Boşanma Süreci Nasıl İşliyor?

Boşanma sürecinin gerçekleşebilmesi için çiftler arasında bir problemin resmilik kazanması ya da anlaşmalı şekilde boşanma gerekçesi gösterilip süreç başlatılabilir. Boşanma davalarında kanunlar Medeni Hukuk çerçevesinde belirtilir ve bu çerçeve içerisinde yer alan evlilik ilkelerine uyulmadığı takdirde çiftler boşanabilir. Çiftler anlaşmalı olarak boşanmak istediğinde iki taraftan biri direkt olarak dava açabilir. Anlaşmalı boşanma davalarında genellikle tek oturumda tamamlanabilir. Ancak çekişmeli boşanma süreçlerinde iki taraf da yıpratacak derece süreçler ağır izleyebilir. Bu durum yaşanmaması için çiftler orta yolu bularak boşanma süreçleri izlemesi önerilir. Aynı zamanda iyi bir avukat sayesinde süreç daha sağlıklı bir şekilde ilerler ve mahkemede hakim Medeni Hukuk çerçevesinde karar alarak çiftlerin boşanmaları sağlanır.
Boşanma süreçlerinin başlatılması için öncelikle mahkemeye boşanma dilekçelerinin verilmesi gerekir. Böylece boşanma işlemleri resmi olarak başlar ve bu dilekçenin verilebilmesi için detaylarının öğrenilmesi, nasıl boşanma dilekçesi yazılır o konuda bilgi edinilmesi önem taşır. Aynı zamanda boşanma ile ilgili bilgiler, nedenler ve aile içerisindeki geçim sorunları avukat ile görüşülerek mahkeme sürecinde neler olabileceği hakkında bilgiler alınır. Bu süreçte çiftler mutlaka avukatların yönlendirmelerini dinlemeli ve ona uygun hareket etmelidir. Özellikle büyük şehirlerde boşanma oranı daha fazladır. Yükümlülüklerin artması ile birlikte evliliklerde problemler çıkmaya başlayabilir. Bu durumda kişiler kendi fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak için boşanmak isteyebilir. Bursa’da yaşayan kişiler bursa boşanma avukatı olarak aratabilir. Bu durumda en güvenilir ve işinde uzman avukatlar ile çalışarak süreçlerin daha hızlı ve etkili şekilde ilerlemesine yardımcı olunur. Bunun dışında hızlı şekilde evliliğini sonlandırmak isteyenler Medeni Hukuk içerisinde belirtilen evlilik ilkeleri doğrultusunda yaşam süremediklerini beyan edebilir.

Bursa’da En Güvenilir ve Profesyonel Aile Avukatı

Bursa oldukça büyük ve yaşam kalitesinin yüksek olduğu şehirlerden biridir. Bireylerin yaşam kalitesinin artması ile birlikte aile içerisinde kişilerin birbirlerine karşı olan sorumlulukları fazla olmaktadır. Bunları kaldıramayan ve zamanla değişen kişiler mutlu olmak ve istediği şekillerde yaşamak için boşanma davası açabilir. Anlaşmalı boşanma ya da çekişmeli boşanma olarak boşanma davaları ikiye ayrılır. Bu süreçlerde sorun yaşamamak için profesyonel ve deneyimli aile avukatı ile anlaşma sağlamak önemlidir. Bunun için bursa boşanma avukatı ile anlaşarak istenilen şekilde davanın sonuçlandırılması sağlanabilir. Özellikle evlilik ilkelerine uyulmayan bir evlilik söz konusu ise çiftler arasında çekişmeli boşanma süreci izlenebilir. Evlilik ilkeleri nelerdir?
• İrade İlkesi: Çiftler evlenirken kendi kararlarını vererek bu birlikteliği gerçekleştirme hakkına sahiptir. Aynı şekilde ortak karar vererek ya da tek taraflı olarak boşanma talebi istenebilir.
• Kusur İlkesi: Eşlerden bir taraf ya da iki taraf da kusurlu davranışta bulunduysa boşanma talepleri hızlı şekilde kabul edilir.
• Temelden Sarılma İlkesi: Çiftler arasında evlilik huzur ve mutluluğun sağlanması esasına dayanır. Ancak temelden herhangi bir nedenle evlilik sarılabilir ve boşanma süreci başlatılabilir.
• Elverişsizlik İlkesi: Eşler birbirleri için psikolojik ve fiziksel olarak elverişli olması evliliğin sürmesinde etkendir. Ancak fiziksel ve ruhsal olarak eşlerden bir taraf elverişli değil ise boşanma gerçekleşebilir.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir