Kripto Para Nedir ve Nasıl Kazanılır?

Günümüzde dijitalleşmenin etkisi ile birlikte para şekli değişmeye başlamıştır. Hatta günümüzde araç firmaları ya da farklı sektörlerde markalar ödeme şeklini kripto para üzerinden almaktadır. Markaların satışlarını kripto üzerinden yapması resmilik kazanmasına ve hatta kişilerin bu alanda yatırım yapıp para yönetimine yönelterek fikir edinmesini sağlamıştır. Kişiler ilk kez kripto para deneyimi kazanmak istiyorsa öncesinde mutlaka düşük yatırımlarla başlamalı ve sistemi çözmeye çalışmalıdır. Aksi halde zarar eden ve iflas eden birçok kişi bulunmaktadır. Kripto para ile zenginleşen ve yatırımlarını artıran da bir o kadar fazla kişi vardır. Peki kripto para nedir?

Kripto para, şifreleme sistemi ile kişilere hesap vermektedir. Bu hesap tek kullanımlık olup kişiseldir. Ancak resmi bankalar gibi kayıt tutmamaktadır ve kişilerin bilgilerine, para transferlerine asla ulaşılamamaktadır. Bu nedenle bazı devletler kripto para işlemlerine kısıtlama getirmeye ve güvenilir olmadıklarını dile getirmeye çalışıyor. Kripto para dünyası blog sayfaları ve birçok forum üzerinden aktif olarak takip edilebilir. Aynı zamanda bitcoin türleri, coin türleri ve sanal para türleri takip edilerek hangisinde işlemler daha aktif olduğu güncel olarak takip edilmesi gerekir.

Sanal Para Kripto Para Türleri Nelerdir?

Kripto para ile işlem yapabilmek için hesaba para aktarmak gerekiyor. Ardından kişi almak istediği para türünü araştırmalı ve ona uygun olarak yatırım yapmalıdır. Öncesinde para türünün hareketleri incelenmeli ve deneyimli kişilerin yorumları detaylı bir şekilde analiz edilmelidir. Kripto para türleri şunlardır: Bitcoin, Ethereum, Dash, Zcash, IOTA, Litecoin, Rıpple’dır.

Kripto işlemleri arasında iniş çıkış, piyasa, kâr zarar oranları ve komisyonlar hesaplanarak işlemler yapılıyor. Binance komisyon oranları nelerdir konusunun merak edilmesi aslında her işlemde bir komisyonun kesilmesidir. Binance yeni kullanıcılar için farklı komisyon oranı belirler. Bu oran ise %0.10 olarak sabittir. Kişinin BNB hesabında Coin bulunduran bireyler %25 oranında indirim kullanabiliyor. Aynı zamanda bu kişiler her işlemde %0.075 oranda işlem yenileyebiliyor. Referans ile kullanıcı oluşturulan hesaplar için ayrı indirim uygulanmaktadır. Bu kişiler %20 referans kodu ile %0.060’lık komisyon öder.

Bireyler her işlemde komisyon ödemek zorunda olduğu ve zarar etmemek için iyice araştırma yapmaktadır. En az komisyon alan bitcoin borsaları hakkında doğru tespit yapabilmek için bitcoin türleri arasında 30 günlük şablon incelenmeli ve ona uygun olarak işlemler yapılmalıdır. Paribi yaklaşık olarak alıcılar için 0,35 komisyon, BtcTürk alıcılar için 0,18 komisyon, Icrypex alıcılar için komisyon oranı 0,0035; Binance alıcılar için yaklaşık olarak 0,04 komisyon, Coinzo da Binance gibi alıcılar için 0,04 oranında komisyon uygulamaktadır. Piyasayı belirleyen kişiler ise parayı elinde tutan kesimdir ve bunlara yapıcılar denilir. Alıcı ve yapıcılar arasında da komisyon farkı olduğu göz önüne alınmalıdır. Aynı zamanda işlemlerde makas oranını hesaba katmak gerekir.

Bunları da beğenebilirsiniz

1 Yorum

  1. komisyon oranı çok önemli. Tek bir işlem için göze gelmesede işlem sayısı arttıkça sağlam bir meblayı borsaya bırakmış oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir