Süt Kaymağı Neye İyi Gelir?

Kaymak sabah kahvaltılarının ya da tatlıların yanında en çok aranan kremalarındandır. Kaymak lezzetli olmasının yanı sıra oldukça faydalıdır. Özellikle manda sütünden yapılan kaymak potasyum, kalsiyum ve A vitamini açısından oldukça zengindir. Kaymak bazı cilt bakım kürleri arasında da kullanılıyor ve cildi yenileme özelliği bulunuyor. Kaymak nedir ve nasıl elde edilir? Süt belli bir sıcaklıkta belli bir süre ısıtılır ve çalkalanır. Çalkalandıktan sonra belirli bir soğukluğa bırakılarak elde edilen ürün kaymak kremasıdır.

Kaymak güçlü bir antioksidandır ve yüksek enerji kaynağı olarak bilinir. Özellikle günün ilk öğününde tüketilen kaymak enerji vererek günü olumlu şekilde geçirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda vücutta bulunan şişkinlik, ödemlerin kolaylıkla atılmasını sağlar. Sindirim problemlerinin giderilmesinde etkilidir. Kaymağı vücutta bulunan şişliğin üzerine sürüldüğünde cildi rahatlatıp şişliği hafiflettiği gözlemlenmiştir. Cilde uygularken krem şeklinde sürülmesi önerilir ancak ciltte reaksiyon meydana gelirse uygulama yapılmamalıdır. Çocuklarda rahatlıkla kullanabilir. Özellikle çocuklarda diş çıkarma dönemlerinde ağrısız ve hızlı bir şekilde dişin çıkmasına yardımcı olur. Kaymak bal ile karıştırılıp tüketildiğinde mide, bağırsak problemlerini giderir. Midenin rahatlamasını sağlayarak kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcı olur.

Kaymak, hastalıkların çabuk iyileşmesini ve vücudun zararlı bakterilere karşı korunmasını sağlar. Bu nedenle kaymak güçlü bir antioksidandır. Griplerde, soğuk algınlıklarında kaymak balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Aynı zamanda vücutta bulunan yaraların hızlı şekilde iyileştirilmesi için krem şeklinde kaymak sürmek gerekir. Kaymağın faydaları arasında bireylere enerji verdiği için daha dinç, enerjik his verir. Özellikle kaymak bal, ceviz gibi faydalı gıdalar ile tüketilirse elde edilen enerji daha doğal ve sağlıklı olacaktır.  Kaymak reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıklarının hafiflemesine yardımcı olduğu için rahatlıkla tüketilebilir. Kaymak kemik sağlığı için oldukça faydalı besinler arasında yer alır.  Kaymak, potasyum, A vitamini, kalsiyum, B12, fosfor, çinko, kas ve kemik yapısını güçlendiren vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırır. Özellikle gelişim çağındaki çocukların sağlıklı olması için kaymak tüketimi önemlidir. Kaymağın içerisinde riboflavin bulunur. Bu madde antioksidan özelliği ile birleşip toksin ve ödemlerin rahatlıkla atılmasına yardımcı olur.

Ballı Süt Neye İyi Gelir?

Ballı süt hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından sevilen içecekler arasında yer alır. Süt çok ısıtılmadan ılık olacak şekilde içine bal dökülür ve karıştırılır. Ballı süt çok fazla kaynamış sıcak süt ile yapılmamalıdır. Ballı süt faydaları arasında en bilineni mideyi rahatlatması ve erken uyumaya yardımcı olmasıdır.

Ballı süt mide sorunlarına iyi gelir. Vücutta gerginliğin azalmasını sağlayarak kişilerin gevşemesine yardımcı olur. Böylece bireyler rahatça uykuya dalar ve kaliteli bir şekilde dinlenmesini sağlar. Uykudan önce düzenli şekilde ballı süt içmek uyku problemlerinin azalmasını sağlayarak erken uyumaya yardımcı olur. Böylece bireyler hormonlar için en sağlıklı olan gece uykusunu kaliteli şekilde alır. Böylece kişiler daha sağlıklı ve dinç hisseder. Ballı sütün faydaları arasında kemik gelişiminin desteklenmesi vardır. Özellikle osteoporoz gibi kemik rahatsızlıklarına karşı kişiyi korur. Aynı zamanda ballı süt bağırsak enfeksiyonlarını iyileştirici etkiye sahiptir. Ballı süt faydaları arasında dikkat dağınıklığı yaşayan bireylerde konsantrasyonu artırır ve odaklanmaya destek olur. Aynı zamanda solunum yolu hastalıklarının rahatlamasını, öksürüğün azalmasını sağlar. Boğaz acısının giderilmesini, rahat bir şekilde uyumayı sağlayarak hastalıkların iyileşme hızlarını artırır. Kortizol hormonunun yani stresi azaltarak kişinin daha sakin olmasına destek olur. Ballı süt kramp, mide ağrıları, kabızlık gibi problemlerin doğal yol ile iyileştirilmesini sağlar. Hormonların düzenlenmesini sağlayarak iç organların sistemli ve sağlıklı çalışmasına destek olur.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir