Spor Sütyen Nasıl Seçilir? / Spor Sütyen Önemi

Spor Sütyeni Çeşitleri

Merhaba güzeller, bloğuma hoş geldiiniiz 🙂

Bugün sizlere farklı ve ne zamandır aklımda olan bir konudan bahsedeceğim: Spor sütyen nasıl seçilir? / Spor sütyen önemi … Bloğumu takip ediyorsanız spor yapmayı sevdiğimden ve rahatsızlığımdan ötürü belirli kiloda kalma çabalarımdan bahsediyorum ara ara… İlk spora başladığım yıllarda ben de spor sütyenin gereksiz olduğunu düşünüyordum ve önem vermiyordum. Ama birkaç yıldır anladım ki spor yaparken bedenimize ne kadar uygun kıyafetler seçersek o kadar doğru ve motive bir şekilde spor yapıyoruz. Ben son zamanlarda evdeki egzersizlerime devam ediyorum ve onda da mutlaka spor sütyen tercih ediyorum. Son aylarda yüzmeye gidiyordum fakat şu an gittiğim spor salonunun havuzu bakımda olduğundan ara vermek zorunda kaldım. Ama açılır açılmaz, okulumda da düzeni sağladıktan sonra yüzmeye tekrar başlayacağım.

Spor Sütyen Önemi
Spor Sütyen Önemi

İçindekiler

Spor Sütyen Önemi

Spor yaparken memelerimiz aşağı yukarı sağa sola doğru hareket ettikçe dokularda zedelenmeye neden olur. Bu da sarkma ve göğüs ağrılarını tetikleyeceğinden kişinin motivesinin düşmesine, spora karşı soğukluk oluşmasını hızlandırır. Bedene tam oturan ve yapılan spor türüne uygun olarak spor sütyen seçilmeli… Kabul spor sütyenler şık ve seksi duruyor ama sağlığımız bir tık daha önce gelmeli ve uygun sütyen seçmeliyiz diye düşünüyorum.

Spor Sütyen Nasıl Seçilir?
Spor Sütyen Nasıl Seçilir?

Spor Sütyen Nasıl Seçilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi yaptığınız spora bağlı olarak sütyen çeşitleri de değişecektir. Örneğin düşük etkiye sahip sporlar yoga, yürüyüs; orta etkili sporlar: paten, hızlı yürüyüş; yüksek etkili spor dalları ise koşu, at binme, basketbol, futbol gibi sporlardır ve bu üç kategoriye uygun sütyen seçimi yapılmalı…

Spor Sütyeni Çeşitleri
Spor Sütyeni Çeşitleri

Spor Sütyeni Çeşitleri

  • Sıkıştırma:Bu sütyenler göğüsleri sarar, hareket etmesini önler. Küçük ve orta büyüklükteki göğüsler için daha uygundur ve kap içermez.
  • Sarmalama:Bu modellerde ise memelerde kap, kanca bulunur. Önde ya da arkada fermuarı bulunur ve büyük göğüslere sahip olan kadınlar için daha uygundur. Bu sütyenler normal sütyen görünümündedir.
Spor Sütyen Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Spor Sütyen Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Spor Sütyen Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Kumaş türüne mutlaka dikkat edin. Spor esnasında terlediğinizde vücudunuzu rahatsız edecek türden bir kumaş olmasın. Bu sizin spor yaparken dikkatinizi dağıtır. Sizi daha serin tutan, hareket etmenizi önlemeyecek sütyenler seçmeye özen gösterin.
  • Spor sütyenler aynı zamanda esnek olmalı her hareketi kolaylıkla yapmalısınız.
  • Balen destekli sütyenler saçiyorsanız mutlaka deneyin ve hareket ederken zorluk çekip çekmediğinizi kontrol edin. Sütyenler vücudunuzu ne kadar iyi sararsa hareket etme hızınız o kadar iyi olacaktır.
  • Askılı spor sütyenlerinde ayarlama mekanizmaları varsa ve spor yaparken bunlar rahatsız ediyorsa onları seçmemenizi öneririm.
  • En önemli kısımlardan biri ise omuz askıları… Eğer sütyen askılarınız düşüyorsa bu da rahat hareket etmenizi engelleyecektir. Özellikle büyük göğüslere sahip olanlar geniş omuz askılı spor sütyenler tercih etmeli…
  • Ağır, yaralanmaya müsait bir spor yapıyorsanız mutlaka balen destekli sütyenler seçin. Bu destekler göğsünüzü koruyacaktır.
  • Spor sütyeni seçerken ön ve arka uyumun eşit olmasına dikkat edin.
Spor Sütyen Çeşitleri
Spor Sütyen Çeşitleri

Spor Sütyeni  Nasıl Yıkanır?

Spor sütyenlerinin kumaş elastikliğini bozmamak için elde ılık suyla yıkama öneriliyor. Ama ben çamaşır makinesinde hassas programda yıkıyorum. Ayrıca yüksek ısılı kurutma makinelerine atmamanızı öneririm. Sütyeninizin esnekliği artmış, hareket ederken rahatsız ediyorsa artık onu bırakmanız gerektiğini söylüyor. Artık yeni bir spor sütyen alabilirsiniz. 🙂

Spor Sütyen Modelleri
Spor Sütyen Modelleri

Spor Sütyen Modelleri

Bu kadar püf noktalara değindim bir de model göstereyim dedim. Ben sıkılaştırıcı spor sütyen modellerini kullanıyorum. Hareket ederken çok rahatım  ve göğsümde ağrı sızı hissetmiyorum her şeyden önce…

Spor Sütyen Önerileri
Spor Sütyen Önerileri

Sütyen alt kısımdan lastikli ve göğüslerimi tam sarıyor. Askısı omuz boyumla tam eşit ve spor yaparken odaklanmamı sağlıyor. Genellikle evde egzersiz yaparken, yürüyüşe çıktığımda bazen evde dolaşırken giyiyorum. Gerçekten çok rahat ve spor yaparken motive kalmamı sağlıyor.

Spor Sütyeni Hm
Spor Sütyeni Hm

Spor sütyenim H&M’den bu arada, Penti’de de inanılmaz güzel sütyenler var ve onları severek giyiyorum. İsterseniz onların modelini de ayrı postta paylaşabilirim, yorumlarda belirtmeyi unutmayın! 🙂

Günlük kombin önerilerimi merak ederseniz bloğumdaki Moda kategorisine göz atabilirsiniz.

Bloğumda yayınlayacağım yazılardan haberdar olmak için Instagram, Facebook ve Google Plus hesaplarımı takip edebilirsiniz. Hoşçakalııın 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir