Marka Patent Nedir?

Marka ya da hizmet veren işletmelerin farklı markalardan ayrı, orijinal şekilde ürünler ürettiğinin kanıtlanmasını sağlayan bir sistemdir. Farklı marka ya da işletmelerden ayrı olabilmesi için çeşitli, sayı, simge, harf kullanılarak logo ya da ambalaj tasarımlarında kullanılarak özelleştirilebilmektedir. Markaların özgün bir şekilde ilerlemesi ve kullanıcılara sorunsuz bir şekilde hitap edebilmesi için marka patentini alması gerekir.
Marka tescil için 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması yeterlidir. Genellikle yanlış bilinen bir bilgi marka patent satın alınabilmesi için şirket sahibi olunması gerektiği söylenmektedir. Ancak şirket sahibi olmadan da patent sahibi olunabilmektedir.

Marka Patent Süreci Nasıldır?

Marka patent başvurusu yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 8 ay beklenme süresi vardır. Bu sürecin başlaması patent sorgulama ve inceleme içermektedir. Marka patenti almak için öncelikle uzmanlara sektör ile ilgili detaylı bilgi verilmelidir. Bireylerin uzman ve bilgi sahibi olması patent alma sürecinde oldukça etkilidir. Marka tescil sürecinde bir uzmandan yardım almak sürecin kolay bir şekilde işlemesine katkı sağlar. Marka ya da işletme patenti almak kişilerin ileride yaptıkları işleri sorunsuz şekilde yürütebilmesi için gereklidir.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir