İstanbul Kırmızısı Film Yorumlarım

Merhaba, bloğuma hoş geldiniz 🙂

Fragmanını gördüğümden beri heyecanla gitmeyi istediğim İstanbul Kırmızısı film yorumlarım ile sizlerleyim. Sevdiceğimle çok büyük umutlarla gittik bu filme ve heyecanımızı kaybetmemek adına yorumlarına bakmadık. Ama keşke baksaymışız dedik çünkü film tamamen hayal kırıklığı oldu bizim için.

İstanbul-Kırmızısı-20

İstanbul Kırmızısı oyuncuları: Tuba Büyüküstün, Nejat İşler, Halit Ergenç, Mehmet Günsür…. Oyuncu kadrosu gerçekten mükemmel. Filmin yönetmeni: Ferhan Özpetek. İstanbul Kırmızısı romanından sinemaya uyarlanan filmin konusu ise Orhan’ın (Halit Ergenç) yaşadığı üzücü ve yıpratıcı bir olaydan sonra Londra’ya yerleşir. Yazar olan Deniz (Nejat İşler) davetiyle Orhan İstanbul’a gelir ve editörlük yapmaya başlar. Deniz uluslararasında tanınmış ve güçlü yazarlardan biridir. Deniz çıkaracağı son kitabında yaşanmışlıklarını, duygularını anlatır ve editörlüğü Orhan’a bırakır. Deniz Orhan’ı seçerken yaşadığı travmayı da epey araştırmış, romanlarında ağır bir duygusallık ile kaleme almaya çalışmış. Ne var ki Deniz birden bire ortadan kaybolur. En son gördüğü kişi de Orhan’dır.

nejat-islerxWVfZm5rJEKNFgXohkjyWw istanbul-kirmizisi-fragman-3-martta-sinemalarda_9728177-26260_1920x1080

Tüm film boyunca Deniz’e ne oldu diye düşündük. Film o kadar hızlı ilerliyor ki olayın nasıl meydana geldiği yerine direkt sonuçlar ortaya çıkıyor. Bir ara hepsi hayal ürünü tek anlatılmak istenen Deniz’in yerine Orhan geçti ve aslında bu kişiler bir hayal ürünü çıkarımı yaptım. Ortada aslında tek bir olay varken bunu nasıl ortadan kaldırırım diye çok kasmışlar.

istanbul-kirmizisi-1200x800 istanbul-kırmızısı-2

Çok sevdiğim bir hocamın yorumunu da eklemek istiyorum. “İyi oyuncu kadrosuyla kötü senaryo kurtarılmaz.” Asıl durumu özetleyen cümle bence. Filmde sadece İstanbul’un deniz sahnelerinde iç geçirdim ve gezme aşkım canlandı. 😀 Diyeceğim o ki beğenmedik filmi.

Sizler İstanbul Kırmızısı filmini izlediniz mi? İzlediyseniz görüşleriniz neler? Benimle yorum olarak paylaşın lütfen! 🙂 Bloğumu beğendiyseniz “takip et” butonundan, instagram, facebook, pinterest ve Google + ile takip ederek yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Kendinize çook iyi bakıın 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

14 yorum

  1. İzlemeyi çok istiyordum ama ofis akadaşım, yazdıklarınla birebir örtüşen yorumlar yapınca vazgeçmiştim. Hele bir de sen yazdın, hayatta gitmem 😉

  2. vakit kaybından başka bir şey değil yazık kadroya ,evet İstanbul görselleri güzeldi konu konuşulanlar çok saçmaydı

  3. Aaaaa şaşırdım.Gitmeyi çok istiyordum.Öyle methettiler,reklamlarda öyle ballandırdılar ki…Oyuncu kadrosu,yönetmen harika ama hocanın dediği olmuş galiba…

  4. Marycim henüz izleme fırsatım olmadı ne yazık ki ama ben de çok merak ettim. Hakkında övgüler duymuştum halbuki, şaşırttı.

    1. Genel yorumlar aslında olumsuz canım ekşi’den falan da bakabilirsin. Olay örgüsü hiç yok neredeyse …

    1. Filmde olay örgüsü o kadar havadaydı ki tüm sorular cevapsız kalıyor aslında ama bana kalırsa Deniz aslında Orhan ile özdeşmiş gibi geldi ya da Deniz’in yerini Orhan aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir