Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır ve Tüm Merak Edilenler

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır ve Tüm Merak Edilenler

Dudak dolgusu dudaklarının inceliğinden, alt ve üst dudak asimetrisinden, şeklinden ve dudakta yaşlanmaya bağlı oluşan hacim kaybından yakınan bireylerin tüm bu olumsuzlukları kaldırmaya yönelik uygulanan estetik müdahaledir. Genellikle dudakları dolgunlaştırmak ve dudaklara nem kazandırmak amacı doğrultusunda gerçekleştirilir. Bunların yanında ayrıca kenarlarını belirginleştirmek, dudak çizgilerini gidermek amaçlı değişik tekniklerle uygulamalar yapılabilir. Kişilerin dudak yapılarına göre içine ve çevresine dolgular yapılmaktadır. Yapılacak uygulamalara, dudak yapınıza ve türüne göre dudak dolgusu fiyatları farklılık gösterir ve her klinik yapacağı dolgu işlemi için farklı ücretler belirleyebilir ancak diğer estetik operasyonlara göre daha uygundur.

İçindekiler

Dudak Dolgusu Öncesinde Neler Yapılmalı?

Öncelikle dudak dolgusu işlemi yaptırabilmek için 18 yaşını geçmiş olmak gerekir. Ancak doktorunuz tarafından yapılacak gerekli tetkiklerden sonra işlem uygulamasına geçebilirsiniz. Tedavi öncesinde doktor ile hasta uygulanacak işlemin şekline ve yöntemine birlikte karar vermelidir. Genelde doktorlar hastaya kolay şekil verilebilen, geçici ve doğal bir yöntem olan hyaluronik asit ile dolgu yapmayı önerirler. Kan pıhtılaşma sorunu olanlara, ağız bölgesinde uçuk olanlara, sinir ve kas hastalığı olan kişilere dudak dolgusu işleminin yapılması tavsiye edilmemektedir. Eğer ki sigara kullanıyorsanız da yapılacak olan işlemden bir hafta önce sigarayı bırakmalı, kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalı, en az üç gün alkol tüketilmemiş olmalı ve doktorunuzun talimatlarını dikkatlice yerine getirmelisiniz.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu yapılmadan önce acıyı en aza indirmek için dudak bölgesine anestezi kremi sürülür ve bu kremin etki etmesi 20 dakika kadar sürer. Dudakların uyuşmasının ardından ince iğneler yardımıyla uygulanmak istenen dolgu dudağın içerisine enjeksiyon şeklinde uygulanır. Sırt üstü uzanmanız istendikten sonra doktorunuz tarafından dudaklarınıza dolgu enjekte edilmeye başlanacaktır. Bu işlem uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır ve dudak dolgusu işlemi sadece 10 veya 15 dakika kadar sürecek basit ve son derece güvenli bir uygulamadır. İşlem esnasında bir problem ile karşılaşılmadığı sürece ortalama süre bu olacaktır.

Dudak Dolgusu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulanan işlem uzun süre beklemenize gerek kalmadan anında sonuç verecektir. Dudak dolgusu sonrası klinikte doktor gözetiminde kalmanız gereken olası bir durum yoksa ilk günden itibaren evinize dönebilirsiniz. Uygulanan işlem sonucunda yüz kaslarınızda ve mimikleriniz de kayıp yaşanmaz, oldukça vücut dostu bir tekniktir. Fakat uygulama sonrasındaki süre içerisinde dolgu uygulanan bölge ovuşturulmamalı ve en az 24 saat süresince uygulama bölgesine masaj yapılmamalıdır. Dudak dolgusu yapıldıktan sonra iğne ile yapılan bir uygulama olduğu için ister istemez hafif bir şekilde şişlik olacaktır. Hatta iğnenin girdiği yerlerde hafif hafif morluklar da olabilir fakat bu morluklar 2 gün içerisinde kaybolacaktır. Oluşan morluklara iyileşme süresinde en iyi yapılacak müdahalelerden biri de soğuk uygulamaktır. Bu yüzden 2 günlük iyileşme süresinin hızlandırmak için dudaklarınıza buz tutabilirsiniz veya doktorunuzun vereceği ilaç ve nemlendirici kremleri kullanabilirsiniz. Belirli bir süre dudaklarınızı dikkatli hareket ettirmelisiniz, aşırı soğuk- sıcaktan ve denize girmekten kaçınmalı, güneşten korunmalı ve makyaj yapmaya ara vermelisiniz. Bununla birlikte dudaklarınızın formunu korumak için de birkaç hafta yüzüstü yatmamaya özen göstermelisiniz. Dudak dolgusu yaptıranlar en az 2 saat birşey yememeli ve içmemelidir.

Dudak dolgusu uygulandıktan sonra maksimum kullanım süresi 5 ila 6 ay arasında değişmektedir yani bu aslında kalıcı bir uygulama değildir. Çünkü dolgu maddesi dudak içerisinde emilerek yok olacaktır. Bu nedenle dudakların dolgunluğunun devamı için bu süre sonunda dolgu işleminin tekrarlanması tavsiye edilir. Bu, küçük bir estetik müdahale olsa da alanında uzman bir doktorun üstlenmesi sağlığınız açısından önem taşır. Tüm estetik operasyonlarınızda olduğu gibi dudak dolgusu için de Alpaslan Topçu’ya güvenebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz

3 yorum

  1. Bu konu en çok merak ettiğim konular arasında yer alıyordum.
    Ayrıntılı okuyunca şimdi anlamış oldum.
    Bilgiler için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir