Granit Tencereler Sağlıklı mıdır?

Granit Tencere

Çelik, teflon ve seramikten sonra granit mutfak gereçleri günümüzde popülaritesini gittikçe artırıyor. Artan popülaritesinde çeliğe karşı yapışmaz özelliği, teflon ve seramiğe göre ise daha dayanıklı oluşu etkili oluyor. Elbette tanecikli ve pürüzsüz yapısı ile benzersiz yüzeyi ve geniş renk çeşitliliğinden gelen avantajını da göz ardı etmemek gerekiyor. Sağlıklı ve güvenilir malzemelerden üretilen granit tencere seti çeşitleri ve mutfak gereçleri ile öğünler çok daha keyifli ve lezzetli hale geliyor. Karaca granit tencere seti, tava çeşitleri ve cezve, demlik, sütlük gibi mutfak gereçleri ile günün her saati sağlıklı ve lezzetli yemekler sizleri bekliyor. Üstelik pratik temizleme avantajı sayesinde artan zamanınız da size
kalıyor.

İçindekiler

Granit Tencere Çizilirse Ne Olur?

Malzeme olarak son derece sağlam bir malzeme olan granit; çizilmeye, darbeye ve aşınmaya karşı dirençlidir. Ekstra güçlendirilmiş yüzeye sahip tava ve tencere seti granit ürünler oldukça uzun ömürlüdür. Granit tencerelerin yüksek ısıya dayanıklı silikon mutfak gereçleri ile kullanılması uygundur. Her ne kadar sert bir şekilde uygulanmadığı sürece çelik gereçler ürünlere anında zarar vermese de uzun bir kullanım için bu materyallerden uzak durmak gerekir. Temizliği oldukça pratik olan granit tencere takımı ve mutfak gereçlerinin aşındırıcı temizlik ürünleri ve malzemeleri ile temizlenmesi de önerilmez. Hijyeni için bulaşık makinesinde yıkamanız ya da yumuşak bir sünger ve bulaşık deterjanı yardımıyla yağ ve kirlerini arındırmanız yeterli olacaktır.
Tüm hassasiyetinize rağmen granit tencere ya da tavanızın yüzeyinde bazı çizikler ve aşınmalar meydana gelmiş olabilir. Böyle bir durumda ne yapmanız gerekir? Granit ürününüz doğal ve sağlıklı malzemeler kullanılarak imal edilmediyse aşınma ve çizilme durumunda çeşitli kimyasal maddeler açığa çıkabilir. Sadece kaplamasında granitin kullanıldığı teflon ürünler ısı ile temas halinde sağlığa zararlı bileşenler gıdalara karışarak sağlıksız durumlara zemin hazırlayabilir. Bu nedenle ne olursa olsun kullanım ömrünü doldurmuş, aşınmış ve yıpranmış mutfak gereçlerinin kullanılmaya devam edilmesi tavsiye edilmez.

Granit Tencere Temizliği Nasıl Yapılır?

Granit ve döküm granit tencere seti ile mutfak gereçlerinin temizliği oldukça pratiktir. Yanmaz, yapışmaz ve leke tutmaz güçlendirilmiş pürüzsüz yüzeyi sayesinde yemekler az miktarda yağ ile tam kıvamında kolayca pişer. Bu özelliği ürünlerin temizliğinin de kısa sürede yapılmasına olanak sağlar. Granit mutfak gereçlerini bulaşık makinesinde gönül rahatlığı ile yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinesinde yıkanması her ne kadar kolaylık sunsa da elde yıkama yaparak ürünün kullanım ömrünün uzamasını da sağlayabilirsiniz. Elde yıkama yaparken bulaşık süngerinin yumuşak kısmı ile ideal bir temizlik elde edebilirsiniz. Özel yüzeyi ovalama yapmadan kalıntıları arındırmanıza olanak sağlar. Granit mutfak gerecinizin yüzeyinde kalıntılar mevcutsa ürünü ılık suda bir süre bekleterek etkili sonuç alabilirsiniz. Son olarak temizleme işlemini ürün sıcakken yapmamanız kaplamanın ömrü açısından son derece önemlidir. Soğuduktan sonra temizliğe başlamanız kaplamanın zarar görmesini engeller.

Granit Tencere Yapışmaması İçin Neler Yapılır?

Granit tencereler yapısı itibariyle yapışma ve yanmaya karşı dayanıklıdır. Bununla birlikte yanlış ve uzun süreli kullanım sonucu ürünlerde yapışma meydana gelebilir. Granit tencere ve tavalarda yapışmanın önüne geçmek için ürün temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Her kullanım sonrası etkili bir şekilde ürün yüzeyini temizlemeniz önemlidir. Ayrıca ani ısı değişimlerinden kaçınarak yapışmaların önüne geçebilirsiniz. Çünkü ani ısı geçişleri ürünlerin yüzeylerine zarar verebilir, bu ise granit tencere ve tavaların yapışmaz özelliğinin bozulmasına neden olabilir. Mutfağınızı renklendiren, öğünlerinizi lezzetlendiren tüm granit mutfak gereçleri Karaca’da! Hemen granit tencere seti fiyatları ile granit tencere fiyatlarını inceleyin, arzu ettiğiniz ürünleri belirleyin, Karaca granit ile sağlıklı ve pratik günlerin keyfini çıkarın!

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir