Planlı Olmanın Faydaları

Günlük Plan Nasıl Yapılır?

Merhaba güzel okuyucularım,

Üniversiteyi kazandığım yıldan beri (2015) çok planlı olduğumu söyleyebilirim. Aslında doğru ve kendime uygun planlar yaptığımda stresim azaldı, telaş olmadan rahatça her işi yetiştirdiğimi düşünüyorum. Peki ben nasıl plan yapıyorum, doğru plan nasıl yapılır? Bu konu aslında tamamen kişisel ve alışkanlıklarla alakalı…  Plan yaparken  kendime olan sorumluluğumu yerine getirdiğim için mutlu oluyorum. Planıma uyamadığım zamanlar olmuyor mu peki? Tabii ki oluyor ekstrem durumlar ancak olmadığında da kendime eziyet etmiyorum. Ertesi günlerde ona uygun olarak değişim dönüşümler yaparak telafi ediyorum.

Doğru Plan Nasıl Yapılır?
Doğru Plan Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Doğru Plan Nasıl Yapılır?

Benim en büyük yardımcım ajandalarım… Üniversitede mini not defterimi plan yapmak için kullanıyordum. İlk başta yaptığım yanlıştan bahsedeyim. Saat aralıklarıyla o gün neler yapacağımı yazardım. Gaza gelip bir uzun sayfa yapılacak yazardım. Sonra strese girerdim, hiçbir şey yapamadan günü bitirirdim. Bu da moralimi bozar, motivemi kaybetmeme neden olurdu. Saat aralıklarından vazgeçtim bu sefer, gün içerisinde yapamayacağımdan fazla maddeler eklemeye devam ettim. Yine başarısız oldum. Çünkü GERÇEKÇİ plan yapamıyordum. Böyle olunca enerjim düşmüş, motive kaynağımı kaybetmiş oluyordum. Sonra uzun süre plan yapmadım. Günlük ne yapacaksam onu yapıyordum. Kendime baskı yapmadan, saat sınırı koymadan kendime esneklik sağlamaya çalıştım.

Günlük Plan Nasıl Yapılır?
Günlük Plan Nasıl Yapılır?

Günlük Plan Nasıl Yapılır?

Üniversiteyi kazandığım yılda ise ufak cep defterlerinden aldım. Renkli, kendime uygun olanları seçtim. Renkli kalemler aldım ki güzelce planımı yapayım. İşe yaradı mı KESİNLİKLE EVET! Ancak dikkat ettiğim konu kendime esneklik tanımak ve öncelikle ne yapmam gerektiğini yazmak oldu. Bazen gün içerisinde hiç ama hiç yapmak istemediğim şeyleri sona yazıyordum ya da aramam gereken ancak konuşmak istemediğim kişileri en son ararım diyerek tüm günümü zehir ederdim. Çünkü erteledikçe STRESİM ARTIYORDU. Erteleme alışkanlığımı da bu esnada keşfetmiştim. Bir şeyi erteledikçe ertesi gün daha beter bir erteleme isteği geliyordu. Üniversite dönemimde kendime söz vermiştim, kendimi ihmal etmeyeceğim. Sorumluluklarımı keyif alarak yerine getireceğim. Hayattan keyif alarak yaşamaya niyet edince yaşam şeklimde o yönde evrildi.

Plan Yapmanın Önemi
Plan Yapmanın Önemi

Planlarımı küçük not defterime yazıyordum. Bunu kahvaltı, okula gidiş vs şeklinde değil o gün ne önemli işim varsa onları not alarak yapmaya başladım. Bu arada mezun oldum, şu an evden çalışıyorum home office şeklinde ve saatlerimi kendim ayarlayabiliyorum. Spora gideceksem akşam gün içerisinde çalışmalarımı, araştırmalarımı yapıyorum. Akşam eve geldiğimde kendime vakit ayırıyorum. Liste örneği verecek olursam: o gün işte yapmam gerekenler, yemek yapma, spor, fotoğraf çekimi, yazı hazırlama, ütü yapma vs şeklinde oluyor. Bu liste günlük değişiyor ve dediğim gibi birini yapamadığımda depresyona girmiyorum. Çünkü her seyi bir güne sığdırmıyorum.

Yıllık Plan Nazıl Yapılır?
Yıllık Plan Nazıl Yapılır?

Aylık Plan Nasıl Yapılır?

Ay başı gelmeden diğer ay neler yapılacak, hedeflerimi gerçekleştirmem için bu ay neler yapmam gerekiyor. Haftalık ve günlük değerlendirmelerimi yapıp plan yapıyorum. Örneğin beynimi meşgul eden ufak gibi görünen ama beni rahatsız edebilecek her şeyi yazıyorum. Epilasyon (lazere gittiğim için randevu sistemi önemli!), kaş alımı, CY 2’ye başlamak, evlilik hazırlığı yapıyorum o ay neler almayı planlıyoruz, evle ilgili neler yapılacak, arkadaşlarımla buluşma günleri vs aklınıza gelebilecek ne varsa tek tek yazıyorum. Sonrasında bu listeyi tamamlamak için çalışmalara başlıyorum.

Aylık Plan Nasıl Yapılır?
Aylık Plan Nasıl Yapılır?

Aylık olarak bu listeye uyamadığım zamanlarda oluyor. Bazen sağlık probleminden dolayı bazen cenaze, işlerim dolayısı ile yetiştiremiyorum. O işi sonraki aya bırakıyorum. Örneğin evle ilgili bir projemizi işler ve sağlık dolayısıyla yapamamışsam ertesi aya aktarıyoruz. Ki zaten Corona doloyısıyla eve gidip gelmiyorum, önlemler kalktığı zaman dışardaki hayat akışına devam edeceğim. Sağlıktan başka hiçbir şey önemli değil! Bir randevumu mecbur olarak iptal edemedim onun haricinde Mart ayı boyunca evde olmayı planlıyorum.

Önceden mini cep defterlerinde notlarımı alıyordum. ANcak bu yıl daha programlı olmak stediğim için kendime güzel bir ajanda aldım. Desenini, tasarımını, içeriğini beğendiğim bir ajanda olduğu için severek dolduruyorum. Hem de geriye dönüp baktığımda neler yaptığıma, nasıl çalıştığıma, hayatımı nasıl ilmek ilmek dokuduğuma bakmak mutlu ediyor. Şu anki konumuma gelebilmek için nasıl emek verdiğimi görmemi sağlıyor.  Yıl başında okumak istediğim kitapları, izlemek istediğim film ve dizileri not alıyorum. Vaktim olduğunca da listeden bakıp konusuna uygun olarak ne izlemek istiyorsam onu seçip okuma ya da izleme eylemini gerçekleştiriyorum.

Plan Yapmanın Faydaları
Plan Yapmanın Faydaları

Plan Yapmanın Faydaları

Plan yapmayı alışkanlık haline getirdiğimden bu yana neler hissediyorum ondan da bahsedeyim:

  • Kendime güvenim arttı.
  • Aynı zamanda kendime inancım arttı ve sorumluluğumu yerine getirdiğimde iç huzurum arttı.
  • İç dengemi sağlamama yardımcı oldu.
  • Konsantremi artırdığı için bir işi yaparken diğerini düşünmüyorum. Çünkü her işime gereken zamanımı ayırabiliyorum.
  • İşlerimi zamanında yetiştirebiliyorum. Bu yüzden panik, telaş sorunu yaşamıyorum. Örneğin vize final haftalarımda sınav günlerinde rahat oluyordum. Proje, ödevleri erkenden bitirip sınavlara hazırlanırdım ve sınav günleri güzelce kahvaltımı yapar, kahvemi alır okula giderdim. Acele iş yapamıyorum arkadaşlar, telaş beni mahveder 😀
  • Psikolojik olarak rahatlatıyor. Her işinizi zamanında ve yeterince yapıyorsunuz bundan daha güzel bir rahatlama biçimi olmaz bence! 🙂

Gündemden dolayı çok bunalınca aslında bloğa ve işlerime kendimi verdim diyebilirim. Aynı zamanda dolap düzenleme ve online alışveriş yapıyorum. Bu döenmde hem kendimi hem çevremi korumak istiyorum çünkü!(Önlemimi alarak kapıdan paketlermi alıyorum bu arada yanlış anlaşılma olmasın!)  Umarım keyifle okumuşsunuzdur, kendinize iyi bakııın hoşçakalııın 🙂

Bir sonraki yazımda görüşürüüüüz, sizi seviyoruuum 🙂 Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂 <3

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir