Saç Kremi Nedir? / Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

Merhaba, bloğuma hoş geldiniz 🙂

Dış görüşümüzü yansıtan ve bakımlı olmanın göstergesi kuşkusuz saçlarımızdır. Saçlarımızın bakımını yaparken saç tipimiz, saçımızın neye ihtiyaç duyduğu, alışkanlıklarımız, beslenme şeklimiz vs. etkiler. Özellikle saç dökülmelerinin nedeni vitaminsizlik, stres ya da bakımsızlık olabilmekte… Saçlara düzenli aralıklarla bakım yapmak, doğru bir hayat tarzı benimsemek cildimiz ve sağlığımız açısından da oldukça önemli…

Bugün sizlere genel olarak saç kremi nedir? Saç kremleri kaça ayrılır ve saç kremleri nasıl kullanılır? Sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağım. Öyleyse hemen başlayalım 🙂

Saç kremi nedir? Saç kremi niçin kullanılır? : Saçların yumuşak olmasını sağlamak ve saçları daha kolay açmak için kullanılan saç için özel hazırlanmış kremlerdir. Özellikle saçlarını açmakta zorlanan, kuru saç tipine sahip olan kişiler saçlarına yeterli nemi kazandırmak için kullanır.

Saç kremi ne kadar sıklıkla kullanılır?: Kuru saç tiplerine sahip olan kişiler her duşta ya da sonrasında saçları nemliyken kullanabilir. Yağlı saç tipine sahip olan kişiler haftada 2-3 gün kullanabilir. Ayrıca yağlı saçlara sahip olanlar kullanacağı ürün miktarını az tutmalıdır.

Saç kremleri kaça ayrılır? Saç kremlerini nasıl seçmeli?: Saç kremleri durulanan saç kremleri ve durulanmayan saç kremi olarak ikiye ayrılır. Kremleri seçerken kişinin saç tipi ve kafa derisinin özellkleri göz önünde bulundurularak krem seçilmelidir. Yağlı olan saç tipleri kremlerden saçları ağırlaştırdığı için korksa da saç kremi kullanmalı çünkü saçların neme ihtiyacı var. Bu nem ihtiyacı karşılanmazsa daha çabuk kırılabilir saçlar ve hoş bir görüntü oluşturmaz. Dikkat edilmesi gereken noktalar çok yoğun kremlerden, yağ oranının fazla olduğu ürünlerden kaçınılmalıdır. Daha hafif yapılı, akışkan kremler saçta ağırlık yapmayacaktır.

  • Durulanan Saç Kremi Nasıl Kullanılır? Duşta saçları yıkadıktan sonra kullanılan saç kreminden saç boyu ve ucuna yetecek kadar ürün alınmalı ve uygulanmalı. Dikkat edilecek nokta saç diplerine değdirmemek aksi takdirde saçlar diplerinden yumuşayacağı için kopmaları artıracaktır. Ayrıca deriye temas edilen kremler kafa derisinin yapısını bozarak saçları yağlandırabilir. Saç kremleri saç uçlarına ve saç boyuna uygulanmalı, saç diplerine uygulamaktan kaçınılmalıdır.
  • Durulanmayan Saç kremi nasıl kullanılır? Saçlar nemliyken durulanmayan saç kreminden saç boyu ve ucuna yetecek kadar avuca alınıp birbirine sürülerek ısıtılmalıdır. Sonra bu saç kremi saç ucu ve boyuna uygulanmalıdır. Yine dikkat edilmesi gereken nokta saç diplerine uygulanmamalıdır. Bir de saçlar ıslakken uygulanmamalı nemliyken uygulanmalıdır. Saçlar ıslakken kullanıldığında kremler etkisini tamamen kaybedebilir.

Sizler saç kremleri kullanmayı seviyor musunuz? Saç kremi kullanırken nelere dikkat ediyorsunuz? Lütfen benimle yorum olarak paylaşın! Bloğumu beğendiyseniz “takip et” butonundan, instagram, facebook ve Google plus’dan takip ederek yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Kendinize iyi bakın, hoşçakalın 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

9 yorum

  1. Komili saç kremi olarak favorim tek geçerim . Kokusu yapısı gerçekten çok güzel tavsiye ederim .

  2. Her yıkamada saç kremi kullanıyorum, restorex ve thalia avokado da ihtiyaç duymadım sadece, şampuanlar tek başına gayet iyi idare etti. Durulanmayan bakım kremleri ve yağları da çok seviyorum. Saçım çok yıprandığında her banyo sonrası daha sakin zamanlarda haftada bir kullanıyorum.

    1. Ben durulanan ve durulanmayan saç kremlerini mutlaka kullanıyorum. Restorex markasını çok merak ediyorum ben de deneyeyim, çok sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir