Pratik Yayla Çorbası Nasıl Yapılır?

Yarmalı Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır?

Merhaba dostlarııımm, bloğuma hoş geldiniiz 🙂

Bugün sizlere çok severek tükettiğimiz bir yemekten bahsedeceğim: Yayla çorbası.. Halk arasında yoğurt çorbası olarak da bilinir ve tadı enfestir. Hastalık durumlarında da rahatlıkla tüketilir ve mide bulantısına oldukça iyi gelir. İçeriğini bireyler kendi damak zevkine göre şekillendirebilir. Biz en çok yarma ve nohut karışımı ile içmeyi sevdiğimizden iki malzeme ekliyorum. Ancak en çok tercih edilen malzemelerden biri de pirinçtir yayla çorbalarında… Bazı durumlarda içlerinin yoğun olmasını istediğim zaman haşlanmış nohut ve fasulye, yarma ekliyorum nefis oluyor. İç malzemeleri tamamen sizin zevkinize kalmış durumda ancak bazı malzemelerin önceden haşlanması gerekiyor. Yarmalı yoğurt çorbası yaparken ben haşlamıyorum. Direkt olarak yoğurt içine atıyorum ve yoğurt, yarma birlikte pişiyor. Dilerseniz yayla çorbası tarifi diğer adıyla pratik yoğurt çorbası tarifine geçelim.

Yayla Çorbası Malzemeleri
Yayla Çorbası Malzemeleri

İçindekiler

Yayla Çorbası Malzemeleri

  • Süzme yoğurt
  • Tuz
  • Un
  • Yumurta
  • Yarma
  • Haşlanmış nohut

Sosu için:

  • Sıvıyağ
  • Nane
  • Salça
Yarmalı Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır?
Yarmalı Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır?

Yarmalı Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır?

Süzme yoğut, bir çay kaşığı tuz, bir yemek kaşığı un ve bir yumurta geniş bir kapta karıştırılmalıdır. Yavaş yavaş üzerine su eklenerek karıştırılmaya devam edilmelidir. Homojen kıvama gelince süzgeçten geçirilerek pişirilecek tencereye alınmalıdır. Bir su bardağı yarma, haşlanmış nohut, mercimeği tencereye alıp karıştırılmaya başlanmalıdır. Ben sadece nohut ve fasulyeyi önceden haşlıyorum. Diğer malzemeleri başlangıçta koyup sürekli karıştırmaya devam ediyorum. Genellikle nohut ve yarma ikilisini yayla çorbalarına ekliyorum. Ancak siz kendi zevkinize göre pirinç, mercimek vs ekleyebilirsiniz. Orta ateşte sürekli olarak karıştırın ve kaynamaya başladıktan 5 dakika kadar karıştırmaya devam edin. Ateş yoğunluğunu azaltın ilerleyen süreçte ve ara ara karıştırmaya devam edin. Dibine malzemelerin tutmadığından emin olun. Bunu engellemenin yolu iyi bir şekilde karıştırmaktır. Yaklaşık yarım saat daha pişirdikten sonra ocağın altını kapatın. Soğuyana kadar ara ara tekrar karıştırmaya devam edin. İsterseniz tüm çorbaya tuz ekleyebilirsiniz ancak ben içmeye yakın ısıttığımda tuz ekliyorum. Böylece uzun süre bozulmadan dolapta saklayabiliyorum.

Yayla Çorbası Sosu Nasıl Yapılır?
Yayla Çorbası Sosu Nasıl Yapılır?

Yayla Çorbası Sosu Nasıl Yapılır?

Minik bir tava ya da yayvan teflona sıvıyağ ekleyin ve ısınmasını bekleyin. Üzerine tüketeceğiniz kadar nane ekleyin ve yarım çay kaşığı kadar salça ekleyip iyice karıştırın. Yağ ve naneyi orantılı ayarlamak sosun yoğunluğunu belirler. Sosu hazırladıktan sonra direkt yayla çorbasının üzerine dökebilirsiniz.

Yoğurt Çorbası Neden Acı Olur?

Yoğurt çorbası hem çok lezzetli hem de besleyici değeri oldukça yüksek yemekler arasındadır. Aynı zamanda pişirilmesi zahmetli olduğu için kullanılan malzemelerin tarihlerine dikkat etmek ve olabildiğince organik ürünlerin seçilmesi gerekir. Yoğurt çorbası eğer acı ise yoğurdun tarihi geçmiş olabilir ya da kullanılan malzemelerden biri bayat olduğu için tüm çorbaya acı bir tat bırakır.  Aynı zamanda çok sık ve düzgün karıştırılmayan yayla çorbaları kesilebilir. Bu nedenle yoğurt çorbası yapılırken düzgün karıştırılmalıdır.

Yoğurt Çorbası Kesilmemesi İçin Ne Yapmak Lazım?
Yoğurt Çorbası Kesilmemesi İçin Ne Yapmak Lazım?

Yoğurt Çorbası Kesilmemesi İçin Ne Yapmak Lazım?

Yoğurt çorbasının kesilmemesi için mümkün olduğunca kullanılan malzemeler taze olmalıdır. Aynı zamanda yoğurdun ocağa konulmadan önce homojen kıvama getirilmelidir. Yoğurtlar pütür pütür kalmamalıdır. Yayla çorbasının düzgün karıştırılması kesilmeyi önler. Anne yöntemi olarak bilinen diğer bir kural ise yayla çorbasının içerisine metal kaşık bulundurmak da yoğurdunkesilmesini önler.

Yayla Çorbası Yanına Ne Gider?
Yayla Çorbası Yanına Ne Gider?

Yayla Çorbası Koyu Olursa Ne Yapılır?

Yayla çorbasının koyu olması durumunda üzerine istenilen yoğunluğa gelecek kadar su eklenerek ısıtılması önerilir. Aynı zamanda üzerine istenilen kadar sos eklenerek leziz tatlar elde edilir.

Yayla Çorbası Yanına Ne Gider?

Yayla çorbasının yanına en çok salatalar yakışır. Patates salatası, yeşil salata, gavurdağı salatası, semizotu salatası bunlardan birkaçıdır. Yemek olarak ise patates yemeği, köfte, ızgara tavuk, saç kavurma, bezelye, yeşil fasulye ve pilav türleri çok yakışır.

Bloğumu beğendiyseniz yeni yazılarımdan haberdar olmak için Instagram, Facebook  hesaplarımı takip edebilirsiniz. Hoşçaaakaalııın:)

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir