Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi

Adet döneminde parça gelmesi, sık rastlanan bir durumdur. Aslına bakılırsa bu bir hastalığın veya sağlık sıkıntısının habercisi sayılmaz. Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi rahim içerisinde pıhtılaşan kan topakları anlamına gelir. Bunlar vücuttan adet yolu ile atılır. Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi ve kıvamının ciğer parçası gibi olma sebebi rahim içindeki sıvılardan dolayı hem tam pıhtılaşamayan kan topağı hem biraz pıhtılaşmış kan topağı olduğundandır. Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi bazı durumlarda bir hastalık, rahatsızlık veya sağlık sıkıntısı anlamına da gelebilmektedir ancak bu yüksek bir ihtimal değildir. Dikkat edildiyse Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu en çok adet kanamanızın en yoğun ve çok olduğu dönemlerdedir. Bunun birçok sebebi olabilir. Ancak genellikle önemsiz bir adet kanı birikmesi sonucu pıhtılaşma olduğu herkes tarafından bilinir. Ama tabi ki de hafife alınabilecek bir konu değildir.

Daha ciddi sebepleri de olabilir. Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumunun sebebi düşük de olsa rahim kanseri sebebiyle de olabilir. Gelişen sağlık alanında şanslıyız ki rahim kanserinin bile artık tedavi edilebildiği ve olumlu sonuçlar alınabildiği bir çağdayız. Bu sayede artık kanserin bile çaresi olduğundan dolayı Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumundan da korkmamızı gerektiren bir durum yoktur. Zaten Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumundan dolayı rahim kanseri olma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Hemen korkmanıza ve endişelenmenize gerek yok. Sebebini öğrenmek için elbette ki bir kadın hastalıkları uzmanına veya jinekoloğa başvurmanız şarttır. En doğru tespiti ve tedaviyi işin uzmanı jinekolog veya kadın hastalıkları uzmanı sağlayabilir. Böyle durumlarda evde uygulayacağınız herhangi bir evde tedavi işe yaramayacaktır. Hastane şartlarında tespit ve tedaviye ihtiyacınız olabilir. Vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için bazen hastane havası veya poliklinik havası solumanız gerekebilir. Bunda kötü bir durum yoktur. Aksine bazen iyi bile olabilir ki erken teşhis önemlidir.

Sebebi her ne olursa olsun Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu yaşandığı taktirde bir kadın hastalıkları uzmanına veya bir jinekoloğa başvurmakta fayda vardır. Sağlık konusu önemli bir konu olduğundan vücudumuzdaki küçük değişiklikler bile aslında bizlere hastalıklar ve sağlık rahatsızlıkları ile ilgili önemli ipuçları veriyor olabilirler. Kadın vücudu anatomik yapısı gereği her ne kadar oldukça güçlü olsa da kendi anatomisine has belli başlı potansiyel rahatsızlıkları da mevcuttur. Bunların bir kısmı rahim ile bağlı olabilir. Adet kanaması da rahim ile bağlı olan hastalık ve rahatsızlıkları tetikleyen bir unsur olabilir. Bu doğal ve normal bir durumdur. Ve adet kanamasına bağlı bir çok hastalık ve rahatsızlık da tedavisi mümkün ve kolay hastalık ve rahatsızlıklardır.

Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumunun genel olarak sebebin sebebi her ne olsa da ortak bir sebebi vardır. Yumurtalıklardan üretilen kirli kanın rahim ağzına varıp dışarıya atılana kadar geçmiş olduğu yolda kanın pıhtılaşması ve adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu yaşanmaktadır. Aslına bakılırsa bu normal bir durumdur. Açık kırmızıdan koyu renge kadar renk tonu farklılıkları ile adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu gözlenebilir. Düşük bir ihtimalle bu bir sağlık ile ilgili bir hastalığın veya sıkıntının habercisi olabilir.

İçindekiler

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesi Nedenleri

• Miyomlar ile alakalı durumlar olabilir. Bazen rahminizde oluşan miyomlar, adet kanınızın çıkışını ve ilerlemesini etkileyebilir. Korkulacak bir durum yoktur. Bu durumu, hastaneden kadın hastalıkları bölümünden randevu alarak ve jinekoloğunuzla paylaşarak halledebilirsiniz. Doğru tedaviye başlanır ve kısa zaman içerisinde düzelmeyi gözlemlersiniz.
• Endometrizos ile alakalı bir durum olabilir. Bu rahatsızlık ile birlikte rahim duvarı kalınlaşır, genişler ve adet kanınızın boşalmasını, vücudunuzu terk edip çıkmasını engelleyebilir. Bu durum sonucunda içeride hapsolan adet kanınız pıhtılaşarak adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi sorunu ortaya çıkarabilir. Bu durumu, hastaneden kadın hastalıkları bölümünden randevu alarak ve jinekoloğunuzla paylaşarak halledebilirsiniz. Doğru tedaviye başlanır ve kısa zaman içerisinde düzelmeyi gözlemlersiniz.
• Polipler ile alakalı bir durum olabilir. Bazen rahim duvarlarınızda iyi huylu polipler üreyebilir. Bu da yine adet kanınızın çıkış yolculuğunu bir hayli etkiler ve içeride kalan ve biriken adet kanınız pıhtılaşmaya başlar. Bunun sonucunda adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi sorunu ortaya çıkarabilir. Bu durumu, hastaneden kadın hastalıkları bölümünden randevu alarak veya jinekoloğunuzla bu durum hakkında konuşarak halledebilirsiniz. Vakit kaybetmeden doğru tedaviye başlanır ve kısa zaman içerisinde düzelmeyi kendiniz görürsünüz.
• Polikistik over sendromu da benzeri rahatsızlık sebepler ve sonuçlar taşır. Jinekoloğunuza başvurabilirsiniz.
• Bunların dışında düşük yapan kadınların adet kanında daha çok adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumu gözlenir.
• Eğer hamile iseniz ve adet döneminde parça kan gelmesi durumu yaşıyorsanız hemen kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir.
• Nadiren de olsa adet döneminde parça kan gelmesi rahim kanserinden dolayı da olabilir. Sağlık önemlidir. Jinekoloğunuza başvurmanızda fayda var.
• Ergenlik dönemindeki bir kişiden Adet döneminde parça kan gelmesi durumu görülüyorsa bu, kan hastalık ve rahatsızlıkları habercisi olabilir. Ailesinde kan rahatsızlığı olan bir kişinin bu Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi durumunu yaşaması halinde derhal bir doktor tarafından kontrol edilmeli ve bu rahatsızlık bünyede mevcutsa erken teşhis konulmalı ve kontrol altına alınmalıdır.
Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi iltihaptan da kaynaklı olabilir. Bunun için de hastaneden kadın hastalıkları bölümünden randevu alarak veya jinekoloğunuzla bu durum hakkında konuşarak halledebilirsiniz. Vakit kaybetmeden doğru tedaviye başlanır ve kısa zaman içerisinde düzelmeyi kendiniz görürsünüz.
• Farkına varılmayan düşükler de Adet döneminde parça kan gelmesine neden olabilir.

Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça Gelmesini Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

• Öncelikle bir jinekolog tarafında kontrol edilmenizi ve sağlık anlamında bir sıkıntınız veya hastalığınız varsa tedaviye başlamanızı öneririz.
Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesini engellemek için düzenli egzersiz yapılmalı.
• Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesini engellemek için bol su tüketilmeli.
Adet döneminde parça kan gelmesini engellemek için sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenilmeli
• Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesini engellemek için uyku düzenine dikkat edilmeli. Erken yatıp erken kalkmaya özen gösterilmeli.
• Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesini engellemek için meyve, sebze, süt ve süt ürünleri, et yumurta yenmesine özen gösterilmeli.
Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesini engellemek için ılık duşlar alabilirsiniz ve ılık suyu adet dönemindeyken karnınızın çevresinde dolaştırabilirsiniz.
• Adet döneminde ciğer gibi parça gelmesini engellemek için kendinizi serbest ve rahat bırakmalısınız. Zihinsel ve ruhsal sağlığınıza dikkat etmelisiniz, önem göstermelisiniz.
Jinekolog tarafından muayene olmaktan çekinmeyin. Birçok kadın “ya kötü haber alırsam” korkusu ile veya utandığı için jinekologlara ve hatta kadın doğum uzmanlarına gitmemekte. Ancak sağlık her şeyden önemlidir ve tıpta utanma olmaz.

Sağlığınız korku ve utanmanızdan çok daha önemli bir husustur. Bu nedenle vücudunuzda gördüğünüz herhangi bir sıra dışı durumda örneğin; adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi, doğrudan bir jinekoloğa veya hastanede kadın hastalıkları uzmanına gitmenizi önemle tavsiye ederiz. Sağlık şakaya gelecek bir konu değildir. Veya vücudunuzdaki değişimleri dikkate almamanız sonucunda küçük bir rahatsızlıktan felakete dönüşebilir ve sonuçları ağır olabilir. Örneğin adet döneminde ciğer gibi parça gelmesi konusu. Sağlığın dünyadaki her şeyden daha değerli olduğu göz ardı edilemez bir gerçektir. Ve sağlığımızın kıymetini bilelim. Kıymetini kaybettiğimizde anlamayalım. Özellikle kadınların düzenli olarak yılda bir kere kadın hastalıkları uzmanlarına veya jinekologlara kontrole gitmeleri gerekmektedir. Bu beden sağlıkları için oldukça önemli bir husustur ve göz ardı edilecek bir konu değildir.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir