Evde Egzersiz Yapma

Spor Öncesi Motivasyon

Merhaba dostlarım,

Bugün sizlere evde spor yaparken nasıl motive oluyorum, evde düzenli spor yapmak isteyenlere kendi deneyimlerimi aktaracağım. Intagram’dan takip ediyorsanız nerdeyse her gün pratik yapmaya çalıştığımı biliyorsunuzdur. Hatta düşmelerime tanık oluyorsunuz ve bu benim için çok keyif verici 😀 Çoğu günler yoga yapsam da bazen pilates yapıyorum bazen de ip atlıyorum. Bazen hepsini karıştırıyorum kendimi yormayacak şekilde… Pandemi döneminde evde olduğumuz için ve onun öncesinde de düzenli spor alışkanlığım olduğundan evde egzersiz yapmak çok zor olmadı açıkçası… Ancak Intagram’dan gelen yorumlarda nasıl motive ediyorsun kendini diye sorular gelmeye başlayınca kısaca bloğumda değinmek istedim. Dilerseniz evde düzenli egzersiz yapma yöntemlerine geçelim.

Evde Egzersiz Yapma
Evde Egzersiz Yapma
Evde Spor Yapma Yöntemleri
Evde Spor Yapma Yöntemleri

İçindekiler

Evde Spor Yapma Yöntemleri

Yeni başlayacaksanız ve evinizde hiçbir spor aleti yoksa sorun etmeyin. Pilatesle ya da başlangıç seviyesinde yoga, yin yoga vs deneyebilirsiniz. Bununla ilgili youtube’da bir sürü video var hatta pandemi döneminde birçok antranör canlı yayınlarda ya da online ders vererek evde hareketli kalmamıza yardım ediyor. Onları takip ederek derslere katılabilirsiniz. Ama benim gibi zamanı kendime göre ayarlayayım, istediğim sporu dilediğim gibi, kendi bedenime göre yapayım derseniz videolardan yardım alabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta adımları doğru takip etmek, pozlara doğru girebilmek aksi halde sakatlanma durumları yaşayabilirsiniz. Bu süreçte düzenli ve istekli hareket ediyorsanız spor malzemeleri alabilirsiniz. Başlangıçta benim hiç spor malzemem yoktu ancak düzeni oluşturduktan ve devamlı spor yaptığım için gerekli olan tüm malzemeleri zamanla aldım. Bu yüzden spor yapmak için illa mat, ağırlık, blok, kemer vs gerekli değil. Ben başlangıçta halı üzerinde yapıyordum, blok gerektiğinde kalın kitaplar, kemer gerektiğinde bornoz kuşağı kullanıyordum. Bu yüzden malzemelere takılmayın 🙂

Evde Motive Spor Yapmak
Evde Motive Spor Yapmak
Spor Öncesi Motivasyon
Spor Öncesi Motivasyon

Evde Motive Spor Yapmak

  • Kendi sevdiğiniz sporu bulun! Ben yoga yapmayı çok seviyorum. Bedenimi dinleyerek, bazen sınırları zorlayarak ama kendimi yıpratmadığım ve ruhuma, fiziğime iyi geldiği için çok seviyorum. Spor yapmak benim için kan ter içinde kalmak değil, arada nefesler alabildiğim, rahatlayabildiğim alan olması iyi geliyor. Siz de durum tam tersi olabilir. Neyi seviyorsanız onu bulmaya çalışın.
  • Kendinizi çok fazla hırpalamadan egzersiz yapın! Bedenin sınırlarını bilerek spor yapın. Ani hareketlerden, özellikle ısınmadan hareket etmekten kaçının. Sizde benim gibi yoga yapıyorsanız özellikle ısınmadan bakasana, ters duruş vs denemeyin. Vücudun ritmini artırın sonra oyununuza devam edin.
  • Spor yaparken de anın tadını çıkarın! Bedeninize bakın nasıl tepki veriyor, o an hareket halinde olduğunuz için, bedeniniz buna izin verdiği için şükredin, bedeninize teşekkür edin! Unutmayalım ki en değerli evimiz bedenimiz ve ona elinizden geldiği kadar şefkatli davranın!
  • Gerçekçi motive edici bir hedef belirleyin! Bu kilo vermek olabilir, daha fit görünmek, daha fazla esnemek, bir pozu yapabilmek olabilir. Tamamen sizin fiziksel ve ruhsal olarak ne istediğinize bağlı! Ama bir hedefinizin olması her gün spor yapmak için bir nedeniniz olmasını gösterir. Benim motive olmamı sağlayan şey sınırlarımı zorlamak, istediğim pozlara daha rahat ve esnek şekilde girebilmek, kontrolümü sağlayabilmek…
  • Kendinize bir saat ayırın! Nelere vakit ayırmıyoruz ki kendimize ayırmayalım değil mi? 🙂 Bahaneye yer yok, günün belli bir saatini spor saati olarak değerlendirin ve sporunuzu yapın. O saat sizin spor saatiniz olsun. İster sabah, ister akşam olsun fark etmez sizin isteğinize bağlı! Ben genellikle 22.00-23.00 arasında mutlaka matta olmaya çalışıyorum. Eğer uyuyorsam ya da yatmaya karar verdiysem ertesi gün farklı pozlar ya da ip atlama vs gibi aktiviteler ekleyerek önceki günü telafi etmeye çalışıyorum.
  • Spor yapmayı kendinize yatırım yapmak gibi düşündüğünüzde yapamadığınızda vicdanınız rahat etmiyor. Bu yüzden sporu geçici bir şey olarak görmeyin spor sizin bir parçanız haline geldiğinde bahaneye de yer kalmıyor.
  • Spor yaparken aralarda video, fotoğraf çekmek işe yarayabilir. Özellikle öncesi sonrası fotoğraflar için gerekiyor hem de gelişiminizi görmenizi sağlıyor. Nerede yanlış yapıyorsunuz görmenizi sağlıyor hem de ne çalışmanız gerektiğini gösteriyor. O yüzden sporu pasif değil aktif şekilde yapmak motive olmayı sağlıyor.
  • Spor aynı zamanda mutluluk hormonu üzerinde etkili ve düzenli, kaliteli uykuyu sağlıyor. Kaliteli uyku hepimiz için çok önemli, günü güzel geçirmek kaliteli uykuya bağlı bence… Bunu spor o kadar etkili şekilde yerine getiriyor ki anlatamam. Aynı zamanda kaliteli uyku için sabah erken kalkıp gece uykusunu almakta saklı… Hatta erken kalkmakla ilgili bir yazım da vardı, okumak isterseniz Sabah İnsanı Olmak | Erken Uyanmak yazıma bakabilirsiniz.
  • Spor hayata daha pozitif bakmamamızı ve kaliteli bir yaşam sürmemizi sağladığı için geçici spor programları değil gerçekçi ve kalıcı egzersiz düzeni yapmalıyız.
  • Spor yaparken kendinize inanın, şefkatli davranın, zorlandığınızda hemen pes etmeyin. Birden vücut esnemeyecek bir hareketten sonra zorlanabilirsiniz ama sonrasında daha kolay olacaktır. Deneyin ancak vücudunuzu dinleyerek, onun izin verdiği ölçüde hareket edin. Düştüyseniz (ki Intagram’da benim kaç kez düştüğümü görmüşsünüzdür 😀 ) deneyin, kormayın. Düşe kalka büyüyor, güçleniyor vücut… Hayat gibi aslında deneyimleyerek barışıyoruz, tanışıyoruz bazı şeylerle… O yüzden pes etmeyin, kolay yolu seçmeyin. Unutmayın ki kendinize en gerçek değeri, şefkati kendiniz verebilirsiniz bunun farkında olarak spora devam edin!
Evde Spor Yapmak
Evde Spor Yapmak
Spor Motivasyon Yazıları
Spor Motivasyon Yazıları

Bir sonraki yazımda görüşürüüüüz, sizi seviyoruuum 🙂 Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir