Vücut Losyonu Nedir? / Nasıl Kullanılır ?

Herkese merhabalar 🙂

Bugün vücut losyonu nedir, nasıl kullanılır, hangi ürünler tercih edilmeli, nelere dikkat edilmeli onları paylaşmak istedim. Vücut losyonu nedir? Vücut losyonu : Vücudu nemlendirerek hem cildinizin sağlıklı görünümünü sağlar hem de vücudunuzun güzel kokmasına yardımcı olur.
P_20160131_140020
Hangi cilt tipleri kullanmalı sorusuna ise sadece kuru ciltler değil, tüm cilt tipine sahip olanlar kullanmalı. Fakat içeriklerine dikkat edilmeli. Cilt tipinizi tanıyıp ona göre vücut losyonu seçmekte fayda var. Örneğin ben kuru cilt tipine sahibim ve günlük nemlendirme işlemi uygulamazsam vücudumda oluşan o gerginlik hissini beni oldukça rahatsız ediyor. Yağlı bir cildiniz varsa bile vücut nemlendirmesine önem vermek gerekiyor. Yağlı cilt nemli olduğu anlamına gelmiyor doğru içerikli ürünlerle vücudunuza ağırlık yapmadan nemlendirmek hem vücudunuzu rahatlatır hem de güzel kokuları duyumsadıkça gevşemenizi, ruhsal olarak iyi hissetmenizi sağlayacak. Dikkat edilmesi gereken nokta yağlı ciltler yoğun kıvamdaki nemlendiriciler (body butter gibi) yerine daha su bazlı ve akışkan nemlendiricileri tercih etmelidir. (Vücut sütü, vücut losyonu gibi…)
P_20160131_140136
Şimdi hangi cilt tipleri nelere dikkat etmeli ona bir göz atalım 🙂

  • Kuru ciltler ; shea yağı içeren ürünleri kullanmalı. Shea yağı içerisinde birçok vitamin bulundurur. Cildi nemlendirmekle birlikte güneş ışınlarından da korur. Bir taşla iki kuş 😀 Ayrıca topuk, dirsek gibi sert olan yerleri yumuşatır.
  • Çatlayan ciltler kako yağı içeren vücut losyonları kullanmalı, çünkü kakao yağı ciltteki nemin buharşamasını engelleyerek cildin daha yumuşak kalmasına yardımcı olur. Bu ürünlerde kimyasal olarak yumuşatıcı içermez ve daha doğal bir losyonla vücudunuza nem kazandırmış olursunuz.
  • Cildiniz pul pul dökülüyorsa bunun için içerisinde badem yağı bulunan ürünleri kullanmalısınız. Çünkü Badem yağı yapısında birçok vitamin ve yağ barındırdığı için tüm ciltlere iyi gelir. Ayrıca badem yağı dudak bakımında da kullanılıyor, çatlak dudaklarınızın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
  • Vücut losyonu satın alırken özellikle hassas ciltler ”noncomedogenetic” yazılı ürünleri tercih etmeli. Çünkü bu ürünler vücudunuzda reaksiyon oluşumunu engeller. Gün içerisinde çok uzun saatler dışarıda kalıyorsanız spf içeren ürünler kullanmanızda fayda var. Sadece yazın değil kışında güneşe maruz kalıyoruz ve her mevsim bunu gözönüne alarak cildimize uygulayacağımız tüm ürünlerde spf oranlarına dikkat etmek gerekiyor.Bir de dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kimyasal olarak çok yoğun ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Özellikle paraben, edta, alkol gibi maddeler cildimize zarar veriyor.

Vücut losyonları akışkan bir yapıda oldukları için de kolayca emilip vücudumuzu nemlendiriyor. Krem formlarda nemlendirici sevmiyorsanız hayat kurtaran ürünler arasına girmeyi başarıyor. Fakat gözlemlediğim birkaç olaydan bahsetmek istiyorum. Vücut losyonları dudaklarda, ellerde ve özellikle yüzünüzde kullanmayın. Vücut derilerimizin yapıları her yerde aynı değil ve farklı reaksiyonlara neden olacak maddeler içerebilir kullandığımız ürünler bu da bize faydadan çok zarar getirir. Sormak istediklerinizi benimle yorum olarak paylaşın lütfen 🙂

Bloğumu beğendiyseniz “takip et” butonundan, instagram ve facebook üzerinden takip ederek yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Hoşçakalın 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir