Makyaja Nasıl, Ne Zaman Başladım? / Genç Kızlarla Sohbet

Herkese merhabalar 🙂
Bugün sizlere hem makyaja başlama hikayemden hem de 18 yaşında ve daha küçük genç arkadaşlarımızla sohbet etmek istedim. Öncelikle bu konuyu daha önce ele almayı planlarken sağlık sorunlarım nedeni ile gecikti. Geceden beri içim içimi kemiren bir konu oldu. Biraz toparlandıktan sonra hemen geçtim bilgisayarımın başına umarım birilerinin hayatına dokunmayı başarabilirim.
Yaptığımız işlerin insanları etkilediğinden hiç şüphe yok ki her geçen gün blog sayısı artıyor, artmaya devam ediyor. Bir ürünün bu makyaj malzemesi olsun ister kıyafet ya da elimizdeki başka bir teknolojik alet insanlara tanıtırken ya kendimizi kaybediyoruz överken de kötü yanlarını sayarken de ya da yaptığımız işin gereklerini, zorluklarını, neler tecrübe edip, bu işe nasıl başladığımızı anlatamıyoruz. Sadece bloglarda değil vloggerlarda da aynı durum mevcut… Katıldığım seminerlerde gözlemlediğim konu bunları anlatırken biraz çekinilmesi özellikle maddi gelir kısmında.. Bunların hepsini detaylı olarak anlatacağım sizlere, o çok özendiğimiz keşke şu ürün ben de olsa diye içinizin içinizi yediğini, bundan hem de para kazanılıyor diye düşünüldüğünü instagramda yaşadığım tatsız ufak mesajlarda gördüm biraz da olsa işin tamamen gerçek görünmeyen yanlarına da değinmek istedim. Umarım beni yanlış anlamazsınız.
İlk olarak makyaja nasıl başladım ondan bahsetmek istiyorum. 24 yaşıma girmek üzereyim, 22 yaşında makyaja ilgi duymaya başladım demeyeceğim ilgim yoktu çünkü bir gün ders videosu izlerken youtube’da hiç unutmuyorum tarih dersi videolarının yanında “okul makyajı nasıl yapılır?” diye bir video gördüm. Aklıma şu geldi “okula giderken makyaja izin veriliyor mu artık?” lise için düşünmüştüm bunu. Daha sonra üniversiteye başlayacağım için ufak kendime yarayan makyaj tüyoları öğrendim. Fakat uygulayacak ne zamanım ne de koşullarım vardı. Hayatımda büyük bir sınav, başarmam gereken hayallerim vardı. Açık söylemek gerekirse o dönemde bile makyaj malzemelerine o kadar para vermek saçma gelirdi 22 yaşımdan bahsediyorum. Şimdi İletişim Fakültesi 1. sınıf öğrencisi 24 yaşında bir bireyim ve makyajı bir senedir yapıyorum. O da her gün ten makyajı yapıyım, gözaltlarım muhteşem görünsün, dur bi sivilcem çıktı onları kapatıyım diye uğraşmıyorum. Okula çok rahat makyajsız gidebiliyorum nedeni cildimin mükemmel olduğundan değil ya da şu benim hakkımda ne düşünür diye aklımın ucundan geçirmediğimden… Canlarım bırakın hayatınızı yaşayın, makyaj, moda bunların bir nevi hepsi bir süre sonra reklam ajansına dönüşüyor, iyi para kazanıyor dediklerimiz emin olun çok para kazanmıyor, verilen sponsor ürünlerle anlaşma imzaladıklarından ürünlerin hepsine iyi deyip övülüyor. Tüm bloggerlar, vloggerlar böyle değil fakat çoğu bu yönde ilerliyor. Televizyonda gördüğümüz reklamları kişisel olarak ele alan bu işi yapanlar var ama ne getirisi var saymam gerekirse o gördüğümüz kişiler bu işi severek yapmaları, o muhteşem görüntülerin arkasında yaşananları düşünmenizi istiyorum.
Hayal ettiğimiz makyajları yaptık diyelim, kültürel olarak ne durumdayız. Hayattan istedikleriniz sadece görsele bağlı kalmasın lütfen daha o kadar gençsiniz ki güzelim cildinize yazık etmeyin benden sizlere bir abla, büyük tavsiyesi lütfen! Yaşınızın gerektirdiği şeylere yönelin, enstürman çalabilirsiniz, çok iyi Almanca Fransızca öğrenmek isteyebilirsiniz, sanatsal faaliyetlere imza atabilirsiniz bunları gerçekleştirmek için uğraşın. Eğer web sitemi inceleme fırsatı bulmuşsanız makyaj, modadan çok kültürel şeylere ağırlık vermeye çalışıyorum. Çünkü bir şeyler ancak öğrenmekle mümkün, eğitimle mümkün… Sizlere hiç ömrünüz boyunca makyaj yapmayın demiyorum ama nolur zamanını bekleyin. Sevin, ailenizle vakit geçirin, renklerin eğlencesinde resim çizin, dans edin. Ama lütfen hepimize dayatılmaya çalışan, aldırılmaya çalışılan, olmazsa olmaz denilen şeylerin aslında o kadar da sağlığınızdan önemli olmadığını da unutmayın.
Ben kendi adıma bu işin içerisinde olduğum için böyle şeylere teşvik ettiysem sizlerden özür diliyorum. Lütfen kendinizi geliştirecek şeylere odaklanın çünkü hiçbirimizin hayatı sadece makyajdan ibaret değil. Hepimizin işleri oluyor, sağlık problemleri, yaptığımız işten dolayı inanılmaz hakaretler, tepkiler alabiliyoruz. Lütfen yapmak istedikleriniz yaşayabileceğiniz hayat için en iyisi olsun ama öncelik moda, makyaj değil…. Giydikleriniz , yaptığınız makyaj sizleri şekillendirmeyecek üzgünüm… Sevgiler…

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir