Mide Rahatsızlığı Olanlara Öneriler

Herkese gri beyaz karışımı aralık ayı Ankara havasından merhabalar 🙂

Haftasonu olması sebebiyle birkaç günü kendime ve sevdiklerime ayırmış olabilirim. Finallerin yaklaşması ile akşam saatlerinden itibaren yoğun tempo çalışma sürecine gireceğim için hem mutlu hem de biraz stresliyim. Çalışmak mutlu ediyor, sorular nasıl olur düşüncesi strese sebep oluyor 😀 Konuyu dağıtmadan esas konumuza değinelim.

Prinçle bulgurla yapılan her şeyi çok sevmeme rağmen sadece tadımlık yiyebilen biriyim. Çünkü liseye başlamadan küçük bir operasyon ile safra kesem alındı ve yediklerime dikkat etmediğim zamanda çok büyük sıkıntılar çekiyorum. Çok canım kısır ya da yaprak sarması çektiğinde “aa dur hemen yapıp istediğim kadar yiyeyim” diyemiyorum maalesef… Çok canım ister aradan en az üç ay geçer ve sonunda cesaret edip yerim az olmak kaydıyla … Çünkü kendime yıllar yıllar önce bir söz verdim. Yediklerimizden oluştuğumuz için ve kendimize dikkat etmediğimizde yine yorulan biz olduğumuz için vücudumu yormama kararı aldım. Dikkat etmediğimde sabahları özellikle benim için bir zulüm haline gelebiliyor ve inanılmaz bir bulantı, mide ağrısı yaşıyorum. Buda haliyle güne yorgun başlamama neden oluyor. O yüzden dikkat ettiğim hususları sizlerle de paylaşmak istedim, umarım yardımcı olurum.

✔Kahvaltısız güne başlamayın. Rahatsızım yiyemem diyorsanız bile kendizi ikna edip; bal zeytin bitki çayı gibi hafif yiyecekler tercih edin. Bu bulantınızı önleyebilir.
✔ Öğlen acıktınız ve gününüz çok uzun geçeceği belli ise yemeğinizi vakit geçirmeden tam öğle vaktinde yemeye çalışın ve oldukça hafif tutmaya özen gösterin. Mesela bir patates kızartması hamburger yediğinizde çalışmaya başladığınızda uykunuz gelmeye ya da ağırlık çökmeye başlayabilir ve kendinizi dinamik hissetmeyebilirsiniz. Bunun yerine daha sağlıklı salata ızgarada köfte tercih edip gününüzü en sağlıklı şekilde geçirebilirsiniz.
✔Akşam ise en dikkat edilecek nokta bana göre ve en zoru kabul ediyorum 😀 Yorgunsunuz eve geldiniz kurt gibi de açsınız aklınızdan her geçeni pişirip ya da alıp yemek istiyorsunuz. Hemen kendinize uyarı ikazı verin.. Sabah kalktığınızda ya da o yemeği yedikten sonra kendinizi suçlu hissedecek misiniz onu düşünmenizi öneririm. Ki mide rahatsızlığı yaşayan biri için günü en verimli, sağlıklı şekilde geçirmek önemlidir kendimden biliyorum. Hafif sebze yemekleri, yaz kış akşam yemekleri için en ideal çorba tercih edebilirsiniz.
✔Eğer gün içerisinde acıktınız ve yemek saatine daha varsa kuruyemiş tercih edebilirsiniz. Hem sağlığınıza katkıda bulunacak hem de yemek tercihlerini çok aç olmadığınız için doğru karar vermiş olacaksınız. Hemen gidiyim bir cips kapıyım onu bitiriyim demeyin yangına körükle gidersiniz.
✔İçecekler belki de en önemli konulardan biri günümüzde… Kahve özellikle çok tüketilen ve tüketimi artırıcı bol reklamı bulunduğu için herkesin tercih sebebi… Eğer sağlığınız kafeinli içeceklerden rahatsız oluyorsa bunun yerine çay, bitki çayları , sıcak çikolata tercih edebilirsiniz. Bunlarda da şeker koşulu olmalı çünkü fazla şekerli içecek tükettiğimizde dikkat ederseniz anlık bir enerji geliyor sonra bir rehavet çöküyor. Bu durumdan hoşlanmıyorsanız şekeri mümkün olduğunca azaltın.
✔Hayatımın en önemli kararı ve daha önce yapmadığıma pişman olduğum bir tercih ise :kola ya da gazlı içecekleri içmemem. Sınava ilk hazırlandığım dönem gece kalkar deli gibi kola içerdim o derece severdim. Sonrasında feci şekilde kilo almam ve iyice sağlığımın elden gittiğini farkettiğimde bir anda bırakma kararı aldım ve yaklaşık iki üç senedir içmemekle birlikte eve dahi sokmuyorum.
✔Hazır yiyeceklere kısıtlama getirme… Biliyorum günümüz koşullarında oldukça zor ama uygulandığında ise bir o kadar sağlıklı.. Mesela aylık kota getirerek bunu kısıtlamak güzel bir yöntem olabilir. Ben çoğunlukla dışarda yemek yediğimde rahatsız olduğum için en fazla 4’ü geçmemeye çalışıyorum ve oldukça etkisini de görüyorum.
✔Acıktığınızda yemek yememezlik yapmayın. Gidin yiyin ama kararında… Akşam değilse tabii 😀 Akşam meyve, çok az kuruyemiş tercih edilebilir.
✔Yemek yaparken hazır paketlenmiş ürünlerden uzak durun. Ben önceleri her yemek yaptığımda deli gibi knorr bulyon ya da paketlenmiş hazır baharatlar kullanırken yemeklere bunları eklemediğimde kendimde müthiş bir değişim hissettim. Her şeyin doğalı, kendi yaptığınız yemekler daha sağlıklı ve hijyenik…
✔En önemli konulardan biri ise benim için su içmek… Suyun faydalarını hepimiz biliyoruz ama iş başa düşünce uygulaması zor oluyor. Günlük en az bir bir buçuk litre su içmeye önem verin. Dikkat ederseniz buna sindiriminiz daha kolay olacaktır.
✔Hayat tarzımız her şeyimizi belirliyor ve son zamanlarda spora olan aşkım giderek büyüyor. Spor yaptığımda hem stresim azalıyor hem de sağlığımda inanılmaz bir düzelme gözlemliyorum. Sabahları daha dinç ve bulantım olmadan uyanıyorum ki bu benim için önceden olağanüstü bir durumdu. Ama artık dikkat ettiğimde her şeyin yine benim elimde olduğunu anladım. Diyeceğim o ki stres yapmayın ve sadece dikkat edin. Bİr de bayram ziyaretlerinde ya da misafirlikte özellikle ev sahiplerine rahatsızlığınızı bildirir ve ısrarlara hayır diyebilirseniz. Bayramlar sizin için şeker tadında geçer.

Sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin en önemli konu bu aslında… Ben sadece uyguladığımda verimli, dinamik hissetmeme neden olan etmenleri paylaşmak istedim. Psikolojik, fiziksel herhangibir sorununuzda güvendiğiniz bir doktora başvurun ve kendinize iyi gelen şeyleri yapın. Benim önerilerim bu şekildeydi, umarım sağlıklı günler hepimizin olur… Okuduğunuz için çok teşekkür ederim 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir