Evcil Hayvan Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evcil Hayvanlar

Bireylerin en güvenilir ve en samimi dostları evcil hayvanları olabilmektedir. Özellikle tek çocuk büyüyen ve yalnız yaşayanlar için evcil hayvanlar bir yoldaş olmaktadır. Kişilerin hangi hayvana düşkün olduğu farklılık gösterebilmekle birlikte bakımının sorumluluğunu alabileceği hayvanları sahiplenmeleri önem taşır. Örneğin köpek bakımı için günlük belirli saatlerde tuvalet ve hareket ihtiyacı için yürüyüşe çıkarılması gerekir. Ancak kedi bakımında böyle bir zorunluluk yoktur. Kedilerin evden kaçma ihtimallerine karşı sineklik yaptırılması ve düzenli olarak mamaları, su verilmeleri gerekir.

Evcil hayvanların bakımının düzenli olarak yapılması, sağlık kontrollerinden geçirilmesi dostlarımızın uzun süre sağlıklı şekilde bizimle olmasına yardımcı olur. Genel olarak evcil hayvan bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli kriter periyodik olarak veterinere götürülmelidir. Özellikle evcil hayvanlar insanlar gibi bir süre sonra tüm organları kontrol edilmeli, iç ve dış parazitlerinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Herhangi bir sağlık problemi varsa önceden teşhis edilip tedaviye başlanmalıdır. Bu kontrollerde ağız, diş bakımı, kilo ve boy artışı gibi fiziksel özelliklere bakılır.

Hayvanların belirli olarak veterinere götürülmesi ve gerekli aşılarının yapılması hem hayvan dostlarımız hem de insanlar için oldukça önemlidir. Bu aşılar evcil hayvanları parazit ve hastalıklara karşı korur. Hayvanların aşı sıklığı ve hangi aşıların uygulanıp uygulanmaması gerektiği veteriner belirler.

Evcil Hayvanlarla Bağ Kurma

               Hayvanların doğasına uyacak şekilde bol yeşillik, doğa ve park içinde yerleşim alanı olması onlar için oldukça önemlidir. Sahipleri ve farklı arkadaşları ile bağ kurmak için oyun alanlarına ihtiyaç duyan evcil hayvanlar yeşil, doğa içinde olmaktan hoşlanır. Aynı zamanda onların gelişimi ve eğitimi için farklı çeşitlerde oyuncaklar vardır. Bu oyuncaklar sayesinde daha kolay şekilde eğitilebilir ve tuvalet eğitimi için alıştırmalar yapmak mümkündür.

Son zamanlarda evcil hayvanlarda ortak görülen problemlerden biri kilo artışı olarak bilinir. Bu kilo artışı ilerleyen zamanlarda hayvanlarda çeşitli sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle veterinerin önerilerine uygun şekilde mama ve çeşitleri verilmelidir. Hayvanların kilo kontrolü sağlanarak kilo alma durumunda veteriner önerisinde perhiz uygulanmalıdır.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir