Farklı Bruschetta Çeşitleri ve Öne Çıkan Tarifler

Zeytinli Bruschetta Ezme

Bruschetta (bru’sketta olarak telaffuz ediliyor) bir İtalyan antipastosudur. Antipasto yemeklerden önce iştah açıcı olarak yenilen yemeklere İtalyanların verdikleri isim. Yani Bruschetta çeşitleri yemeklerden önce iştah açıcı olarak yenen İtalyan aperatifidir. 15. yüzyıl İtalya’sında ortaya çıkan bir yemek olduğu biliniyor. Ancak Antik Roma döneminde zeytin yetiştiriciliği yapan çiftçilerin, zeytinlerini sıkıma götürdükleri zaman taze sıkılmış yağların tadına bir parça ekmekle birlikte baktıkları dönemden köken aldığı da düşünülüyor. İtalya’nın farklı şehirlerinde yapılan farklı Bruschetta çeşitleri ile siz de biraz iştahınızı açmaya hazır mısınız? Gelin o halde farklı tariflere ve Bruschetta çeşitlerine bir göz atalım.

Orijinal Bruschetta Tarifi

Bruschetta çeşitlerinin temelini oluşturan bu tarifte yalnızca kızarmış ekmek, sarımsak, zeytinyağı ve tuz bulunur. Ciabatta ekmeğiyle yapılan orijinal tarif haricinde alternatif olarak Fransız bageti de kullanılabiliyor. Bir parmak kalınlığında doğranan ekmekler fırınlanarak ya da ızgarada kızartılır. Üzerine ikiye bölünmüş sarımsak sürülür. Zeytinyağı ve tuz gezdirilerek hazır hale getirilir. Aslında genel olarak tüm Bruschetta çeşitlerinin tarifleri oluşturulurken bu tarif baz alınarak üzerine eklemeler yapılıyor.

En Genel Bruschetta Tarifi

Domates ve soğan küçük küçük küpler olacak şekilde doğranır ve bir kaseye alınır. Fesleğen ince ince kıyılarak kaseye eklenir. Sarımsak da ezilir ve kaseye ilave edilir. Zeytinyağı, tuz ve karabiber eklenerek karışım karıştırılır. Böylece ekmeğin üzerine konulacak harç hazır edilmiş olur. Orijinal tarifte bahsedildiği şekilde ekmekler hazırlanır ve üzerine hazırlanan domatesli harç eklenir ve Bruschetta hazır! En az bu tarif kadar lezzetli diğer Bruschetta çeşitlerini de deneyebilirsiniz.

Taze Domatesli Bruschetta Ezme
Taze Domatesli Bruschetta Ezme

Domatesli-Peynirli Bruschetta

Çeri domatesler bütün halde bir fırın tepsisine alınır. Üzerine ince ince kıyılmış veya ezilmiş sarımsak, doğranmış taze kekik, zeytinyağı ve tuz ilave edilip karıştırılarak 220°C fırında 3-4 dakika pişirilir. Diğer tarafta domates ve sirkeyle bir sos hazırlanır. Ayrı bir kapta mozzarellayı ezip püre haline getirin. Dilerseniz üzerine bir miktar ricotta ekleyip krema haline getirin. Biraz tuz ve karabiber de ekleyebilirsiniz. Bunların yerine sürülebilir lor peyniri de kullanabilirsiniz. Orijinal tarifteki şekilde hazırlanmış ekmeğin üzerine domatesli sosu, üzerine peynir kremasını sürün. En üste fırınlanmış domatesleri ve biraz taze fesleğenle süsleyip servise hazır hale getirebilirsiniz.

Avokado-Domatesli Bruschetta

Bruschetta çeşitleri arasında öne çıkan bu tarifte olgun bir avokadoyu, domates ve soğanları küp küp doğrayın ve bir kaseye alın. Maydanozları ince ince kıyıp bunları da kaseye ekleyin. Üzerlerine zeytinyağı, limon, tuz ve karabiber ekleyip karıştırın. Böylece harcınız hazır hale gelecek. Yine orijinal tarifteki gibi ekmeklerinizi hazırlayın ve üzerine harcı koyarak servis edin.

Avokado ve Ton Balıklı Bruschetta

Olgun avokadoyu ezerek püre haline getirin. Üzerine bir miktar hardal, tuz, limon suyu, zeytinyağı dökerek bir harç oluşturun. Ekmekleri orijinal tarifte anlatıldığı gibi hazırlayın. Avokadolu harcı üzerine kaşık yardımıyla koyun ve kaşıkla bir çukurluk oluşturun. Üzerine bir miktar ton balığı, bir tane kapari turşusu ve taze kekik serperek Bruschettanızı hazır hale getirebilirsiniz.

Mantar ve Ispanaklı Bruschetta

Bir tavada zeytinyağı ve mantarı kavurun. Üzerine doğanmış ıspanakları, tuz, karabiber ve sarımsak tozu ekleyerek pişirin. Orijinal tarifte anlatıldığı gibi ekmekleri hazırlayın. Üzerine pişmiş olan harcı yerleştirin. Bruschetta hazır!

Mozzarella ve Domatesli Bruschetta

Diğer Bruschetta çeşitlerinden daha kolay ve bir o kadar lezzetli bir tarif için ekmekleri orijinal tarifteki gibi hazırlayın. Üzerine yuvarlak yuvarlak doğranmış olan mozzarella ve yine yuvarlak yuvarlak doğranmış domatesleri sırayla yerleştirin. Üzerine kıyılmış fesleğen serpiştirerek, biraz zeytinyağı ve balzamik sirke gezdirerek servis edebilirsiniz.

Dilerseniz hazır Bruschetta ezmeleriyle de kolay ve lezzetli bir şekilde Bruschetta çeşitleri hazırlayabilirsiniz. Ekmeklerinizi tarifteki gibi hazırladıktan sonra hazır ezmeleri ekmeğin üzerine yerleştirerek iştah açıcınızı hazır hale getirebilirsiniz. Jr. Sous Chef’in Zeytin-Domates-Kapya Biberli, Zeytinli, Taze Domatesli Bruschetta ezmelerinden oluşan Bruschetta çeşitlerini kullanarak lezzetli tatlar hazırlayabilirsiniz. Jr. Sous Chef’in tüm ürünleri iyi tarımla gerçekleştirilir, sofranızda doğallığı yakabilir, tüm sevdiklerinize gönül rahatlığıyla ikram edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir