Sem SC300 Aircook Yağsız Fritöz

Fritöz Nasıl Kullanılır?

Merhaba dostlarıım, bloğuma hoş geldiniz 🙂

Bugün sizlere çok severek kullandığım yağsız fritözden bahsedeceğim. Eşim patates kızartmasına bayılıyor ve ben de sürekli yağlı kızartmalardan hoşlanmadığım için alternatif araştırmaya başladım. Yağsız fritözleri hep merak ediyordum ancak bilinir markaların ürünleri çok pahalı geliyordu. Sonrasında uygun fiyatlı ancak kaliteli yağsız fritöz var mı diye araştırmaya başladım. SEM markasının yorumları oldukça fazlaydı ve çoğunlukla olumlu yorumlar okudum. Yaklaşık 4 kişilik aileye yetecek kadar kabı var. O yüzden minik bir makine değil, bunu göz önünde bulundurarak satın almanızı öneririm. Mutfağımızın köşesinde elektronik aletlerin olduğu bölüme yerleştirmeyi hayal ederek aldım. Ancak beklediğimden büyük gelince yan ürünleri kaldırdım ve fritözü yerleştirdim. Eve yatırım yaptığım en iyi ürünlerden diyebilirim. Özellikle patates kızartması, sebze ya da et, tavuk ızgara seviyorsanız en hızlı ve leziz şekilde pişirebiliyorsunuz. Aynı zamanda pratik bir pişirme makinesi olduğu için çalışan bireyler için muazzam dostlar <3 Yoğun bir iş hayatım var, akşamları en erken 22.00 gibi yemek yiyebiliyoruz bu nedenle yağsız, hızlı ancak besleyici yemekler yapmaya çalışıyorum. Bu aşamada yağsız fritöz benim kurtarıcım oldu. Dilerseniz Sem SC300 aircook yağsız fritöz nasıl kullanılır, nasıl temizlenir, nasıl çalışıyor ve yağsız fritözde neler pişirilir onlardan bahsedelim.

Sem SC300 Aircook Yağsız Fritöz Kullananlar
Sem SC300 Aircook Yağsız Fritöz Kullananlar

Sem SC300 Aircook Yağsız Fritöz Nasıl Kullanılır?

Makinenin üzerinde derece ve saat ayarı bulunuyor. Yağsız fritözde patates kızartmak için 180 derecede kullanmak gerekiyor. Yaklaşık 30 dakikada pişiyor. Bir kere arada açıp karıştırmak yeterli oluyor. Et, tavuk gibi yiyecekler pişirilirken 200 derecede kullanım öneriliyor. Süre biraz daha uzayabiliyor. Aralarda yine kontrol etmek gerekiyor. Yapılan yemeklerde çok çok az şekilde yağ kullanmak yeterli… Zaten süzgeç haznesi olduğu için fazla gelen yağ alt katmana akıyor direkt… Yani minimum yağda yemekleriniz pişiyor, hem sağlıklı yemekler elde ediyorsunuz hem de yağ tasarrufu yapmış oluyorsunuz.

Fritöz Nasıl Kullanılır?
Fritöz Nasıl Kullanılır?

Hava fritözü olduğu için arka kısımdan hava çıkışı yapılıyor. Bu nedenle makinenin arka kısmında bir şeyin olmaması gerekiyor. Aynı zamanda kablolara gelmemesi önemli dostlar…  Hatırladığım kadarıyla kırmızı ve siyah olan seçenekleri vardı. Mutfağım siyah ve beyaz ağırlıkta olduğu için siyah tercih ettim.

Yağsız Patates Kızartması Makinesi Kullananlar
Yağsız Patates Kızartması Makinesi Kullananlar

Fritöz Yağı Nasıl Temizlenir?

Fritözde fazla olan yağ alt katmana ulaşıyor. Bu yağları her seferinde düzenli olarak temizliyorum. Sürekli aynı yağ kullanılmadığı ve temiz kaldığı için çok uğraştırı olmuyor yağlı fritözler gibi… Minimum düzeyde yağ kullandığım için alt katmandaki yağı dönüşüm için ayırıyorum ve mutfak deterjanı ile iyice yıkıyorum. Ancak yağlı fritöz kullanıyorsanız daha etkili ve yoğun deterjanlardan yardım alabilirsiniz. Düzenli yağ değişimi ve temizliği ile fritözler daha temiz ve kullanışlı olacaktır.

Fritöz Yağı Nasıl Temizlenir?
Fritöz Yağı Nasıl Temizlenir?

Yağsız fritöz kullandığımdan bu yana mutfakta yağ lekeleri ile mücadele etmek zorunda kalmadığımı da belirtmeliyim. 😀 Mutfak daha temiz oluyor ve evi kızartma kokusu sarmıyor. Minimum düzeyde koku oluyor ancak normal şekilde havalandırınca geçiyor. Yağlı kızartmada koku gidermek daha zor ve işkence!

Uygun Fiyatlı Fritöz Önerileri
Uygun Fiyatlı Fritöz Önerileri
Fritöz Modelleri ve Fiyatları
Fritöz Modelleri ve Fiyatları

Yağsız Fritözde Neler Pişirilir?

Patates ve sebze kızartması yapılabilir (olabildiğinde az yağlı şekilde)… Lezzetli ancak bir tık kuru olduğunu da belirteyim. Yağlı kızartmalara alışkınsanız başlangıçta zorlanabilirsiniz. Ancak fritöze alıştıkça ve deneyimledikçe hızlı ve lezzetli kızartmalar elde ediliyor. Izgara tavuk, et pişirilebiliyor. Köfte yapmanızı çok öneririm, leziz oluyor. Kuşkonmaz, yumurtalı tost alternatifleri, mini milföy börek seçeneklerini de deneyebilirsiniz. Balık, börekleri daha sağlıklı ve hızlı şekilde pişirebilirsiniz.

Yağsız Fritöz Yorumlar
Yağsız Fritöz Yorumlar

Fritöz Fiyatları

Bilinir markalarda yağsız fritöz fiyatları oldukça yüksek geldi bana… Normalde Philips yağsız fritöz almayı düşünüyordum ancak fazla da bütçe ayırmak istemediğim için Sem markasını seçtim. 4 kişilik aileye yetebilecek şekilde yemekler yapabilirsiniz. Yaklaşık 4 aydır sorunsuz kullanıyorum. Hepsiburada’dan satın almıştım, hatırladığım kadarıyla Sem yağsız fritöz fiyatı 850 TL civarındaydı. Farklı uygun fiyatlı alternatifleri de vardı, yorumları inceleyerek alabilirsiniz. Mutfakta çok işime yarıyor. Özellikle çalışan bireylere hem zaman kazandırıyor hem de hızlı lezzetli yemekler yapılabiliyor.

Yağsız Fritözde Neler Pişirilir?
Yağsız Fritözde Neler Pişirilir?

Instagram Meryemlecom hesabımdan takip edebilirsiniz 🙂 Bir sonraki yazımda görüşürüz, sizi seviyoruuum 🙂

Bunları da beğenebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir