Kendime Notlar

Hayattan Öğrendiklerim

Merhaba dostlarııım, bloğuma hoş geldiniiiz 🙂

Birkaç gündür keyfim yok ve bu süreçte kendimi dinlemeye çalışıyorum. Bolca film izliyorum, spor yapıyorum, çizim yapmaya başladım bu arada, bolca çizim yapıyorum. Pandemiden dolayı sıkışmış hissederken aslında beni sarsan olayların gelişmesi kararlar almama neden oldu. Bu süreci en az hasarla atlatmak istediğimden sevdiğim yazarların kitaplarını okuyorum, şiirler dinliyorum. Ancak bugün bloğumun sohbet kısmında gezinirken yine kendi kendime şifa olduğumu fark ettim. Bir nevi burada sizlerle olmak amacı taşısam da dönüp aynı yazılarımı okumak bana da iyi geliyor. Zamanında böyle düşünmüştüm, demek ki zamanında başarmışım şimdi de başarırım duygusu geliyor. O yüzden iyi ki bloğa devam etmişim ve iyi ki sizlerle yolum kesişiyor. <3

Kendime Notlar
Kendime Notlar

Bugün Nil Karaibrahimgil’in İyi gelen yazılar kitabına başladım. Başarılı ve kararlı insanların özelliklerinden bahsediyordu. Ben de bugün kendime neler söylemek isterdim onları listeleme kararı aldım. Belki ilerde yine sıkışırsam dönüp okuyabileceğim yine elimden tutan notlar olsun istedim. Hem de benim gibi hisseden dostlarım varsa şifa olsun diye niyetlendim. Geçmişteki kendime seslenmek istedim başta sonra dedim ki onu değiştiremem. Gelecekteki Meryem’i de bilemem. En iyi tanıdığım ve hissettiğim akışta olan bugünün Meryem’ine seslenmek amacım… Sizde kendiniz için bir Word dosyası açıp kendinize seslenebilirsiniz, inanın çok iyi geliyor. Gevezelik etmeden kendime notlarıma geçiyorum.

Kendime Öğütler
Kendime Öğütler

Kendime Notlar | Öğütler

 • Korkma, içinde bulunduğun zorlu durum geçecek. Nasıl ki her zorluğu bir şekilde atlattın, bu günlerden de güçlenerek çıkacaksın.
 • Umutsuzluğa kapılma! Senin için neyin iyi neyin kötü olduğunu bilemezsin. Bunu en iyi gösterecek şey zaman ve hayat…
 • Sabret! Her güzelliği sabrederek kazandın. Demek ki istediklerin için henüz zaman olgunlaşmadı.
 • Ailenle, sevdiklerinle bütünleş! Sevdiklerinden destek almak dünyanın en güzel hissi! Bunu yaşamaktan, destek istemekten çekinme! Eğer kimseniz yoksa da kendi kendinize her şekilde yetersiniz ve kendinize şefkatli davranmayı bırakmayın!
 • Önyargılardan, kalıplardan, karşılaştırmaktan kaçın! Bu üç tuzak insanı kendisine düşman eder. Sakın bu hataya düşme! Kendine şefkatli, anlayışlı davran! Biliyorum insanın kendisine şefkatli davranması daha zor ama başardın mı bir kere iç dünyandaki zenginliği keşfetmek muazzam!
 • Hobilerini asla bırakma! Sana iyi gelen şeyleri bul ve en zor zamanlarında onlardan yardım almaya devam et!
 • Yapmak istediklerin için mücadele et! Üşengeçliğe kapılırsan bu hayatı yaşayamazsın. Yaşayamamak, deneyimleyememek insanı belli bir süre sonra üzer ve güvenini kaybetmesine neden olur. Bazen olmaz, çabalarsın istediğin gerçekleşmez ama en azından denemiş olursun ve bu deneyimleme yolu asıl hazdır!
 • Kendine dışarıdan bak! Hatalarını bul, neyi yanlış yapıyorsun kabul et ve değiştir. Hatalar bizim yapmamız için var ve olayları büyütme, ilerlemeye devam et! Şefkatli davranmayı bırakma!
 • Bütünleş! Her şeyle, yaptığın işle, sevdiklerinle, hobilerinle! Yemek yerken bile zevk al, tat al, hislerini yaşa! Hislerini yaşayamazsan kaybolursun!
 • Dinlenmeye ihtiyacın olduğunu da unutma! Bazen durmak gerekir kabul et, beklemek gerek, kendine kulak vermen gerek…
 • Modun düşük mü, aç en sevdiğin müziği, yap en sevdiğin kahveyi, aç pencereni temiz bir hava al! Müziği hisset, ritmi hisset, kahvenin kokusunu, tadını hisset, kuş cıvıltılarını, vücuduna davet ettiğin oksijeni hisset! Dik dur, gülümse ve şarkıya eşlik et! Karamsar olma, umudu içinden eksik etme ve kendini gerçekten sev!
 • Bazı kilit anları vardır. Çatışma, kavga anlarından bahsediyorum. İzin verin kendinize, karşınızdakine sonra konuşun! Ben bu durumda iletişimi kapatır kendimi sokağa atarım. Temiz hava, müzik, kendimle rasyonel düşünme aşamasından sonra gelir problemi çözmeye çalışırım ve daha etkili bir yöntemdir. Bu yöntemden vazgeçme!
 • Yapamazsın, hayal ettiklerini gerçekleştiremezsin, bıdı bıdı söylemlerine ASLA KULAK ASMA! Hatta kendi içindeki bıdı bıdı konuşan, hiç susmayan, korkutan tarafı susturmak çoğu zaman işe yarar…
 • Kork! Deli gibi ama cesaretine engel olmasına izin verme! En güzel şeyler korkunun üzerine gittiğinde gerçekleşiyor unutma!
 • Yalnızlığın keyfini çıkarmaya devam et! Tek başına kahve içmeye git, kendi çiçeğini kendin al, kitabevinde dolaş, dergi oku, yeni çıkan kitapları incele, mağaza dolaş, spor yap (özellikle yürüyüşlere yalnız git!), bir filme ya da tiyatroya git, Karanfil’de akşam köfte yemeye git ya da ne yapmak istiyorsan tek başına yap ve bundan keyif al! Tabii birlikteliklerden de keyif al! Her şeyin yeri ve zamanı önemli, neye ihtiyacın varsa onu yaşa!
 • Birlikte olduğun insanları çok iyi seç! Seni sen yapan fark etmesen de çevren… Ortak alanları paylaşabildiğin insanlarla daha güzel geçiyor vakit… Sizi yargılayan, küçümseyen, eleştirmek için eleştiren, kendini sevmediği için kimseyi sevemeyen insanlardan hiçbir yarar gelmez. Bu tarz kişilere hayatında fazla yer verme… Seni sen olduğun için seven, sana saygı duyan, birlikte vakit geçirebildiğin insanları çevrende çoğalt ve onları bulduğunda sımsıkı sarıl! Birliktelik de yalnızlık kadar güzel unutma!
 • Sağlıklı beslen, sağlıklı yaşamaya özen göster! Bedenimiz bizim en kıymetli evimiz unutma, onu koru, sev, sarıp sarmala…
 • İletişimini her zaman güçlü tut ve hikâyelere önem ver. Yalnız hikâyeleri de kendimizin oluşturduğunu unutma!
Hayattan Öğrendiklerim
Hayattan Öğrendiklerim

Benim kendime notlarım bu şekildeydi. Umarım size de dokunabilmişimdir. Sizin kendinize ve bize söylemek istedikleriniz olursa hep burada olacağız! Yorumlara ya da mail olarak her zaman yazabilirsiniz. Sizi seviyorum 🙂

Bir sonraki yazımda görüşürüüüüz, sizi seviyoruuum 🙂 Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir