlığınızı da korumak mümkün. Herkesin kendine göre en uygun kadın koşu ayakkabısı ve erkek koşu ayakkabısını bulabileceği güvenli alışveriş Sportive’de sizleri bekliyor.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir