‘Mein Kampf’la Hitler’in ruhu geri gelir mi?

Hitler’in ölümünün üzerinden 70 yıl geçmesiyle kitabı ‘Mein Kampf’ın telif hakkı sona eriyor. Böylece kitap Almanya’da da basılabilecek.
Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’in ölümünün üzerinden 70 yıl geçmesiyle kitabı ‘Mein Kampf’ın (Kavgam) telif hakkı iki ay sonra sona eriyor. Böylece Kitap kamu malı haline gelecek ve dileyen herkes tarafından basılabilecek. Nazi rejiminin yıkılmasından bu yana Mein Kampf’ın basımının yasak olduğu Almanya’da, kitabın tekrar yayımlanacağı düşüncesi endişe yaratıyor.
Yahudiler endişeli
Bazı akademisyenler 800 sayfalık kitabın sırrını çözmek amacıyla basılması gerektiğini söylerken Yahudi cemiyeti bunun “Pandora’nın kutusunu açmak” olacağını söylüyor.
Münih Modern Tarih Enstitüsü (IFZ), kitabı yayımlayacağını açıklayan ilk kurum oldu. Ancak bu, kitabın dipnotlar konularak yapısal çözümlemesinin yapıldığı, Hitler’in yalanlarının ortaya konacağı bir versiyon olacak. Çalışmalarına 2009 yılında başlanan kitap, 2 bin sayfayı geçerken iki cilt halinde olacak.
Münih ve Yukarı Bavyera’daki Yahudi cemaatinin başkanı Charlotte Knobloch ise IFZ’nin hazırladığı baskının bile tehlikeli olduğunu belirterek “Bu kitap Yahudi Soykırımı’nın yolunu açtı” dedi. İtilaf Devletleri kitabın telif hakkını Bavyeralı yetkililere devretmişti. Bavyera ise kurbanlara saygı ve nefret yaymasını engellemek amacıyla kitabı basmama kararı aldı. Nazi döneminde Mein Kampf’ın 12.4 milyon kopyası basılmıştı. Almanya’da var olan kopyaların satışı ise yasal.
Kaynak: Milliyet
80982450-signedmeinkampf-1
Bir dönem geçmesine rağmen korkuların geçmemesi ne kadar normal tartışılır. Nazi’lerin baskı ve şiddetini eminim duymayan kalmamıştır. Biraz da olayın içine girmek gerek, araştırılması gerek neden bu kadar zaman geçmesine karşı korkular bu kadar kuvvetli diye… Yahudileri nasıl dışladıkları bilinen bir gerçek o dönemde… Şimdiki zamanda bile tam olarak hiçbir din istediği gibi baskı olmadan (her anlamda baskı!) yaşayamıyorsa dünyaca ileri değil geri gidiyoruz.
Kitap basıldıktan sonra nasıl bir etki yaratır merakla bekliyorum. Nazi’lerin yalanlarını ortaya çıkaracak bir şekilde ele alınacağı söyleniyor. Tam olarak o dönem yansıtılabilecek mi? Yahudiler endişelenmeden inandıklarını yaşayabilecek mi özgürce merak ediyorum.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir