Palo Santo Tütsü

Palo Santo Tütsü Özellikleri

Palo santo, günümüzde meditasyon, çakra açma, enerji çalışmaları, ortamın kokusunu değiştirme gibi farklı nedenlerle tercih edilir. Ben evdeki enerjinin değişmesi, kokunun daha sıcak olması için temizlikten sonra yakıyorum. Bazen mediyastonlarda palo santo yakarak daha ferah bir oturum sağlıyorum açıkçası.. Böyle söylendiğinde ya gerçekten işe yarıyor mu diyebilirsiniz ancak ben de etki ediyor 😀 Ancak çok yakmadan ve koku yoğunlaşmadan söndürüyorum. Yoğun kokulara karşı hassasiyetim olduğu için buhurdanlık bile kullanırken dikkat ediyorum. Hatta buhurdanlık yazımı da inceleyerek fikir edinebilirsiniz, yazımı okumak için Buhurdanlık Nedir Nasıl Kullanılır? konusuna ışınlanabilirsiniz. İsterseniz Palo santo tütsü ne işe yarar, nasıl yakılır, nasıl söndürülür detaylı olarak inceleyelim.

Palo Santo Tütsü Ne İşe Yarar?
Palo Santo Tütsü Ne İşe Yarar?

İçindekiler

Palo Santo Tütsü Ne İşe Yarar?

Palo santo ağacı çok faydalı ağaç türü arasındadır. İçerisinde bulunan esans sayesinde birçok alanda kullanılır. Palo santo faydaları şunlardır:

  • Palo santo içerisindeki esansı tıbbi ilaçlarda kullanılır.
  • Ortamın kokusunu değiştirmek, bastırmak, ortama sıcaklık  katmak içim tercih edilir.
  • Meditasyon, yoga yaparken nefesin daha akışkan ve dingin olmasına yardım için kullanılabilir.
  • Arınma ritüelleri, inanç gecelerinde bazı durumlarda olmazsa olmaz ürünlerin başında gelir.
  • Palo Santo doğal sivrisinek, böcek koruyucudur. Palo santo kokusunu sivrisinekler hoşlanmayacağı için alerjisi olan kişiler rahatlıkla kullanabilir.
  • Palo santo kokusu bireyleri yatıştırıcı, dengeleyici, ferahlatıcı etkiye sahiptir. Çam kokusunu sevenler palo santoya bayılır, eve gerçekten sıcak bir hava katıyor.
  • Anksiyete giderici koku olarak da önerilebiliyor.
Palo Santo Tütsü Özellikleri
Palo Santo Tütsü Özellikleri

Palo Santo Tütsü Özellikleri

Palo santo, kutsal odun olarak bilinir ve diğer ismi Azizlerin Odunu olarak geçer. Palo Santo üretimi genellikle sıcak ülkelerde, sürdürülebilir tarımın olduğu yerde yetiştirilir. Bu nedenle Palo santo bulma konusunda bazı dönemlerde sorun olabiliyor.  Genellikle palo santo Güney Amerika, Peru ve Ekvador bölgelerinde yetiştirilip üretimi yapılır. Aynı zamanda And Dağları bölgesinde yetişen palo santo kutsal kabul edilip kötü ruh ve enerjileri gidereceğine inanılır. Amerika bölgesinde bulunan bütün palo santo ağaçları devlet tarafından koruma altındadır. Doğal ölümle sonuçlanan ağaçlara bile izin ile işlem uygulanıyor. Yerli halk ve bu kültüre inanan bireyler palo santo içerisinde bulunan esans sayesinde enerjileri nötrlediği, ferahlattı ve şifalandırdığına inanılır.

Palo Santo Tütsü Nasıl Yakılır?
Palo Santo Tütsü Nasıl Yakılır?

Palo Santo Tütsü Nasıl Yakılır?

Palo santonun yanması için kuru ve nemsiz olması çok önemlidir. Aksi halde nemli olan palo santo yanmayacaktır. Mum yardımı ya da çakmak ile uzun bir süre palo santoyu yakabilmek mümkündür. Aynı zamanda palo santoyu 45 derecelik açıyla yakmak işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır. Yaklaşık olarak 30 ile 45 saniye sonra palo sangto yanar. Palo santo yandıktan sonra köz dumanı yükselmeye başlar. Yanmasının devam etmesi için palo santoyu sallamak, yanmanın devam etmesi için hava akışının sağlanması gerekir.  Palo santo evde ya da iş yerinde, yoga stüdyolarında yakıp dolaştırılabilir ya da palo santo tutucusu ile yerleştirilip ortamın havası değiştirilebilir.

Palo Santo Neden Yakılır?

Enerji çalışmaları, çakra açma çalışmaları, meditasyon, ortamın kokusunu değiştirmek için palo santo yakılır. Odunsu, nane ve limon kokularının karışımı ile bireylerin zihninin dengelenmesine, rahatlamasına yardımcı olur. Bu nedenle anksiyete sorunu olan bireylerin rahatlamasını destekler. Endişe, korku, kaygı, stresin azalmasına yardımcı olur.

Palo Santo Tütsü Nasıl Yakılır?
Palo Santo Tütsü Nasıl Yakılır?

Palo Santo Ne Kadar Süre Yanar?

Palo santo  yanması için kuru olması çok önemlidir. Aynı zamanda uzun sür palo santonun yanması için el ile hava akışı sağlamak yani palo santoyu sallamak gerekebilir. Bunun dışında palo santo tutucuya konulan ürünün yanması için belirli aralıklarla üflemek, tekrar ateşin yanmasına devam etmesini sağlar. Kendi haline bırakılan ve aralarda hava akışı sağlanması ile Palo santo 10-12 dakika arasında yanmaya devam eder.

Palo Santo Tütsü Nasıl Söndürülür?

Palo santo yanmaya devam etmesi sallanması ya da üflenmesi yeterlidir. Hava akışı sağlanması daha uzun süre yanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ateş yardımı ile yanan palo santo kendi haline bırakılınca hızlı şekilde söner. Palo santo ilk yandıktan sonra ateşi üfleyerek söndürmek mümkündür sonrasında palo santo tutucuya yerleştirilmesi kendiliğinden sönmesini sağlar.

Palo Santo Tütsü Nasıl Söndürülür?
Palo Santo Tütsü Nasıl Söndürülür?

Palo Santo Orijinalleri Nasıl Anlaşılır?

Palo santonun orijinal olup olmadığı kokusundan anlaşılır. Bir süre yanan palo santo sonrasında ortama narenciye, çam, odunsu kokusunu bırakır. Aynı zamanda devamlı yanması ve çabuk yakılması için kuru formda olması gerekir. Palo santonun orijinal olup olmadığı kokusundan, koku kalıcılığından ve yanma yapısından anlamak mümkündür. Ateşi üfleyerek söndürdüğünüzde ve salladığınızda dumanlar çıkarak yanmaya devam eder. Ortama odunsu, çam kokusu yayılır.

Bloğumu beğendiyseniz yeni yazılarımdan haberdar olmak için Instagram, Facebook  hesaplarımı takip edebilirsiniz. Hoşçaaakaalııın:)

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir