Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba, bloğuma hoş geldiniz 🙂

Bugün benim alışmak için bir hayli zorlandığım ve uyguladığımda saçlarımdaki sağlıklı dönüşümlerden bahsedeceğim. Saç tipim ince telli, kıvırcık ve kuru bir yapıya sahip bu yüzden bakım yapmazsam çatallaşmaya başlıyor ve şekil vermekte epey zorlanıyorum. Eskiye oranla daha sağlıklı saçlarım var bunda yaptığım bakımların işe yaradığını düşünüyorum. Özellikle evde yaptığım maske yeni saçlarımın çıkmasını sağlarken tüm bakımını üstleniyor.  Evde Pratik Saç Bakım Maskesi Yapımı  Yazımı okuyabilirsiniz.

sac-bakiminda-dikkat-edilmesi-gerekenler

Saç bakımında dikkat edilmesi gerekenleri aşamalar halinde yazmaya çalışarak konuyu toparlamaya çalıştım. Umarım sizin için faydalı bir yazı olur. Hemen başlayalım. 🙂

 • Beslenme şeklimiz kuşkusuz bizi yansıtıyor. Yetersiz ve dengesiz beslenmek saçlarımızın beslenmesini engelleyerek dökülme sürecini hızlandırabiliyor. Özellikle D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olur. Bir dönem benim de sık saçlarım döküldüğünde doktor kontrolüne gitmiştim ve sonuçlarda vitamin eksikliği görülüyordu. Ek vitamin takviyesi kurtarıcım olmuştu. İki haftada bir ya da haftada bir düzenli D vitamini kapsülü kullanıyorum ve saç dökülme sorunumu ortadan kaldırdı. Ayrıca C ve B vitaminleri de sağlıklı saçlar elde etmek için önemli.
 • Saç tipine göre bakım yapmak, saç tipini tanımak ise bence ilk adımlardan biri… Özellikle kuru saçlar haftalık nemlendirici ve besleyici maskelerden yardım alabilir. Ayrıca çok kuru saç tipine sahip biri olarak durulanmayan duştan sonra kullanılan kremler benim kurtarıcım oluyor.
 • Saçlarınızda fazla kırık varsa evde yarım saatte kurtulabilirsiniz. Bunun için saç şekillendirirken yaptığınız gibi bölümlere ayırın ve saçlarınızı bükün saçlarınızdan çıkan ufak teller asıl düşmanlar 😀 Bunları makas yardımıyla kesin. Böylelikle saçlarınız daha sağlıklı uzayacaktır 🙂
 • Saç tarama yöntemi ise aslında çok önemli gibi görünmeyen yanlış teknikler kullanıldığında kırıkları artıran bir faktör. Özellikle sık dolaşan saçlarınız varsa saç dipleriniz yerine saç uçlarınızdan seyrek dişli bir tarakla açmak iyi bir yöntemdir. Saç diplerinden taramaya başladığınızda açılmakta zorlanacağından hem kırık oluşumu artacak hem de canınız acıyacaktır.
 • Saçların asıl düşmanı olan ise ısı kullanımıdır. Bu maddeye ben hiç uymuyorum aslında ama kendimi alıştıracağım 😀 Özellikle saçları kurutmak, şekil vermekte kullandığımız ısı; saçlarımızın yıpranmasına, cansız görünmesine ve saçımızda olan nemin buharlaşmasına neden olacaktır. Isı kullanmak yerine kendi doğal saçınızı kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınızı yıkarken çok sıcak su kullanımından kaçının. Bu alışkanlığı bırakmak benim için çok zor olsa da faydasını gördüm. Özellikle saçlarımda kırık oluşumunu tetikliyor ve sağlıksız görünüyordu. Artık ılık su ile saçlarımı yıkıyorum.
 • Kullandığımız saç ürünlerinin içeriklerine dikkat etmemek ve her gün saçları yıkamak da saçları yıpratır. Bunun yerine gün aşırı yıkamak, içerisinde paraben, alkol türevleri olan saç temizleme ve bakım ürünlerinden uzak durduğumuzda parlak ve sağlıklı saçlar elde ederiz.

Sağlıklı saçlar için nelere dikkat ettiğim ve edilmesi gereken maddeleri derlediğim post bu şekildeydi. Sizlerin saç bakımında olmazsa olmazlarınız neler? Benimle yorum olarak paylaşırsanız çok sevinirim.Bloğumu beğendiyseniz sağ köşedeki “takip et” butonuna tıklayarak, instagram, facebook ve Google + ile takip ederek yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Kendinize iyi bakın, hoşçakalııın 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

8 yorum

 1. Çok güzel öneeiler. Ben saçim yagli oldugu için her gün yikiyorum maalesef.

  1. Kuru şampuanlar vs. kullananlar var yağlı saçlar için onları denemeni tavsiye ederim çünkü her gün saçları yıkamak gerçekten yıpratıyor.

 2. Canım güzel bilgilendiren yazı olmuş. Benimde küçük tavsiyem var. Fönlerden düzleştiricilerden mümkünse çok az kullanılsın
  Sıcak sacın üst katmanını törpülüyor zamanla diğer katmanlara zarar vererek saçtakı keratinin yok olmasına neden oluyor.

  1. Haklısın canım bu sayede saçlar daha çok kuruyor. Bu güzel ve bilgilendirici yorum için teşekkür ederim 🙂

  1. Arı sütünü denemedim canımmm yumuşaklık kazandırıyorsa bakayım 🙂 Öpüyorum çok <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir