En Başarılı 6 Kadın Girişimci

Günümüzde her sektörde kadın girişimcilerin sayısı hızla artmaktadır. 1940’larda kozmetik şirketini kuran Estée Lauder’dan, en iyi biftek restoranlarından biri olan Ruth’s Chris Steak House’un kurucusu Ruth Fertel’e kadar kadın girişimciler iş dünyasında başarıya ulaşmak için ekonomik ve ticari zorluklara karşı koyabildiler.
Dünyanın en zengin 10 kadını ve servetleri hakkında detaylı bilgi için https://tigfy.com/dunyanin-en-zengin-kadinlari/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Dünyanın en zengin 10 adamı ve servetleri ile ilgili listeye de göz atmayı unutmayın.
Bugün, kadın girişimcilerin listesi birçok endüstriyi kapsamaktadır. Aşağıda, son on yılda önemli iz bırakan en başarılı 6 kadın girişimcinin listesi bulunmaktadır.

İçindekiler

Zhang Xin

Zhang Xin, Çin’de 2007’de halka açılan bir gayrimenkul geliştirme şirketi olan SOHO China’nın kurucu ortağıdır. “Pekin’i kuran kadın” olarak bilinen Zhang Xin, bir zamanlar fabrika işçisiydi ve daha sonra Cambridge Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Zhang, şirketini kurmadan önce Goldman Sachs’te çalıştı. Şu anda Zhang Xin’in serveti 3 milyar dolardan fazladır.

Oprah Winfrey

Medya patronu Oprah Winfrey, medya imparatorluğunu büyütmeye devam ediyor. Bir TV kişiliği ve başarılı girişimci olan Winfrey, kablo istasyonu Oxygen Media’nın kurucu ortağıdır. 2011 yılına kadar sohbet programı’ına ev sahipliği yapmaya devam etti ve ardından CEO’su olduğu OWN: Oprah Winfrey Network’ü kurdu. 2015 yılında Winfrey, Weight Watchers International’a yatırım yaparak popüler kilo verme programının sözcüsü oldu. Forbes’a göre Oprah Winfrey’in serveti 2.5 milyar dolar.

Sara Blakely

Kadınlar ve erkekler için iç çamaşırları üreten Spanx’ın kurucusu olan Blakely, yalnızca 5,000 dolarlık kendi parası, bir fikir ve azim ile işini kurdu. Bugün bu markanın ürünleri 50’den fazla ülkede satılmaktadır. Tory Burch gibi Blakely’nin de dünya çapında kadınlara yardım edecek bir vakfı var. 2020’deki kriz sırasında kadın girişimcileri desteklemek için GlobalGiving ile birlikte işbirliği yaparak kadın işletme sahiplerine 5,000 dolardan fazla ödül veren Red Backpack Fund’ı kurdu. Sara Blakely’nin serveti yaklaşık 1 milyar dolardır.

Beyoncé

1990’ların ortalarında Destiny’s Child’ın üyesi olarak yola çıkan şarkıcı-söz yazarı Beyoncé, o zamandan beri popüler kadın solo sanatçı ve küresel marka haline geldi. Beyoncé, 2012 yılında PepsiCo ile 50 milyon dolarlık bir sponsorluk anlaşması imzaladı. Beyoncé, şirketi Parkwood Entertainment aracılığıyla film, müzik ve giysi üretiyor. 2019’da içerik sağlamak için Netflix ile 60 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Beyoncé’nin serveti yaklaşık 500 milyon dolardır.

Arianna Huffington

Arianna Huffington, 2005 yılında The Huffington Post haber sitesini kurdu. Daha sonra 2011’de AOL’e sattı, ancak bu haber sitesine rehberlik etmeye ve Huffington markasını denizaşırı ülkelerde büyütmeye devam etti. 2016 yılında, CEO olarak liderlik ettiği sağlık ve zindelik startup’ı Thrive Global’ı kurmak için Huffington Post’tan istifa etti. Time Magazine, Arianna Huffington’ı dünyanın en etkili 100 kişisi listesine ekledi. Arianna Huffington’un serveti 100 milyon dolar civarındadır.

Tory Burch

2004 yılında Tory Burch, ABD merkezli giyim ve moda şirketi olan Tory Burch’ü kurdu. Bu marka yılda 1.5 milyar dolarlık satış yapmaktadır. 2020 yılında Forbes’in dünyanın en güçlü kadınları listesinde yer alan Tory Burch, aynı zamanda kadın girişimcileri desteklemek için Tory Burch Vakfı’nı kuran hayırseverdir. Tory Burch’ün serveti 1 milyar dolar civarındadır.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir