Sabah İnsanı Olmak | Erken Uyanmak

Sabah Erken Kalkmak İçin Neler Yaptım?

Merhaba canlaaar, bloğuma hoş geldiniiiz :))

Bugünkü konumuz ekşicilerin linç ettiği bir başlık olan : Sabah İnsanı Olmak | Erken Uyanmak … Ne zamandır özendiğim, belli dönemlerde başarılı olduğum sonrasında gece kuşu gibi sabah ezanlarına kadar dizi film izlediğim evreler olmuştur. Öyleki aile üyeleri uyanır ben yeni yatardım. Uyandığımda ise günün yarısı bitmiş, modu enerjisi düşük, nasılsın diyene gözlerini devirip sananeeeğ diye çemkiren birini düşünün. O bendim 😀 Haa unutmadan kahvaltıdan nefret ettiğim ayrı bir konuydu. Beni sosyal medyadan takip ediyorsanız son yaşam tarzımı da biliyorsunuzdur; sabahları erkenden kalkıp 09.00’da olan ders ya da sınavlarda 08.00’de okulda oluyorum. Hafta sonları bazen 06.00 gibi en geç 08.00’de kalkıp keyif yapmak en sevdiğim şeyler arasında son dönemlerde… Peki bu dönüşüm nasıl oldu, alışkanlık haline nasıl getirdim, sabah erkenden uyanmanın etkileri neler onlardan bahseceğim.

Sabah İnsanı Olmak / Erken Uyanmak
Sabah İnsanı Olmak / Erken Uyanmak

İçindekiler

Erken Kalkmak

Normalde özellikle bir yere gideceksem karnıma ağrılar girer, gecesinde stresten uyuyamazdım. Çünkü sabah erken kalkmak benim için kâbustur. Tüm randevularımı öğleden sonraya alırım, ders programı açıklandığında “Allah’ım nolur sabah erken ders olmasın.” diye dua eden bir insandım. Sabahları kahvaltı yapmaktan nefret ederdim. Ki arkadaşlarımla kahvaltı anlayışım 13.00-14.00 arasıdır. O yüzden hiçbir şekilde kahvaltıya gidemeyiz dışarıda… 😀 Uyumak dünyanın en güzel şeyi gibi görünür ve bazen yataktan sürüklenerek çıkacak durumda olurdum. Sabah dersleri mi? Canım ikinci yarıda girer imza atıp çıkarım ne olacak sen de 😀 Sonra ne oldu biliyor musunuz? Günlük hayatta hiçbir işimi yetiştirememeye başladım. Mutsuzdum, kendime zaman kalmıyor, uzun süre memnuniyetsizlik hali ile hem kendimi hem sevdiklerimi üzdüğümü fark ettim. Bu aslında planladığım şeylerin hep aynı olması hiçbir ilerleme kaydedemediğimde fark etttim.

Sabah Erken Kalkmak İçin Neler Yaptım?
Sabah Erken Kalkmak İçin Neler Yaptım?

Sabah Erken Kalkmak İçin Neler Yaptım?

Ben 2018 Temmuz Ağustos ayından itibaren hafta sonları da dahil en geç 08.00’de kalkıyorum. Bazen gerçekten çok çok zorlanıyorum itiraf edeyim ama illa ki o yataktan çıkıyorum. Yaz aylarında yüzme kursuna gittiğim dönemde günlük yapılacak işlerimi yetiştirmek için erken kalkmıştım ve devam eden bir ishal problemim vardı. Onu biraz da olsa kontrol altına almam gerekiyordu. Yaklaşık iki hafta sonra da tatile gideceğiz. Haliyle sabah erkenden uyanmak zorundayım, midemi rahatlatmam lazım. Bu süreçte istikrarlı olamadım. Ama sabah kalkmak için mücadele ediyorum. Normalde 14.00’te uyanırken bunu 11.00- 10.00’a indirdim. Geç yatsam bile erken kalkmak için kendimi zorluyorum.

Zaman geçti, tatile gittik. Herkes erkenden kalkıyor, turistlerden bahsediyorum arkadaşlar! Biz Türkler kahvaltı saatinde azınlıktayız yanlış anlaşılma olmasın hehe 😀 Beni en etkileyen şeylerden biri de otobüste yolculuk ederken 06.00’da turistlerin koşması, o enerjikliğine hayran kalmam oluyor her sene… Ben de gaza geliyorum, ben de yapacağım. Alışkanlık haline getireceğim erken kalkmayı vs diye ama sözümde duramamıştım. Bir de benim her zaman erken kalktığım dönemler ziyaretler ya da tatiller olur. Çünkü gezmeyi, gün ışığını kaçırmayı sevmiyorum farklı şehre gittiğimde… Güneş enerjisiyle çalışan insanlardanım efenim ben 😀

Ailem normalde erken kalkan, kahvaltısız yapamayan üyelerden oluşuyor. Benim tam aksi durumum yani 😀 Neyse otelde en geç 07.00 gibi uyanıyorum soluğu denizde alıyorum. Çünkü Ankara’da yaşayan biri olarak deniz olan bir şehir demek sabah akşam kıyıda olmayı gerektirir. 😀 Sonra kahvaltıyı arar oldum, kısa yürüyüşten ya da yüzmeden sonra güzel bir kahvaltı ediyorduk.

Sabah Erken Kalkmak İçin Motivasyon
Sabah Erken Kalkmak İçin Motivasyon

Tatil bitti, Ankara’ya döndük ama benim içimde bir his var ki anlatamam. Kafaya koydum bu sene erken kalkacağım! İshal problemim kalmadı, erken uyanmama rağmen aç kalkıyorum, midem bulanmıyor. Sabah bir yere gitmek işkence değil, randevularımı erken saatlere alıyorum. Ve imkansız gelen bir şeyi başarmanın mutluluğu hiçbir şeyde yok! Dedim buna devam edeceğim. Döndüğümde çok çok zorlandım. Ama okuduğum kitapta sabah uyandığınızda güneş varsa ona ayıp olmasın kalkın diye bir cümle okumuştum. Kalkmazsam güneşe haksızlık edecekmişim gibi gelmeye başladı.

Tabii kalkar kalkmaz kendimi yola atıyordum yoksa tekrar yatağa dönebilirim. 😀  Sonra havalar soğudu, okul vs açılınca bu kahve alıp çalışmaya dönüştü. 😀 Nasıl başarılı oldu peki bu süreç?

Erkenden uyuyorum, kahveyi azalttım ve mümkün olduğunca 16.00’dan sonra kahve içmiyorum. Sporumu ihmal etmiyorum çünkü günlük enerjimi atmama yardımcı oluyor. Bazen öyle dönemler oluyordu ki geç yattığımda bile enerjim var ama nasıl atacağımı bilmiyorum onun çözümü de spor arkadaşlar! 🙂 Ben yatmadan ekrandan uzaklaşan bir tip olmadım hiçbir zaman ama azalttım. Telefondan uzaklaşmak bu işin önemli parçası onu da belirteyim. Haa bir de erken uyanmak için tutkulu nedenleriniz olsun. Benim kahvaltı etmek (her gün mümkün olduğunca aç uyurum çünkü hehe :D), sabah spor yapmak, kitap okumak, dizi izlemek gibi…

Erken Uyanmanın Faydaları Neler?
Erken Uyanmanın Faydaları Neler?

Erken Uyanmanın Faydaları Neler?

Kendi listem şunlar:

  • Günlük yapılacaklar listemi sıkışmadan yetiştirebiliyorum
  • Kendime vakit ayırdığım için daha mutluyum.
  • Sabah herkes uyurken ya da koştururken ben anın tadını çıkarabiliyorum. Burada az olmanın mutluluğunu yaşamanın verdiği tat hiçbir şeyde yok! 😀
  • Doğayı dinlemek, doğayla birlikte uyanmak çok iyi geliyor. Örneğin bugün pazar ve sabah 06.00’da uyandım. Güneşin doğuşuna şahit olmak, kitap okuyarak başlamak haftanın yorgunluğunu atmama yardımcı oldu.
  • Öğle saatlerinde derslerim varsa sabah erkenden kalkıp güzel bir kahvaltı ediyorum. Ödevlerim varsa onları yapıyorum, önceden hazırsa işlerime bakıyorum. Maillerime vs dönüyorum, işlerimi organize ediyorum. Okuldan sonraki vakitler tamamen bana kalıyor.
  • Sabah dersim varsa erkenden kalkıyorum güzel bir kahvaltı sonrasında mutlaka ama mutlaka trafik saati başlamadan evden çıkmaya çalışıyorum. Okula gidiyorum, ders başlayana kadar kitap okuyorum, hocalarımla sohbet ediyorum.
  • Erken uyanmanın bereketine inanıyorum her şeyden önce… Gerçekten yaptığınız işler, gün o kadar bereketli oluyor ki günün sonunda hayret ediyorum bazen… Çoğu arkadaşım her şeye nasıl yetişiyorsun Meryem diyor, sebebi erken kalkıp zamanı verimli kullanmak arkadaşlar! Bu bana iyi gelen şeyler tabii, sizin için farklı olabilir 🙂
Sabah Erken Kalkma Sorunu
Sabah Erken Kalkma Sorunu

Bu konuda çabalayan çok arkadaşım olduğu için kendi yöntemlerimden bahsetmek istedim. Umarım kendiniz için güzel sonuçlar çıkarabilmişsinizdir. Şu konuda da yazar mısın Meryemcim derseniz yorum bırakmayı unutmayın lütfen! 🙂 Sizi seviyorum <3

Bloğumdaki diğer sohbet yazıları ve gezi yazılarını okumak isterseniz Hayata Dair kategorisine ışınlanabilirsiniz. 🙂

Bloğumda yayınlayacağım yazılardan haberdar olmak için Instagram, Facebook ve Google Plus hesaplarımı takip edebilirsiniz. Hoşçakalııın 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir