Spor Yapmaya Nasıl Başlanır?

Spora Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Merhaba dostlarıım, bloğuma hoş geldiniiz 🙂

Bugün sizlere Instagram’dan çok sorulan hikâyemi anlatacağım: Spora nasıl başladın, ben de spor yapmak istiyorum spor yapmaya nasıl başlanır, önerilerin neler gibi sorular almaya başladım. Ben de size başlangıçtan bu yana neler yaptım, nasıl spor rutini oluşturdum, amacım neydi onlardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle kendi deneyimlerimi anlatacağım sonrasında önerilerimi paylaşacağım canlarım 🙂 Başlıklardan yani yazıdaki içindekiler kısmından kendinize uygun olanı seçip okuyabilirsiniz bu arada haberiniz olsun! 🙂 Dilerseniz hemen başlayalım.

Sıfırdan Spora Başlamak
Sıfırdan Spora Başlamak

İçindekiler

Sıfırdan Spora Başlamak

2018 Temmuz ayında oldukça kafam karışıktı. Üniversite son sınıfa geçmiştim, iş anlamında ve özel hayatımda işler pek de istediğim gibi gitmiyordu. Kendimi sıkışmış hissediyordum ve rahatlamaya ihtiyacım vardı. Ağustos ayında da tatile gideceğiz ve önceki senelerde yüzmeyi bilmediğim için kendimi çok eksik hissediyordum. Sonrasında temmuz ayında kendime verdiğim sözleri tutacağım, ne olabilir ki dedim ve özel ders almaya başladım. Yıllardır ertelediğim yüzme öğrenme, suyun derinliklerine korkmadan dalma düşüncesi beni inanılmaz heyecanlandırıyordu. Evime yakın bir spor salonunda yüzme havuzu bulunuyordu. Gittim konuştum, hocamla anlaştım ve dersler almaya başladım. Yaklaşık 7 seansta öğrendim. Haftada üç gün dersim vardı. Yüzmeyi öğrendikten sonra da üyelik alıp yüzmeye devam ettim bir sene… Leyla hocamın emeği o kadar büyüktür ki ben de hâlâ görüşmeye çalışırım, çok candan ve iletişimi kuvvetlidir. 🙂

Üniversite son senem çok çok zor geçmesine rağmen kış aylarında inanılmaz kar yağsa da haftada üç gün yüzmeye devam ettim. Kış ayı soğuktur ya havuz o havalardan daha soğuk oluyordu bazen… Ancak her şeye rağmen istikrarla yüzmeye gittim. Havuza girmeden önce ılık hatta çoğunlukla soğuk suyla duş alıp vücudumu yıkayıp havuza giriyordum. Bir saat aktif olarak yüzüp tekrar duş alıp hazırlanıp çıkıyordum. Çok vaktimi almış gibi görünse de yüzme günlerini iple çekiyordum. Suyun içerisinde kendimi o kadar rahatlamış hissediyordum ki anlatamam. Suyun içinde olmak, tüm stresimi, sorunlarımı alıyordu. Yaz aylarında da tatilde dilediğim gibi yüzebilmek hayalimi gerçekleştirmem konusunda güvenimi kazanmama yardım etti.

Sıfırdan Spora Başlamak
Sıfırdan Spora Başlamak

Aslında işin özü stresimi kontrol edebilmek, daha dinç ve sağlıklı kalma amacıyla spora başladım. Mezuniyetime yakın dönemde ise her hafta sunum, iş vs olduğundan spora ara vermek zorunda kaldım. Ancak ders saatlerimde aralar varsa kampüsün içerisinde yürüyüşler yapmaya başladım. Tüm enerjimi yürüyüşle atıyordum, müzik dinleyip hayaller kuruyordum. Bir sürü arkadaş edinmeme yardımcı oldu spor aynı zamanda..

Spor salonundan hocam ayrıldıktan sonra ben de çok isteyerek gitmemeye başladım ancak aktif kalmak da istiyoordum. Ben de günlük belli bir saat aralığı belirledim ve o saatlerde evime uzak mesafede olan bir yürüyüş parkuruna gidiyordum. Ki inanılmaz iyi geliyordu. Müzik dinleyip hemen kendimi sokağa atmak ruhumu dinlememi sağlıyordu. Pandemi döneminde en en çok özlediğim şey uzun yürüyüşler oldu. Bazen yürüyüşlerde durup deriiin bir nefes alır, ağaçların dalları arasından sızan güneş ışığını beynimde fotoğrafımda çekip yürüyüşlere devam ederdim. O huzuru, rahatlamışlığı burada kelimelere anlatamam. Hatta Instagram’da da sizinle de paylaşırdım. Yol kenarında açan çiçekleri, karları, yaprakların fotoğrafını çekerdim. Ahh gözlerim doluyor düşündükçe… Eskisi gibi dışarı çıkabilmeyi, yürüyüş yapmayı, güneşin tenimi ısıtmasını, çiçeklerin kokusunu içime çekmeyi öyle özledim ki!! 🙁

 Vücudu Spora Alıştırmak
Vücudu Spora Alıştırmak

2019 aralık ayında ise yoga yapmaya karar verdim. Annem yoga stüdyosunda çalıştığından bana süpriz yapmak istemiş ve üyelik almış. O kadar mutlu olmuştum ki anlatamam. Tabii o sıralar 2020 planları yapıyorum (böyle olacağını bilsem yaparmıydım orası da ayrı bir soru… Salgın, savaş, depremlerden yaşamaya çalışıyoruz hepimiz). Aralık ayında yogaya başladım. Aynı zamanda meditasyon konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Kendimi dinlediğim zamanlar ve yapmak istediğim o kadar çooook şey var ki… Ve size bir şey söyleyeyim mii yoga benim hayatımı değiştirdi. Normalde disipli, azimli, istikrarlı diye tanımlardım kendimi ancak yoga ile gerçekten kendimi bu alanlarda daha da geliştirdim. Bir gün bile pratik yapmasam vicdan azabı çekiyorum. Hatta spor videolarını o kadar çok sevdiniz ki ben de paylaşmak istiyorum, size düşüncelerimi iletmek çok kıymetli geliyor.  Çoğu zaman başarılı videolar gösteriliyor ya yoga da, ben düştüğüm videoları da ekliyorum 😀 Çünkü ilerleme düşmelerle oluyor ve çocukluğumdaki mutluluğu bu düşmelerle yakaladım arkadaşlar! 😀 Benim hikâyem bu şekildeydi. Şimdi size ufak öneriler paylaşacağım dostlarım. 🙂

Spora Yeni Başlayanlara Tavsiyeler
Spora Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

 Vücudu Spora Alıştırmak | Spora Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

  • Yorgunum ifadesini dinlemeyin! Bazen spora başlamak çok zor geliyor. Vaktim yok, yorgunum cümleleri aslında bir bahane! Spor yaptıktan sonra gelen o enerjiyi deneyimlemekten vazgeçmeyin!
  • Çok kiloluyum, yaşım geçti, şu hastalığım var cümlelerine sığınmayın! Kendinize uygun bir spor çeşidi mutlaka vardır. Denemeden bilemezsiniz ancak vücudunuza iyi davranın, zorlamayın ve sevmediğiniz bir şeye sırf hırs uğruna devam etmeyin. Kilo vermek için spor yapıyorsanız bile sevdiğiniz bir spor mutlaka vardır. Onu bulmaya ve istikrarlı bir şekilde yapmaya devam edin.
  • Spor çok ağır, zor ve terlemeli olmak zorunda değil. Vücudunuza lütfen nazik davranın ve yapabileceğinizden fazlası varsa onu denemekten çekinmeyin. Ben kendimden örnek vereceğim. Denemediğim bir yoga pozunda çok zorlanıyorum ilk yaptığımda… Titriyorum, terliyorum ya da düşüyorum. Ancak denemeye devam ediyorum. Titremezsem güçlenemem, denemezsem bilemem ve işin açığı bilememek ve denememek beni çok üzer. O yüzden belirli kalıpları bahane etmeyin. Zor olabilir ancak deneyin, ağrı olmadan da güçlenebilirsiniz ancak güçlendirici bir ağrı varsa da hemen vazgeçmeyin!
  • Fit olmak zorunda değilsiniz, dengede olmak zorunda değilsiniz, hemen poza girmek zorunda değilsiniz! Sporu kendinizi iyi hissetmek, enerjinizi atmak, yaratıcılığınızı güçlendirmek, kendinize zaman ayırmak için yapmayı deneyebilirsiniz. Spor zorunluluk olmaktan çıkıp alışkanlığa dönüştüğünde keyif veriyor. Bu süreçte lütfen kendinize daha da şefkatli davranın!
  • Ne kadar sürede spor yapacağınız, saat kaçta ve nerede yapacağınız tamamen size kalmış. Benim önceden hiç zamanım olmamasına rağmen ne yapıp edip haftada üç kez yüzmeye vakit ayırıyordum. Bazı günler hiç canım istemiyordu, soğuk günlerde daha zor gelebiliyordu ama biliyordum ki spordan çıktıktan sonra gelen o keyif verici hissi hiçbir şeyden elde edemiyorum. Spor bedenime, zihnime, ruhuma yaptığım en iyi yatırım çünkü… Spor yaptıktan sonra o günün uyku kalitesiiii <3 ben 😀
  • Spora yeni başlıyorsanız ve herhangi bir sağlık probleminiz varsa doktorunuza danışmanızı öneririm. Spora başlamadan önce her seferinde vücudunuzu mutlaka ısıtın. Esneme hareketleri bunun için en etkili yöntem, aynı zamanda yüzüyorsanız da nefes egzersizleri ile başlayın. Nargile yapın ve sonra yüzmeye başlayın.
  • Isındınız, spor bitti ve soğumaya da izin verin. Yani birkaç dakika durun, nefes alın, nasıl hissettiğinizi gözlemleyin. Öncesi sonrasını karşılaştırın. Farkı görmek muazzam!

Sizin önerileriniz varsa yazın yorumlarda lütfen! Spor konusunda video, yazı istiyorsunuz Instagram’dan ancak şunu söyleyeyim eğitimini almadan hiçbir spor konusunda şu hareketi yapın, şöyle yapın diyemem. Çünkü herkesin vücudu farklı, zevki farklı, hissettikleri farklı… Ancak motive konusunda elimden geleni yapacağım, merak etmeyin dostlarım 🙂

Bir sonraki yazımda görüşürüüüüz, sizi seviyoruuum 🙂 Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir