Lip Balm Nedir? Ne İşe Yarar?

Lip Balm Günde Kaç Kez Kullanılır?

Merhaba güzellerim, bloğuma hoş geldiniz 🙂

Bugün sizlere çok merak edilen bir konudan bahseceğim: Lip Balm Nedir? Ne İşe Yarar? Souğuk havalardan, stres ve zorlu zamanlarda dudaklar çatlayıp kuruyabilir. Aynı zamanda yeterince nemlendirilmediğinde de pürüzlü, çatlak dudaklara neden olabilir. Bu nedenle gün içerisinde mutlaka dudaklar nemlendirilmeli ve eğer bireyde dudak ısırma alışkanlığı mevcut ise bırakmaya çalışılmalıdır. Dudakları nemlendirmek için dudak yağı, lip balm kullanılır. Bazı inanışlarda ise rujların dudaklara iyi geldiği düşünülür. Ancak mat yapıda olan rujlar tam aksine dudakların çatlamasına ve daha çok kurumasına neden olur. Bu nedenle içeriğinde doğal yağlardan oluşan dudak yağı ya da lip balm kullanımı oldukça önemlidir. Lip balm nedir ne işe yarar şeklinde bireylerin aklında soru işaretleri olabilir. Lip balm, dudakları nemlendirmeye yarayan bakım ürünüdür ve dudak yağından ayrılır. Genellikle stick formdadır ve sürümü kolay olduğu için rahatlıkla gün içerisinde taşınıp uygulamaya müsaittir. Farklı meyve içerikleri, doğal yağlar ile içeriği birleşmiş bir üründür ve dudakların nemlendirilmesine yarar. Lip balm ne işe yarar?

  • Dudakları nemlendirir.
  • Kış aylarında dudakların çatlamasına karşı yoğun formda olan alternatifler kullanılabilir.
  • Dudaklar çok kuru ve çatlak ise iyileştirme özelliği olan lip balmlar tercih edilebilir.
  • Dudaklar pürüzsüz ancak neme ihtiyaç duyuyorsa nemlendirme özelliği olan ürünlere bakılabilir.
  • Dudaklarda yoğun çatlaklar varsa ve pürüzsüz bir yapı elde edilmek isteniyorsa dudak peelingi yapılabilir. Dudak peelingi nasıl yapılır? Şeker ve bal karıştırılarak dudaklara uygulanmalı ve nazik hareketlerle masaj yapılmalıdır. Birkaç dakika masaj yapıldıktan sonra dudaklar durulanmalı ve üzerine nemlendirici yani lip balm sürülmelidir.
Lip Balm Nedir? Ne İşe Yarar?
Lip Balm Nedir? Ne İşe Yarar?

İçindekiler

Lip Balm Çeşitleri

Lip balm çeşitleri kişilerin kullanım şekline ve ihtiyacına göre değişmektedir. Lip balmların içeriğinde A, C, E ve D vitaminleri, meyve aromaları bulunur ve dudakları nemlendirerek pürüzsüz görünmesi sağlanır. Kişiler sevdikleri içerikleri seçerek dudaklarını gün içerisinde nemlendirebilir. Özellikle soğuk havalarda, mevsim geçişlerinde kuruluğu önlemek için kiraz, bal gibi farklı meyvelerin olduğu lip balmlar kullanılabilir. Bunun dışında bazı lip balmlar dudaklara renk verir. Bazı durumlarda bireyler lip balm dudaklara renk verir mi şeklinde sorular yönlendirebilir. Evet, lip balm dudaklara renk verebilir. Şeffaf yani renksiz olabilir; bunun dışında çok açık kırmızı, pembe ya da kahve tonlu lip balmlar bulunur. Renkler genellikle ürünlerin üzerinde belirtilir; kişi istediği renk ve yapıda olan lip balmları seçebilir.

  • Stick formda olan lip balmlar ruj şeklindedir. Uygulaması ve taşınması oldukça kolay olduğu için sıklıkla tercih edilir.
  • Kavanoz formda olan lip balmlar ufak bir kavanozda bulunur. Bu tarz lip balmlar uygulama açısından biraz zorlayıcıdır. Eller yıkandıktan sonra temiz bir şekilde uygulanabilir ya da bir makyaj düzeltme çubuğu ya da kulak temizleme çubuğu yardımı ile alıp dudaklara alıp uygulanabilir.

Lip Balm Dudak Dolgunlaştırır mı?

Dudak ürünlerinin bazılarının içinde dudak dolgunlaştırıcı etkiye sahip uçucu yağlar bulunabiliyor. Bu ürünlerin isminde de dudak dolgunlaştırıcı ibaresi yer alır. Kişi dudaklarının daha dolgun görünmesini istiyorsa lip balmların içeriğine göz atmalı ve dolgunlaştırıcı ürünler seçmelidir. Genellikle dudak yağları ya da rujlar da dudak dolgunlaştırıcı maddeler eklenebiliyor. Yalnız bu ürünler inanılmaz dudak yakıp kızarma hatta yaralara sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle hassasiyeti olan ya da acı eşiği düşük olanlar tercih etmeyebilir.

Lip Balm Dudak Dolgunlaştırır mı?
Lip Balm Dudak Dolgunlaştırır mı?

Lip Balm Ruj mu?

Hayır, lip balm ruj değildir. Ruj dudaklara renk verme, mat ya da parlak renkli gösterme için kullanılırken lip balm daha çok dudakları nemlendirme, çatlamış ve kurumuş olan dudakları iyileştirme, daha pürüzsüz dudaklar elde edilmesini sağlar. Aynı anda hem ruj hem de lip balm kullanılır mı şeklinde soru işaretleri olabilir. Evet hem lip balm hem de ruj aynı anda uygulanabilir. Özellikle dudak kalemi kullanmadan önce lip balm ile nemlendirmek kalemin daha akışkan, kolay sürülmesine yardımcı olur hem de kalıcılığı artırır.

Lip Balm Nerelerde Kullanılır?

Lip balm nerelere uygulanır sorusunun yanıtı dudaklardır. Sadece dudaklara uygulanabilir. Eğer renkli tint kullanmak istiyorsanız yani hem dudak hem de yanak için ayrı ürünler bulunmaktadır. Ancak lip balm sadece dudaklar için kullanılır ve  nemlendirme görevi bulunur. Aynı zamanda lip balmlar tek kişiye özel olmalı ve birden fazla kişi kullanmamalıdır.

Lip Balm Ömrü Ne Kadardır?

Kozmetik ve bakım ürünlerinin ömrü genellikle ambalajlarının üzerinde belirtilir. Lip balm ömrü ise açıldıktan sonra 6 ay ile 12 ay arasında değişir. Ancak bazı ürünlerin yapısı değişebilir. Bu durum ürünün bozulduğu anlamına gelir ve kullanımı bırakılmalıdır. Ürünün bozulma nedenleri ise çok sıcak ortamda bulunması, direkt güneş ışığına maruz kalınması ya da farklı sebepler olabilir.

Lip Balm Günde Kaç Kez Kullanılır?

Gün içerisinde kişilerin su tüketimi, beslenmesi, hava koşullarına bağlı olarak dudakları kuruyabilir. Ancak bunun dışında kişi günlük sabah ve akşam bakımlarını uygularken iki kez lip balm uygulayarak derin çatlak oluşmasını, dudakların kurumasını önleyebilir. Bunun dışında stick formda olan lip balmları tercih ederek gün içerisinde ihtiyaç duydukları zaman lip balmları yenileyebilir. Maksimum bir sayı vermek olanaksızdır, kişinin ihtiyaç duyduğu, dudaklarını kuruduğunu hissettiği zaman lip balm uygulayabilir.

Pürüzsüz Dudaklar İçin Ne Yapılmalı?

Dudaklar yüzü gösterdiği için görünümü oldukça etkiler. Bu nedenle çoğu kişi dudaklarının pürüzsüz, bakımlı ve belirgin olmasını arzular. Bu nedenle gün içerisinde dudakları nemlendirme, haftada bir ya da iki kez dudak peelingi yapmak, kalem ya da mat rujları uygularken çok bastırmamak ve öncesinde lip balm sürerek zemini kayganlaştırmak oldukça önemlidir.

Bloğumu beğendiyseniz yeni yazılarımdan haberdar olmak için Facebook  hesabımı takip edebilirsiniz. Hoşçaaakaalııın:)

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir