Allık Nasıl Sürülür? | Allık Çeşitleri Neler?

Allık Nasıl Uygulanır? / Fırça Seçimi

Merhaba güzelleriiim, bloğuma hoş geldiniiz :))

Bugün size ne zamandır aklımda olan bir konuyu detaylı açıklamaya geldim: Allık Nasıl Sürülür? | Allık Çeşitleri Neler? Uzun zamandır allık kullanmayan, özel günler haricinde elimin pek gitmediği ürünlerin başında allıklar geliyordu. Ama son 6 aydır çok severek kullanmaya başladım. Bunda doğru teknik, yüz şeklini tanıma, ten rengine ve tipine uygun allık seçiminin etkili olduğunu düşünüyorum. Dilerseniz lafı uzatmadan Allık Nasıl Sürülür? | Allık Çeşitleri Neler? sorularının cevaplarına geçelim.

Allık Seçimi Nasıl Olmalı?
Allık Seçimi Nasıl Olmalı?

İçindekiler

Yüz Şekline Göre Allık Nasıl Sürülür?

 • Köşeli yüz şekline sahip biri olarak allıklarımı elmacık kemiklerimin çok az aşağısından uzun bir şekilde uyguluyorum.  Yanaklarıma getirmemeye çalışıyorum. İstediğim hatlı ve yumuşak bir geçiş olduğundan tercih ediyorum. Lakin siz biraz daha allığım belli olsun derseniz gülümsediğinizde elmacık kemiklerinizin üzerine de allık sürebilirsiniz.
 • Oval yüz şekline sahip olanlar dengede kalmalı… Yani elmacık kemiklerine allık sürülüyorsa yanak kısmını boş bırakmalı ya da tam tersi işlemi yapmalı…
 • Kalp şeklinde yüz şekline sahip olanlar ise elmacık kemiklerinin altından başlayarak kulak hizasına kadar allığı uzatabilir.
 • Yuvarlak yüz şekline sahip olanlar ise direkt yanak bölgesine allık uygulamadan kaçınmalı… Elmacık kemiklerinden kulak hizasına doğru allık kullanıldığında yüz hatları daha belirginleşecektir.
Allık Çeşitleri
Allık Çeşitleri
Allık Çeşitleri Nelerdir?
Allık Çeşitleri Nelerdir?

Allık Çeşitleri Nelerdir?

 • Toz Allıklar: Daha çok yağlı-karma ciltlerin tercih edebileceği allıklardandır.
 • Krem: Kuru ve normal cilt tipleri için uygun allıklardır.
 • Likit Allıklar: Dudak ve yanak için kullanılan ürünler de diyebiliriz. Kuru ciltlilerin daha çok sevebileceği yapıda allıklardır.
 • Kalem allık: Kuru ciltlerin pek anlaşamayacağını düşündüğüm fakat uygulama açısından kolaylık sağlayan allık türüdür.
 • Jel Allık: Sürüldüğü anda hemen uygulanması gereken aksi halde hemen kuruyan allık türüdür. Kuru cilt tipine ve akneli ciltlerin uzak durması gereken üründür.
 • Köpük Allık: Hafif, kolay uygulanabilen allık türüdür.
Ten Rengine Göre Allık Rengi Seçimi
Ten Rengine Göre Allık Rengi Seçimi
Yüz Şekline Göre Allık Sürme Teknikleri
Yüz Şekline Göre Allık Sürme Teknikleri

Ten Rengine Göre Allık Rengi Seçimi

Bu sorunsalın en kolay yolu spor yaptıktan sonra yanaklarınızda oluşan renkle uyumlu bir allık seçimi yapmaktır. Cildi sağlıklı, utanmış da kızarmış bir görünümü çok seven biri olarak solgun gösteren allıklardan kaçınıyorum. Açık tenli biri olarak benim tercihim açık, sağlıklı gösteren pembe allıklar favorim… Buğday tenliler için kahve tonlu pembeler, esmer için canlı kendini belli eden pembe allıklar doğru seçim olabilir. Cildiniz çok çok açıksa içinde kahvelik bulunmayan pembe allıklara bakabilirsiniz.

Allık Nasıl Uygulanır? / Fırça Seçimi
Allık Nasıl Uygulanır? / Fırça Seçimi

Allık Nasıl Uygulanır? | Fırça Seçimi

Ben genellikle ten makyajımdan fondöteni uyguladıktan sonra uyguluyorum. Eğer kontür ya da bronzer süreceksem ondan sonra tercih ediyorum. Bu aşamada kontür allık geçişi keskin bir görüntü sevmediğimden mutlaka dağıtıyorum ve geçişi yumuşatmaya çalışıyorum. Ayrıca allık uygularken en önemli kısım fırça seçimi… Yüz boyutuna uyacak büyüklükte fırça seçimi uygulamayı kolaylaştıracaktır. Daha çok açılı ve minnak fırça seçiyorum. Bunun için son zamanlarda sevdiğim fırça Wet n Wild Allık Fırçası ancak Avon’un allık fırçasını da çok seviyorum. Likit ya da krem allıkları uygularken sünger tercih ediyorum. Ten makyajımı oynatmadan cildimle bütünleşmesini sağlıyor. Umarım allıkla ilgili genel bilinmesi gerekenleri, aklınızdaki soruları giderebilmişimdir. 🙂

Pembe Allık Önerileri
Pembe Allık Önerileri

Bloğumdaki makyaj ürünleri incelemlerimi merak ederseniz Makyaj Kategorisine ışınlanabilirsiniz. 🙂

Bloğumu beğendiyseniz yeni yazılarımdan haberdar olmak için Instagram, Facebook ve Google Plus hesaplarımı takip edebilirsiniz. Hoşçaaakaalııın 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

2 yorum

 1. Çok güzel açıklamışsın kuzum, benim yüz sanırım kaLp yani tam anlamamakla birlikte, ama dediğin gibi uygulayınca daha iyi duruyor yüz şeklim 🙂

  1. Aiy çok sevindim yararlı bir yazı olmasına kuzum, teşekkür ederim geri dönüşün için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir