Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

Kemik Suyu Faydaları

Çocukların ve yetişkinlerin gelişimini olumlu yönde etkileyen besinleri tüketmek bağışıklığın kazanılmasına yardımcı olur. Özellikle hastalık dönemlerinde, kış mevsimlerinde beslenmeye dikkat ederek kişiler kendilerini korumalıdır. Kemik ilik suyu besleyici, geliştirici gıdalar arasında yer alır. Özellikle gelişim çağındaki çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesi için yemeklerde ilikli kemik suyundan faydalanılır. Kemik suyu hem besleyici özelliğe sahiptir hem de yemeklerin daha lezzetli olmasını sağlar.

Evde kolaylıkla ilikli kemik suyu yapılarak tüketilir. Ancak bireyler yoğun günlük rutinlerde kemikli su yapamadığı günlerde sağlıklı, organik olarak satılan markaları tercih ederek yemeklerinde kullanabilir. Peki, evde ilikli kemik suyu nasıl yapılır? Kemikli ilikler aslında bağ dokuları ile ortadan kırılan kuzu inciği, kuzu kemiği, kuzu gerdanların beyaz tendona, bağ dokular, kapsüllerin kaynatılması ve anında ya da sonradan kullanılması için buzlukta saklanması işlemlerini içerir. Bütün kemik ve varsa etler geniş bir tencereye alınır. Yarım saat kadar et ve kemikler kaynatılmadan bekletilir ve varsa kanların akıtılması sağlanır. Çeşme suyu yerine kaliteli içme suyu dökerek kemik ilik suyu ve etler kaynatılmalıdır. İçerisine kaya tuzu da ekleyerek besin değeri artırılabilir. Kısık ateşte kemik ılık suyu iyi kaynatılmalıdır. Sıcaklık üst seviyeye ulaştığında kemik ilik suyunun üst tabakasında beyaz bir yapı oluşur. Bu kef tabakası alınır ve yaklaşık olarak kemik ilik suyu üç saat kaynatılır. Kemik ilik suyu yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir.

Kemik Suyu Faydaları
Kemik Suyu Faydaları

Güvenilir Kemik İlik Suyu Gurme Kitchen Markasından Alınır!

Kemik ilik suyunun yapımında zamana ve emeğe ihtiyaç vardır. Aynı zamanda kemik ilik suyunun besleyici ve bağışıklık kuvvetlendirici özelliğinin olmasıyla pandemi dönemlerinde en sık tüketilen gıdalardan olmuştur. Kemik ilik suları en çok çorba, pilavlarda ölçek olarak kullanılır. Örneğin en sık yapılan yayla çorbası ya da mercimek çorbalarında isteğe bağlı olarak dana ilik kemik suyu ya da kuzu ilik kemik suyu tercih edilir. Böylece daha besin değeri yüksek ve faydalı yemekler tüketerek bağışıklık kuvvetlendirilebilir.

Kemik ilik suyunun en belirgin faydaları arasında bağırsaklara iyi gelmesi ve bağışıklığı kuvvetlendirmesi olarak bilinir. Bozulmuş bağırsak florasını onaran ve iyileştiren kemik ilik suyu çok önemli besin gıdalarından biridir. Aynı zamanda kemik suyu faydaları arasında şunlar vardır:

  • Bağırsak geçirgenliğini azaltarak sindirime yardımcı olur.
  • Kemik oluşumu, kaynamasına yardımcı olarak gelişimi olumlu etkiler.
  • Yeterince parçalanamayan ancak vücuda yararlı olan proteinlerin kana karışmasını sağlar.
  • Kemik ilik suyunun içinde fosfor, kalsiyum, magnezyum bulunur. Aynı zamanda amino asit, proline, anti flamatuar oranı oldukça fazladır.
  • Vücuttaki dokuların artması ve büyümesine yardımcı olur.
  • Kemik suyu içeriğinde kolajen, jelatin bulundurduğu için tırnak, saç, deriye oldukça iyi gelir. Saçları canlandırır, dökülmesini azaltır. Tırnakları güçlendirir.
  • Kemik ilik suyu dolapta rahatlıkla saklanıp istenilen zamanlarda kullanılabilir.

Yoğun iş dönemlerinde evde hazır olarak yapılamayan kemik suları Gurme Kitchen markasından alınır. Organik, güvenli sağlık koşulları tarafından hazırlanır. Kemikli ilik suyu hem yemeklere lezzet katar hem de bireysel gelişim için oldukça önemlidir. Kemik suyu kemiklere iyi gelir mi? Özellikle çocuklarda kol, ayak kırılmalarında kemiklerin daha çabuk kaynaması ve güçlenmesi için kemik ilik suyu tercih edilmelidir. Böylece hem kemikler daha çabuk iyileşir hem de vücudun dengeli ve sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanır. Kemik ilik suyu en çok kış mevsiminde, hastalık dönemlerinde tüketilir. Yemeklere lezzet katmanın yanı sıra oldukça faydalıdır.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir