Kendimize Karşı Dürüst Olmak

Kendimize Karşı Nasıl Dürüst Oluruz?

Merhaba güzel okuycularım, bloğuma hoş geldiniiz 🙂

Bugün sizlere uzun süredir düşündüğüm ve hayatımda uygulamaya çalıştığım bir konudan bahsedeceğim: Kendimize Karşı Dürüst Olmak … Hani sohbetlerde konu açılınca deriz ya “dürüstlük çok önemli”, “karşımdaki insan yalan söylemesin, beni kandırmasın” vs tarzı söylemlerde bulunuruz. Aslında düşününce bu tarz şeyleri karşı taraftan bekleriz, insanın kendine söylediği yalanlar üzerinde durmayız. Böyle bir durumda insan çelişkili davranabilir. Bu arada şunu söyleyeyim bu durumu hepimiz yaşıyoruz bence… Kimse suçlu değil ve hayatta her şey olabilir. Asıl olan kendine zarar vermeden olumsuz durumlardan nasıl kurtulabiliriz diye çabalamak… Mezun olduktan sonra hayatım daha hareketli geçmeye başladı. Çok heyecanlandığım, koşuşturup araştırdığım dönemlerden geçiyorum. Ancak kendimi de en çok analiz edebildiğim, kendimi fark ettiğim bir süreçten geçiyorum. Bu yazımda kendimde fark ettiklerim, gözlemlerimden bahsedeceğim. Amacım sadece biraz da olsa farkındalık yaratmak çünkü kişi kendini fark ederse istediği her şeyi yapabilir.

Kendinize Karşı Dürüst Olmanızı Kolaylaştırıcak Öneriler
Kendinize Karşı Dürüst Olmanızı Kolaylaştırıcak Öneriler

Kendimize Karşı Nasıl Dürüst Oluruz?

Benim çok sancılı oldu ama oldu. İnanın yazarken kolay ancak iç çelişkilerle boğuşurken hiç de öyle değil! İnsanın farklı birine güvenini kaybetmesi normal ancak kendine olan güvenini kaybederse toparlaması çok zor oluyor. Benim de özgüvensiz dönemlerim olmuştu. Kendimle barışmadığım, kendimden nefret ettiğim, istediğim şeyleri başaramadığımda şikayetlerim vardı.

Kendine karşı dürüst olmamak aslında olan şeylere, hayatımızı analiz ederek bakamadığımızdan kaynaklı… Bir şeyi yaparken sorun kendinize yapmış olmak için mi yoksa daha net, istekli cevaplarınız olacak mı? Bir ülkeye gitmek istiyorsunuz ancak sürekli erteliyor ya da ona ulaşmak için çaba sarf etmiyorsanız yeterince istemiyorsunuz. Ya da siz farkında olmasanız da istediğinizi sandığınız şey sizin hayatınızda çok da önemli değil. Farklı sebeplerden aslında siz onu istiyorsunuz.

Geçenlerde arkadaşlarımla saatlerce konuştuk. Sohbet ettik, bir konu açıldı ve arkadaşım hem üzüldü hem de asıl konu üzerinde durmak istemediği için artık kalkalım dedik. Böyle bir durumda kendimi kötü hissettim açıkçası… Ben onun acısına merhem olmak istiyordum belki ama o buna hazır değildi. Böyle bir durumda ben istesem de ona dokunamam. Kendi hayatım için de geçerli bu…

Kendimize Karşı Nasıl Dürüst Oluruz?
Kendimize Karşı Nasıl Dürüst Oluruz?

Hep mi dürüstsün kendine, hiç mi sorunun yok derseniz dönemsel değişiyor. Herkes gibi… Ama biliyorum ki şimdi olan bir sorun sonrasında mutlaka çözülecek. Şimdi çözülmeyecek ama benim için en uygun zamanda sorun kalmayacak. Buna akışta olmak da deniliyor. Akışına bırakmak, hiçbir şeyin tesadüf olmadığını bilmek beni rahatlatıyor.

Duyguları tanırsanız kendinizi kendinize daha çok açarsınız. Korku, üzüntü, sevinç, neşe, huzur, sessizlik, sakinlik, istek gibi birçok şeyi yaşıyoruz gün içinde… Duyguları dile getirmek onları doya doya yaşamamızı sağlıyor. Birine karşı kızgınsanız kızıyorum, x kişisiyle görüşmek istemiyorum çünkü beni zamanında çok kırdı ve yine aynı şeyleri yapacağından şüphem yok diyorsanız o duygunun nedeni ve sonucunu da biliyorsunuz. Bilinçlilik söz konusu burada; üzerine düşünmediğiniz bir şey değil… Bu konuda zamanla fikirler değişebilir, insanlar değişebilir. Ancak x kişisiyle ilgili vereceğiniz karar sizin başkasının değil. Eğer kendi problemlerinizi çözemeyecek durumdaysanız yardım almaktan çekinmeyin lütfen! Ben de zaman zaman düştüğümde en yakın olduğum kişilerden yardım alıyorum. Hatta gerekirse profesyonel yardım almaktan da çekinmem. Her şeyden önce kişinin ruhsal, fiziksel, zihinsel sağlığı öncelikli olmalı.

Kendimle ilgili fark ettiğim diğer bir nokta ise kendime yüklenmem. Kendime önceden hiç acımazdım, çok sert eleştirir, yetememezlik duygusunu yaşardım. Ancak bir konuda iyi değilsem dünyanın sonu değil. Yaptığım bir iş olmadı mı tekrar denerim. Geçenlerde bir pasta tarifi deniyordum. Tarifin bir ölçüsünü fazla kaçırdım ve beklediğimden kötü oldu. Önceden olsa denemezdim, yok ya ben yapamam deyip işin içinden çıkardım. Sonra farklı tarif denedim o olunca sonra farklı tarif derken yemek konusunda kendimi geliştirmeye başladım. Kore yemekleri denemeye başladım ancak o kadar malzeme kullanıyorlar ki kendime göre ayarlayıp yapıyorum. 😀 Tatları fena olmuyor şimdilik 😀

Spor konusunda ise bahanem çok oluyor. Hatta bir haftadır spor yapamadım. Sonra salona yazılayım dedim ancak daha önce gittiğim salonda temizlik problemi olduğundan gitmek istemiyorum. Onun yerine evde spor yapıyorum yine yürüyüşlere gidiyorum. Daha zinde ve keyifli geçiyor günüm… Kendime zaman tanımak, kendimi bilmek, denemek, duyguları ve hisleri dile getirmekten çekinmemek kendime karşı dürüst olmamı sağlıyor. En büyük etken ise kendimi üzecek derecede acımasız eleştirmiyorum. İnsanım ve değerliyim. O gün kendimle ilgili çıkarımlarım olumsuzsa bir şeyler ters gidiyordur ve onu düzeltmek de yine benim elimde… Zamanla, özveriyle, sevgiyle her sorun çözülür.

Kendimize Karşı Dürüst Olmak
Kendimize Karşı Dürüst Olmak

Bloğumdaki diğer sohbet yazılarını okumak isterseniz Hayata Dair kategorisine ışınlanabilirsiniz. 🙂

Bloğumda yayınlayacağım yazılardan haberdar olmak için Instagram,  ve Google Plus hesaplarımı takip edebilirsiniz. Hoşçakalııın:)

Bunları da beğenebilirsiniz

4 yorum

  1. Çok harika bir yazıydı. Kendimize karşı dürüst olmazsak mutlu olmamız da mümkün değil bence. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir