Yogadan Öğrendiklerim

Yoga Yapmak Ne İşe Yarar?

Merhaba dostlarım,

Instagram’dan takip ediyorsanız biliyorsunuz ki spor benim içinn bir tutku, kendimi dinlediğim, sabrı öğrendiğim yer… O yüzden mümkün olduğunca haftada 5 kez spor yapmaya çalışıyorum. Spor geçmişimi merak ederseniz Spor Yapmaya Nasıl Başlanır? yazımı okuyabilirsiniz. Bu yazımda çok sorulan soruyu da yanıtlamak istiyorum. Spor eğitimi ya da ders vermiyorum. Bu alanda eğitim almadım, öyle bir durum olursa zaten sizinle paylaşırım. Ancak ben sporu şu an kendim için yapıyorum. Neden videolu paylaşımlar yapıyorum çünkü benimle birlikte spor yapan, motive olduğunu söyleyen arkadaşlarıma da katkı sağlamak istiyorum. Hem kendi gelişmemi gözlemlemek hem de birilerine dokunabilmek hoşuma gidiyor. Birlikte spor yapmak isterseniz Instagram’dan da takip etmeyi unutmayın lütfen! 🙂 Dilerseniz hemen yogadan neler öğrendim onları anlatayım.

Yoganın Faydaları Nelerdir?
Yoganın Faydaları Nelerdir?
Yoga Yapmak Ne İşe Yarar?
Yoga Yapmak Ne İşe Yarar?

Yoganın Faydaları

 • Her şeyden önemlisi hareket edebiliyor olduğumun farkına varmamı sağladı ve bunun için şükretmem gerektiğini öğretti.
 • Günde en az bir saat vakit ayırmaya çalışıyorum ancak vaktiniz çok yoksa 15 dakika bile yeterli gelebilir size… Bu vakitte anda kalmak, nefes alabildiğimi hissettiğim için şükrediyorum.
 • Kalbimi hızlandıran pozlar var. Mutluluğu kendimde aradığım için beni ben yapmamı sağlayan pozlar… Handstand duruşları örneğin ya da karga pozu… Dışarıdan bakıldığında çok kolay gibi görünen ama binlerce kez çalışma gerektiren pozlar… Kolay değil hatta durduktan sonra saniyelerce o pozu yapabilmek pratik, çalışma ve azim gerektiriyor.
 • SABIR! Yoga’nın bana öğrettiği en kıymetli hissi! An’a, yaradana güvenmek… Önceden çok imkansızdı ancak matta bunu öyle güzel öğrendim ki! Fark etmem için çalışanlara, ilham olanlara, yadım edenlere tekrar sonsuz teşekkür ediyorum. Minnettarım hepinize <3
 • Nefes almayı öğretti! Gün içerisinde ne kadar yanlış şekillerde durduğumu öğretti.
 • Stresimi ve kaygımı gerçekten azalttı. Spor hayatıma girmeden önce çok stresli kaygılı bir insandım. Bazen hâlâ kaygılı olabiliyorum ama eskisi kadar uçlarda değilim. Nefesimle yönlendirebiliyorum.
 • Dengede durmayı öğretti. Eskiden güç hastasıydım ama şimdi güç ile birlikte dengenin önemini kavradım. Hem iç denge hem dış dengenin önemi çok büyük!
 • Zihnim çok karışık olduğu dönemlerde onu susturmayı öğretti. Zarar boyutunda konuştuğunda ilerlemeden ziyade engelleme ile karşılaşıyoruz. Bunu fark edip toparlanmama yardım etti.
 • Duygusal dönemleri yaşayıp bastırmamayı öğretti. Duyguların gerekliliği, esnekliği, hayatta her şey olabileceğini ve bunu da olduğu gibi kabul etmemiz gerektiğini gösterdi.
 • Hem fiziksel hem de zihinsel  esneklik ile tanıştırdı.
 • Özsevgi, özşefkat ile tanıştırdı. Başkalarına kolaylıkla verebildiğimiz duyguları kendimize veremediğimiz ile yüzleştirdi. Hatta bu konu ile ilgili ayrı bir yazım var. Okumak isterseniz Kendine Şefkat Göstermek yazıma göz atabilirsiniz.
 • Farkındalık ile büyümeyi öğretti. Nefes alabiliyor olmanın, hareket edebiliyor olmanın şükranı ile doldurdu içimi…
 • BAŞKALARI İLE KARŞILAŞTIRMAMAYI ÖĞRETTİ! En önemli noktalardan biri benim için… Hatta bugün Ece Targıt’ın bir sözü vardı. “Kendi birinci adımını başkasının bininci adımı ile karşılaştırıyor olabilirsin.” Aslında her alanda böyle, yogada da geçerli! Bir poz hemen gerçekleşmiyor bin defa düşüyorsun yeri geliyor sakatlanıyorsun ama yapabilirim hissi, anda olmak muazzam!
 • Yardım almanın da çok doğal olduğunu kabul ettiğim nokta yogadır. Bazen yardım almaktan çekinirken yoga sayesinde çok doğal olduğunu öğrendim. Artık her konuda daha rahat yardım alabildiğimi fark ediyorum. Hem yardım etmeye gönüllüyüm hem de yardım almaya!
 • İnsanlarla iletişimimi kuvvetlendirdi. Üniversite döneminde iletişim konusunda iyi olsam da yoga sayesinde aşama atladım. Bu da inanılmaz mutlu ediyor, hikâyeler biriktirmeme katkı sağlıyor. Daha iyisi nasıl olur? 🙂
 • Kendi içimdeki gücü keşfetmemi sağladı ve bunun için ne kadar şükretsem az!
 • Pandemi döneminde en iyi uğraşım oldu 😀 Ne yapmak istediğimi bulmama yardım etti.
 • Bu arada bir konuda açık olalım. Yogaya başlamak için zayıf olmak gerekmiyor, esnek olmak gerekmiyor, önceden spor deneyimi olma zorunluluğu yok, yarış yok! Yoga kişinin kendiyle alakalı ve diğer sporlar gibi karşılaştırmaya ihtiyacı yok! Bu yüzden çok kıymetli benim için!
Düzenli Yoga Yapmanın Faydaları
Düzenli Yoga Yapmanın Faydaları
Evde Yoga Yapmanın Faydaları
Evde Yoga Yapmanın Faydaları

Buradan bir kez daha yogaya başlamama için vesile olan anneme, hocalarıma, arkadaşlarıma, sevdiceğime, motive eden benimle spor yapan takipçi dostlarıma sonsuzz teşekkür ederiiiimmm. <3 Hepiniz benim için çoook çoook özelsiniz ve iyi ki varsınız!

Her Gün Yoga Yapmanın Faydaları
Her Gün Yoga Yapmanın Faydaları

Bir sonraki yazımda görüşürüüüüz, sizi seviyoruuum 🙂 Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir