Kitap Alışverişi

Kitap Okuma Listesi

Merhaba dostlarım, bloğuma hoş geldiniz 🙂

Bugün sizlere kitap alışverişimden bahsedeceğim. Geçen ay millenium serisini tekrar okumaya başladım ve sonrasında üç kitap daha olduğunu öğrendim. Onları sipariş vermiştim. Seriye devam ediyorum ancak yanında farklı eserler de eklemeye başladım. Sevdiceğim askerde olduğu için vakit geçmiyor, uyuyamıyorum, kafamı dağıtacak saracak şeyler arıyorum. Onlardan biri de okumak ve araştırma yapmak… Bu süreçte masallara taktım desem yeridir. Aslında hep araştırmak istediğim bir konu var onun için kaynak arıyorum desem daha doğru olur. Çocuk psikolojisi üzerine aslında araştırma yaptığım konu ve tahmin edersiniz ki masallar da bu kategoriye giriyor. İlerleyen dönemlerde bu konuda yazmayı düşünüyorum ancak şu an erken… Dede Korkut hikâyelerini okuyarak başlamıştım geçen sene hatta üniversiteden bir hocam fikir vermişti ve okurken farklı alanlara doğru açıldım. Kendi masallarımızı araştırsam da evrensel bir sonuç çıkarmak için farklı milletlerin masallarına da göz atmak istedim. Sonrasında İbrani masallarını okumaya başladım. Masallar bazı noktalarda birleşse de bazı noktalarda ayrılıyor gözlemlediğim kadarıyla… Özellikle din konusunda benzer hikayeler mevcut… Hepsini okuyunca genel izlenimlerimden bahsederim. Bir de bu alışverişimde göremeyeceğiniz bir eser var o da Şaman Masalları kitabı… Bir de bu sıralar Şamanlık konusuna sardım ki sormayın… Boool bool araştırma yapıyorum anlayacağınız 😀 Neler aldım hemen onlara geçeyim. 😀

Kitap Alışverişi
Kitap Alışverişi
İbrani Masalları
İbrani Masalları

İçindekiler

Masal Kitapları

Ben masalları merak etmeden önce dediğim gibi Dede Korkut hikâyelerini okumuştum. Çok çok güzeldir, her gencin okumasını şiddetle tavsiye ederim. Benim okuduğum eseri şu an paylaşamıyorum evdeki kitapları şu an topladım evlilik sürecinde olduğum için ve evimize yerleşince detaylı kitap yorumları da gelecek canlarım! O yüzden biraz zaman alabilir, takipte kalmayı unutmayın! 🙂 Dede Korkut’tan sonra İbrani Masallarına başladım. Aslında az çok fikir sahibiydim üniversitede çok sevdiğim bir hocam birkaç masal üzerinde durmuştu. Ancak daha detaylı araştırmak istediğim için tekrar okuyorum.

Kore Masalları Hint Masalları
Kore Masalları Hint Masalları

Kore Masallarını almasam olmazdı. Çünkü mezun olduktan sonra inanılmaz derecede Kore videoları, yemekleri, dizilerine taktım. Bir sürü kore hesabı takip ediyorum sosyal medyadan da ve yaşam tarzlarına gerçek anlamda BAYILIYORUM <3 Hint Masallarını da almasam olmazdı çünkü yoganın felsefesi aslında Hindistan’da… O yüzden onların masallarını da çok merak ettiğimden bu alışverişime dahil ettim.

Japon Masalları
Japon Masalları

Japon Masalları ile Uzak Doğu ülkelerine olan ilgi ve merakımı gösteriyorum sanırım 😀 Çok seviyorum ne yapayım 😀 Bir de Avrupa masallarından eklemek istedim ve İtalyan Masallarını dahil ettim. Aslında İtalyan Masalları ile ilgili çözümleme yapan çok güzel bir kitap almıştım üniversiteden ancak dediğim gibi kitapları evimize taşıyacağım için hepsini koliledim. Detayları söz paylaşacağım yerleştiğimde…

Rus Masalları
Rus Masalları

Son olarak Rus Masallarını aldım. Bu masalları ve kendi masallarımızı derleyip ortak yanları ve ayrımlarını bulmak, çocukları nasıl etkilediği üzerinde duruyorum. Bu tarz kaynaklar biliyorsanız lütfen yorum bırakmayı ya da mail atmayı unutmayın!

Kitap Alışverişi

Diğer kitaplar aslında çok merak ettiğim iki isimden… Biri Lara Tuksal’ın Tut Elimden isimli eseri… Youtube’dan takip ettiğim, düşünceleri ile ışık olan bir isim… Takip etmiyorsanız mutlaka bakmanızı öneririm. Özellikle kişisel gelişim, meditasyon konuları ile ilgileniyorsanız seversiniz. Instagram’dan kitabın birkaç alıntısını okudum o kadar sevdim ki ertelemeden okumalıyım dedim.

Lara Tuksal Başak Kablan
Lara Tuksal Başak Kablan

Youtube’dan severek takip ettiğim diğer isim ise Başak Kablan… Son dönemde çok linç yese de, bazı konularda farklı düşünsek de sevdiğim bir isim… Hatta son dönemde hiç aktif değil, merak etmiyor değilim. Keşke tekrar dönse de biraz beyin açsa.. :)Kitabını da merakla okuyacağım.

Kirpinin Zerafeti
Kirpinin Zerafeti

Diğer kitap ise alışverişim sırasında önerilen, arka kapak kısmını okuyunca ilgimi çeken eser olan Kirpinin Zerafeti oldu. Eğlenceli bir kitaba benziyor.

Yoga Anatomi
Yoga Anatomi

Yoga ile bağımı güçlendirmek istediğimden daha ayrıntılı bilgilenmek istiyorum. Bu yüzden detaylı anlatımı, şablonları olan Yoga Anatomi kitabını aldım.

Yoga Kitap Öneri
Yoga Kitap Öneri
Yoga Kitap Tavsiye
Yoga Kitap Tavsiye

Bölgesel çalışmaları, etkileri, insan anatomisi ve yoga yaparken vücutta neler oluyor onlar güzel bir dille anlatılmış. Yoga ile ilgileniyorsanız doyurucu bir kitap bence ancak farklı kaynaklardan da faydalanmak gerek… Çünkü yoga uzun soluklu ve farklı görüşleri harmanlayıp ekleyip çıkararak öğrenilebilecek bir süreç…

Kafa Dergisi Haluk Bilginer
Kafa Dergisi Haluk Bilginer

Veee siparişimin bence yıldız parçası Kafa Dergisi! Kafa radyosu, Kafa dergisi benim canımdır canımm! En sevdiğim Türk dizisi olan Şahsiyet’te Âgâh Bey karakterini canlandıran Haluk Bilginer var. Gerçekten günümüzün en en güzel dizisidir Şahsiyet ve izlemediyseniz mutlaka izleyin! Bu ay kapağı görünce hemen sipariş verdim çünkü kütüphanemizde mutlaka olması gereken bir sayı!

Kitap Okuma Listesi
Kitap Okuma Listesi

Benim kitap alışverişim bu kadardı! Umarım ilginizi çeken, merak ettiğiniz kitaplar olmuştur. Hepsini okuyor musun diyen takipçilerime de ufak bir açıklama yapayım. Evet arkadaşlar, okuyorum. Yaklaşık 8 senedir hiç ama hiç tv izlemiyorum. Gözümü açar açmaz kitap okuyan insanlardanım ve gün içerisinde vakit bulduğumda kitap okumayı severim. Vakit bulamıyorum bahanelerinden ziyade kitap okumak için vakit ayırmayı seviyorum. Ki yoğun üniversite döneminde de bolca kitap alır okumaya vakit ayrırdım. Ve bunu kendime yaptığım en iyi yatırım olarak görüyorum. Çocuklarıma saçma sapan şeyler bırakmaktansa en güzel mirasın en iyi kitaplardan oluşturulmuş kütüphane bırakmak olduğuna inanıyorum. Ayrıca Çağrı’da okumayı çok sevdiği için şimdiden çok zengin, farklı bir kütüphane oluşturduğumuza inanıyorum. İkimizin ilgi alanları farklı ve ikimiz de birbirimizi farklı konularda tamamladığımız için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Hatta ne demişler “Kitap okumuyorsa evlenmeyin!” 🙂 Evlilik kriteri olabilecek sebep mi derseniz bence evet! Sizin için farklı olabilir ancak kitap okuyan bireylerin daha anlayışlı, farklılıklara saygı gösterebilen, kendisine saygısı daha fazla olan, kendiyle vakit geçirebilmeyi seven kişiler olduğunu düşünyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzereee, sizi seviyoruum 🙂

Bir sonraki yazımda görüşürüüüüz, sizi seviyoruuum 🙂 Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir