Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Merhaba, bloğuma hoş geldiniz 🙂

Bugün uzun zamandır paylaşmak istediğim konu olan makyaj fırçalarımı nasıl yıkıyorum ondan bahsetmek istedim. Ben genellikle makyaj fırçalarımı haftada bir düzenli olarak temizlemeye çalışıyorum. Eğer çok sevdiğim ve kullandığım fırçalarım temiz değilse ve hafta içi kullanacaksam bebek ıslak mendilleri ile temizleyip günü kurtarabiliyorum. Ama her ne olursa olsun hafta da bir kez genel olarak fırça temizliği yapmaya özen gösteriyorum çünkü kirli fırçalar da cildimizde sivilce yahut iriteye neden olabiliyor. Hatta ilk aldığım sünger, fırçaları da temizleyip öyle kullanıyorum. Sonuçta o paketleme işlemi nasıl yapılıyor, ne kadar o pakette duruyor değil mi? Bu konuda çok titizim efendim 😀

Ben uzun yıllardır fırçalarımı aynı yöntemle temizliyorum. Makyaj fırçalarımı nasıl temizliyorum?

  • Şampuan ve zeytinyağını bir kaba boşaltıyorum ve ikisini de karıştırarak fırçalarımı yıkamaya başlıyorum. Şampuan fırçalarımdaki kiri temizlerken zeytinyağı fırçalarımın yumuşak kalmasını sağlıyor.
  • Fırçalarımı yıkarken kıllarını çekmemeye özen gösteriyorum.
  • Avucumun içerisinde makyaj yapar gibi yuvarlak hareketlerle gezdiriyorum ve makyaj kalıntılarının çıkmasını sağlıyorum.
  • Yuvarlak olan fırça uçlarını iki parmağımın arasından yavaş bir şekilde geçirerek kalıntıların iyice çıkmasını sağlıyorum. Burada önemli olan nokta fırça kıllarını çekiştirmemek….
  • Fırçalarımı durularken suyun altına yine yuvarlak hareketlerle duruluyorum ve ıslak olan fırçalarımı suyunu emmesi için temiz havlunun üzerine yerleştiriyorum.
  • Ben fırçalarımı su dolu kapta bekletmeyi doğru bulmuyorum çünkü fırçaların tutunmasını sağlayan tutkalı aşındırmasına neden olur bu işlem… Böylece fırçalar kıllarını daha çabuk döker.
  • Fırçayı yıkadığımız suyun ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalı… Ilık suda fırça durulama işlemi yapılmalı…

Fırçalarımın hepsini yıkadıktan sonra temiz bir havluya diziyorum kurumaları için sonra üzerine havlu peçete koyuyorum bunun nedeni tozlanmamaları için….Bir de ben fırçalarımı makyaj dolabımda tutuyorum böylece toz vs. bulaşmadığı için gönül rahatlığıyla kullanabiliyorum. Fırçalarımın ıslaklığı gidene kadar havluda bekletiyorum ve sonra fırçalığıma alarak dolabıma koyuyorum.

Sizler fırçalarınızı nasıl yıkıyorsunuz? Fırça yıkarken nelere dikkat ediyorsunuz? Benimle yorum olarak paylaşın lütfen! 🙂 Bloğumu beğendiyseniz “takip et” butonundan, instagram, facebook ve Google plus ile takip ederek yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın, hoşçakalıın 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir