Genital Temizlik Nasıl Yapılır? /Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlığımızı etkileyen önemli faktörlerden biri genital temizliktir. Kadınların özellikle dikkat etmesi gerek çünkü hassas olan bir bölgede özellikle çoğu kimyasal madde içeren ürünleri kullanmak çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Bu konuda bazı youtuberlarda gördüğüm firmalardan gelen ürünleri reklam yapıp onlardan faydalanmasını sağlamaları fakat bu ne kadar doğru diye düşünürken ufak bir rahatsızlık geçirmemle soluğu doktorda aldım ve bazı konuları doktoruma danıştım.

Kadınlarda genital temizliğin doğru yapılması önemli çünkü vajinanın ph’ı sabit ve yararlı bakteriler mevcut. Herhangi sabun, içerisinde çok fazla bazik özellik gösteren kimyasal maddeler vajinayı korumasız hale getirir ve size faydadan çok zarar getirir. Çünkü vajinanın ph değeri bozulduğunda korumasızlaşır ve enfeksiyona hastalıklara açık hale gelirsiniz. Özellikle vajinal duşdan uzak durmalısınız yani vajinanın daha iç kısmını yıkamak doğru değil. Peki genital temizliği nasıl yapacağız? Su, doğal temizleyici yağlar (doktorumdan duyduğumda ben de şaşırdım kabul 😀 ), asit özellik gösterdiği için sirke ile temizliğinizi yapabilirsiniz fakat dediğim gibi vajinanın iç kısmından uzak durarak.

Genel temizlikten sonra günlük yaşantımızda dikkat etmemiz gereken birkaç nokta daha var. Genital bölgenizin gün içinde kuru olmasına özen gösterin aksi takdirde mantar gibi çeşitli enfeksiyonlara davetiye çıkarabilirsiniz. Pamuklu iç çamaşırı tercih edin ve olabildiğince iç çamaşırınızı sık değiştirmeye çalışın. Adet dönemlerinizde tampon kullanıyorsanız bakteri oluşumuna çok elverişli bir ortam yaratıyorsunuz eğer kullanıyorsanız da sık sık tamponunuzu değiştirin. Amerikada uzun saatler tamponunu çıkarmayan bir kadın hastenelik olmuştu o yüzden adet dönemlerinde de temizliğe önem vermeli tampon ve pedlerinizi sık sık değiştirip vajinayı dışından yıkamak daha hijyenik olacaktır.

Genital hastalıklardan korunmak istiyorsanız önemli faktörlerden biri beslenmenize dikkat etmeniz. Sebze, meyve protein ağırlıklı beslenmek ve süt, yoğurt gibi yiyecekleri tüketmek vajina flora dengesini korumakta büyük işlev görür. Bağımlılık yapan alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmalısınız. Çünkü bu tür maddeleri kullanmak kadın hastalıklarına zemin hazırlayıp bağışıklığınızı düşürecek bu yüzden sık sık hastalanmanıza sebep olabilir. Son olarak dar elbiselerden kaçının ve kesinlikle genital bölgenizi; sabun, duş jeli, bazik içeriğe sahip ürünlerle temizlemeye çalışmayın.
Sağlıklı günler !

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir