İshali Neler Geçirir?

Merhaba bloğuma hoş geldiniz 🙂

Bugün çok farklı bir konu ile sizlerleyim. Özellikle sağlık konusunda dikkat etmeye çalışsam da son bir senedir mustarip olduğum ishal ile ilgili kendi deneyimlerimi, araştırmalarımı derleyebileceğim bir yazı yazmak istedim. Özellikle vize sınavlarımın olduğu dönemde karın ağrısı ve ishal şikayetim vardı. Doktora gitmek istemedim çünkü vaktim yoktu ve işin  açığı liseye başlamadan o kadar çok doktor yüzü gördüm ki hastalandığımda kendi kendimi tedavi etmeye, sorunumu gidermeye çalışıyorum. Ama tabii ki çok şiddetli ve dayanılmaz ağrılarda, şikayetlerde doktora gidiyorum bu hiç doktora gitmiyorum anlamına gelmiyor.

Son bir senedir özellikle heyecanlandığımda, stresli zamanlarımda ve midemi aşırı derecede zorladığımda ishal olduğumu fark ettim. Öyle ki gösterinin ortasında ya da yolda oldukça zor durumlarda kaldığımı bilirim hatta gittiğim yerde ya da yeni bir yere gidiyorsam sürekli en yakın tuvaletin haritasını çıkarıyorum kafadan… Ya Mary bu da uzun uzun anlatılır mı derseniz efenim anlatılır çünkü önemli bir konu… Kuzenim sırf ishal yüzünden kaç hafta hastanede yattı ve tedavi süreci devam ediyor. Ben şu an kendimi iyi hissettiğim için doktora gitmiyorum ama işler beklemediğim yerlere ulaşmadan tekrar ederse mutlaka doktora görüneceğim. Siz de sık sık ishal oluyorsanız ve geçmiyorsa zaman kaybetmeden hemen doktora gidin çünkü yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkiliyor.

İshali geçiren yöntemlerime geçmek istiyorum.

 • İshal su kaybına neden olduğu için bol bol su için. Su içersem daha fazla tuvalete gitme isteği olur diye düşünmeyin çünkü o an vücudun suya daha çok ihtiyacı var. Hatta içilecek suyun kaynatılıp içilmesi ya da temiz olmasına dikkat edin. Özellikle bazı dönemler çeşme suyu ishali tetikliyor bu yüzden hastalandığınızda hazır su içmenizi öneririm.
 • Posalı yiyecekler ishalin geçmesinde çok etkili bizzat deneyimledim. Özellikle haşlanmış patates, pirinç lapası, havuç, yoğurt çok iyi geliyor. Bir de muzu unutmamak gerekiyor hem vitamin açısından oldukça zengin hem de ishali kısa sürede geçiren meyvelerden. Ayrıca muz potasyum açısından da oldukça zengindir.
 • İshalken bir de uzak durmanız gereken yiyecek içecekler var. Bunların başında yağlı yiyecekler ve kahve geliyor. Ben sınav dönemimde günde en az 3 bardak kahve içtiğim için büyük oranda ishalimi tetiklemişti. Arkadaşlarım sürekli kahveyi çiğ ye dese de cesaret edememiştim. Ama siz hemen etkili çözüm isterseniz kahve yiyebilirsiniz.
 • Bir de dışarıdayken sürekli ishal olduğum için kola içmek durumunda kalıyorum ki vücudumun hiç sevemediği ama sürekli maruz kaldığı içecek olmasından içtiğimde vicdan azabı çekiyorum. Ama kola yerine leblebi yediğimde hem daha sağlıklı oluyor hem de ishalimin hemen geçmesini sağlıyor. Leblebi de oldukça etkili onu da atlamamak gerek.
 • Benim gibi sebze yemeklerini çok seviyorsanız ishalken ara vermenizde fayda var. Özellikle brokoli, lahana gibi yiyeceklerden uzak durun. Ayrıca süt de ishali tetikleyecektir.
 • İshal ile birlikte ağrı, kusma, halsizlik varsa mutlaka doktora gidin çünkü ne kadar erken tedavi olursanız yaşam kalitenizi de o derece korumuş olacaksınız.

Benim deneyimlerim ve araştırmalarım bu şekildeydi. Sizler ishal olduğunuzda neler yapıyorsunuz? Benimle yorum olarak paylaşın lütfen!  Bloğumu beğendiyseniz “takip et” butonundan, instagram, facebook, pinterest ve Google + ile takip ederek yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın, hoşçakalın 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

12 yorum

 1. Bir yerde okumuştum, kızılcık şurubu, marmelatı ishale çok iyi geliyor diye. Çevremde bu konuda rahatsızlık yaşayanlara önerdim ve fayda gördüler.

  1. Öyle mi? Kızılcık şurubunu hiç duymamıştım ben de deneyeyim. Çok teşekkür ederim 🙂

  1. Ablacığım bu aralar poğaçaya sardım ama kilo almamak için fazla kaçırmamaya çalışıyorum 🙂 Zaten artık önerdiklerim de fayda etmemeye başladı yakında doktora gideceğim.

 2. Çok geçmiş olsun canım. Bizde nane demlenir içilir böyle ishal olunca. Bir de söylediğin gibi pirinç lapası da çok iyi geliyor. İshal çok tehlikeli bir durum aslında. Bizim çocuklardan ikisini ishalden dolayı gece vakti hastaneye kaldırdığımız olmuştu. Su kaybından komaya bile girile biliniyor Allah korusun.

  1. Umman Hanımcığımm, çok haklısınız önemli bir hastalık zaten bu önerdiklerim de artık fayda etmemeye başladı doktora gideceğim. Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için 🙂

 3. Sevgili kızım. Öncelikle geçmiş olsun diyeyim. Sendekinin stres kaynaklı olduğunu düşünmek istiyorum. Hassas olduğun için olabilir. Torunum da vizelerinde bizi paniğe sokuyor. Bu kadar mı gerilir insan. Başarılı aslında ama bunu asıl babasına kanıtlamak için yapıyor, biz anneyle farkındayız. Allerjik bünyesi var, midesi ve ardından bağırsaklar allak bullak oluyor. Tabii ilaçların dışında sık sık su servisi yaparız. Çok önemli bir konu. Her şeyden bahsetmeliyiz ki, bilmediklerimizi de öğrenelim yavrum. Emeğine sağlık ve dilerim sık yaşamazsın bu durumu. Sevgiler canım 🙂

  1. Canım Ece ablacığımmm çok teşekkür ederim. Torununuza da çok geçmiş olsun, sürekli devam eden bir problemse mutlaka doktora gidin çünkü benim ki iyice ilerledi ve yakında doktora başvuracağım ablacığım. Ellerinizden öperim, çok sevgiler <3 🙂

 4. Çok geçmiş olsun öncelikle. Ben de patates ve muz kullananlardanım. Hep faydasını görmüşümdür. Benim kuzenimin hiç geçmeyen ishali vardı bi ara sürekli kilo kaybı yaşıyordu. Doktora gitmesini önerdik iyi ki de öyle yapmışız. Yapılan testler Çölyak hastası olduğunu gösterdi. Şimdi yediği besinlere dikkat etmeye başlayınca toparlandı. Stres her şeyin sebebi aslında. Vücudumuzun bütün dengesini bozuyor. Umarım en kısa zamanda eski sağlığına kavuşursun. Sevgiler..

  1. Aslında doktora gitme kararı almıştım fakat şu sıralar kendimi iyi hissedince vazgeçtim. Dediğiniz gibi stres ve yoğunluk insanın sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir